Neuvěřitelný Hulk (2008)

V první řadě, je novodobý Hulk přehlídkou akčních triků a monstrózních obrazových efektů, které nemají sebemenší chybičku (filmové triky už jsou v takovém stádiu vývoje, že snad ani být špatné nemůžou a když vezmete v potaz hodně tučný rozpočet, jaký zelená stvůra dostala, je akční koncert a gigantická mela v centru města bez jakéhokoli omezení v rámci očekávaná a předpovídatelná). Leterrier tedy lekci z dobré akce nepotřebuje, avšak hlubší stránka filmu a nějaké citové jiskření tu náležitě chybělo. Norton a Tyler jsou nadmíru skušení herci a o jejich kvalitách snad není sporu, ale alchymie lásky jim zde vyšuměla hned v prvním společném záběru. Přišlo mi to celé takové "otupělé" a bez jiskry či špetky citu. Věci, které na mě měli emotivně zapůsobit, naprosto selhali a já se POUZE kochal drahými akčními sekvencemi, což je (nezlobte se na mě) dost málo od nesmírně očekávaného komiksového blockbusteru. Nicméně Ang Leeho katastrofa byla napravena a nová verze je zdaleka vyspělejší a povedenější. Nemůžu si pomoci, musím srovnat našeho "zelenáčem" z letošním hodně porovnávaným soupeřem -Iron Manem: Robert Downey Jr. se svým egem a Jonem Favreauem za zády připravil mnohem lepší "popcorňák", záživněji představil člena týmovky The Avengers a hlavně spnil všechna moje očekávání, v čemž Hulk výrazně pokulhával. The Incredible Hulk je "obrovský" filmový počin odpovídající všem nárokům zaujatého diváka na dobrý film, ale chybí mu filmová duše, což je dost podstatný prvek a snímek bez něj nemůže na poli dnešních blockbusterů s 9-ti cifernými rozpočty dostatečně fungovat. Hodnocení: 6.5/10.

(1998)

Mezi bláznem a géniem je jen malý rozdíl. Aronofsky vytvořil ve svém debutu naprosto šíleně stresující, deprimující a nervy drásající až klaustofóbickou atmosféru (podobně jako ve svém pozdějším počinu Requiem for a Dream) a samozřejmě kameraman Matthew Libatique a skladatel hudby Clint Mansell (též pozdější spolupráce), zde nesměli chybět. Darren je na tento typ thrillerů (odvážím se říci) přímo nejlepší a jeho kombinace efektivních střihů, rychlé a "neposedné" kamery a mrazivých zvukových (popřípadě obrazových) efektů, dokáže diváka v nepodvědomí traumatizovat a "dusit" minimálně do posledního záběru (osobní poznámka: mě trvá dočista se vzpamatovat z jeho snímků i několik dní). Pi se zabývá závislostí, ale tentokrát z odlišného hlediska (nežli drogy). Matematik Max je doslova šílený vědec, snažící se najít určitý vzorec k "vyluštění" čísel na obchodní burze a pochopit zdánlivě nepochopitelný význam čísla Π. Posedlý intelektuál však najde a odhalý mnohem větší záhadu a zaplete se s nejednou (hmotnou i nehmotnou) překážkou... Matematika nění mů oblíbený předmět (opak je pravdou), ale snímek mi nedělal moc velké problémi s pochopením a doslova jsem si ho oblíbil. Možná proto, že to přeci jenom není o vědě jako o té závislosti a bláznovsti (posedlosti). Až do napínavého konce nebylo nudné sekundy, film si mě dostal ve všech směrech. Konečné rozuzlení bylo geniální a převedení na diváky, aby si pro Alexovi "čísla" udělali vlastní obrázek a sami uvážili, jak se nad děsivým zjištěním zamyslet, ještě geniálnější. Darren Aronofsky se pro mě začíná stávat jistou zárukou skvělého filmu. Hodnocení: 10/10.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Adam "chlupatej pták" Sandler jako šílený kadeřník ve stylu Chucka Norise v naprosto ulítlé, svěží, letní a typické "sandlerovce", ovšem s poněkud více neetickým přístupem, než je zdrávo (to však dělá tuto oddechovku naprosto cool). Zohan nám hned z kraje předvede, že jako jediný umí napočítat do nekonečna (a to hned 3x). Po sléze ochutnáme špetku jeho obdivuhodného sentimentu s menší dávkou nezkrotné touhy po postarších dámách a nakonec narazíme na jeho chlupatého "plejtváka" alá recept „jak se to ženskejm líbí po izraelsku". Já si Zohana velice oblíbil a hltal mu každé slovo, které ze své nevymáchané huby vypustil a musím říci, že jsem se vrchovatě pobavil, až do největší sytosti. Ovšem, nic netrvá věčně a čím více se snímek blížil konci, tím více jsem se nudil a ostrý humor se mi začínal protivit. Příběh byl (očekávaně) velice slabý a předvýdatelný (jako u většiny podobných komedií byl prostě „na jedno brdo"), ale o to tu (ani zdaleka) nešlo. Hlavní účel byl prostě pobavit a to se Adamovi sakramensky povedlo. Smích zcela vyhrával nad trapností, čehož si u těchto komedíí cením nejvíce. Zohane, si borec:-) Hodnocení: 7.5/10.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Sci-Fi "pohádka" o dobru a zlu vrcholí a nejen síla ji efektivně doprovází. Příběh si udržuje potřebné tempo a silný filmový potenciál, aniž by poskvrnilo příjemnou béčkovou atmosféru z předešlých dílu. Epizoda VI přidala na velkoleposti a působila celkově temněji (ikdyž Impérium vrací úder už temnotou taky výrazně "oplývalo"). C-3PO a jeho věrný přítel R2-D2 opět sršeli vtipem ( R2-D2 sice nečekaně jenom pípal, ale i to mi ke štěstí stačilo=) Luke už při prvním výstupu oplýval silou a jeho změna na vyspělého bojovníka (jediho) snímku doslova "slušela". Konečné setkání s otcem a císařem prostě mělo hloubku a definitivně prosadilo Star Wars mezi zaslouženou elitu Sci-Fi filmů. Je povinností tuto klasiku shlédnout a spatřit tu krásu, co George "toyboy" Lucas vymyslel a hlavně prosadil na filmová plátna. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi je ukončení jedné z nejlepších filmových ság, podle mých nejinternějších představ. Hodnocení: 9/10.

Ztraceno v překladu (2003)

Označení: komedie, zde není tak na místě, řekl by spíše cynický a osobitě hořký humor s životními pravdami a netradičním pohledem na vyvíjející se vztah, bez všech serepetiček a zbytečných milostných aktů či slov. To vše velice syrově a otupěle podáno, přesto snímek působý "krásně" až jde z tohoto romantického realizmu bez láskyplných ideálů, naprosot skvělý a uvolněný pocit maximálního filmového nasycení. Vše klapalo, jak mělo, výborná režie, scénář a ještě lepší klaun mnoha tváří - Bill Murray, který působil věrohodně a líbivě. Jsem více než spokojen, na tato díla je radost hledět. Jak zde pravdivě jeden uživatel napsal: „Film o lidech s lidmi".Hodnocení: 8.5/10 BTW: Lost in Translation - naprosto vystihující název!

Million Dollar Baby (2004)

Hodně silný filmový zážitek a naprosto bezchybná režie, famózní herecké výkony (Hilary, Clint, Morgan), naplňující atmosféra, úžasný příběh a stoprocentní práce s kamerou. Clint podával toto boxerské drama (které ani tak není o boxu, jako o snaze prosadit se, zaujmout, spnit si sen a alespoň na nějakou chvíli zapomenout kdo jste a postavit životu tvář do rány) velmi precizně a "za studena", což pomalý depresivní chod snímku (hlavně poslední 1/3nu) dost ovlivnilo a emotivně velmi přidalo na citech, dokonce bych řekl, že v závěru Clint trochu citově vydíral (to já defakto jako fanoušek jihokorejských melodramat přímo vyhledávám a zbožňuji). Závěrečný epilog mi dodal na odhodlání udělit filmu plný počet bodů a označit ho jako (možná) nejlepší filmový počin roku. Hodnocení: 10/10.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Filmová klasika pokračuje a to s ještě větší noblesou. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back je mnohem dospělejší, propracovanější, temnější, extravagantnější a v dějové línii více rozvinuta než přímočaře vedená "jednička". Již zmíněné linie jsou zde dvě (hlavní). První sleduje vnitřní boj mladého Skywallkera, kterého zde čeká mnoho důležitých rozhodnutí a ještě více nevyřešených otázek, včetně jeho předvýdaného osudu - sestupu k temné straně. Sekundární příběhová linie se vrací na Hanovu loď, kde přebývá i krásná princezna, známá plechová dvojíce a "plyšový koberec". Obě linie se úžasně doplňují a střídají, což náramně prospívá samotnému příběhu a dodává na barvitosti děje. Pokles vtipu vyrovnává geniální Yoda, víceméně nejatraktivnější postava hvězdného pokračování. Vyvrcholení celého dílu pak je určitě skvělý souboj mezi otcem a synem, doplňován již o dost zajímavější a efektivnější choreografií (než souboje v prvním díle). Přesto vše zústává (pro mě) pořád lepším dílem nejstarší díl série, který je právě díky zřetelným chybám a té "nedokonalosti" pohádkovější, roztomilejší a vtipnější Bčko. Hodnocení: 9/10.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

A long time ago in a galaxy far, far away... Nesmrtelný a nejlepší Sci-Fi kult všech dob a všech galaxií. Tímto dílem odstartovala (možná) nejlepší filmová sága, která přinesla spolu s prvním (čtvrtým) dílem opravdu revoluční vizuální a zvukové triky, legendární kostýmy a vůbec dala žánru "Sci-Fi" nový význam. Když vezmu v potaz, že byl snímek natočen v 70. letech, tak nenasytně žasnu a ukláním se před (právem) uznávaným režisérem - Georgem "toy boy" Lucasem. Star Wars je snímek, který nikdy nezestárne a spolu s nerozlučnou a nezkonale vtipnou (kovovou) dvojící C-3PO a R2-D2 zůstane (jako moje srdcovka) jedním z nejlepších vesmírných dobrodružství. Hodnocení: 10/10.

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Jackson mě (po Braindead) znovu potěšil a jenom potvrdil pravidlo, že filmy nekomerční a točené pro radost v sobě mají mnohem více potenciálu než tuctový teen shit s tučným rozpočtem. Příjemný, usměvavý a zábavný splatter, kterému krvavé "čvachtáky" určitě nechybějí. Bohužel není Bad Taste takový masakr jako Braindead, ale to jeho kvalitu vůbec nesnižuje, protože "úchyláren" je tu dost a to všeljakých (o lžící servírovaném mozkovém pudinku ani nemluvě). Snímek má mnoho chyb, což ho právě učinuje kultovním a dodává mu určitou geniálnost. Hodnocení: 8/10. BTW: Stačilo pár pohledů na "prdelaté" alieny a o zábavu bylo postaráno=)

Braindead - Živí mrtví (1992)

Naprostá kultovka, kterou snad nelze strávit bez znechucených pohledů a smrsknutých žaludků. Zombie masakr s hektolitry krve a hlavně geniální parodie na Splatter horory (dokonce bych řekl, že se snímek dá považovat přímo za "splatter"). Náramně jsem se po celou dobu bavil a vyžíval v zábavném vraždění zombie, které (zdánlivě) nemělo konce. Scénu ze "přátelskou" sekačkou považuji za jednu z nejlepších scén filmografie vůbec. Peter Jackson je naprostý úchyl (!!!) a pozdější režie slavné trilogie jenom dokazuje jeho uměleckou všestrannost a obrovský talent, bravo! Hodnocení: 10/10.