Skřivánci na niti (1969)

Pro běžného zahraničního diváka průměrný film, průměrný námět. Takových ruských a polských filmů co bylo takhle natočeno…Co jím dělá tak úžasného? Ten poetismus, který srší v každé scéně. Skvělí herci, jakoby se pro ty role narodili, samozřejmě jak jim komunisti titulovali, zasloužilí umělci. Tehdy i mladí se přičinili ke kultovnímu snímku. Režisér, který má s natáčením filmu dle předlohy B.Hrabala už nějakou zkušenost. 100%

Na samotě u lesa (1976)

Skvělý film, jednoduchý s námětem o obyčejném životě čecháčků a přitom tak umělecký a prakticky nesmrtelný. Jako Da Vinciho Mona Liza.

Temný rytíř (2008)

Kvalitní film, Batman dobře zahraný, ovšem nevyniká svými neuvěřitelnými hračkami a naprosto šílenými dopravními prostředky. Hearth Ledger se snaží seč může, ale Joker?! Hlavně mlaskal a olizoval se jak přežvýkavá kráva, umaštěné vlasy, neupraven, v saku přikrčen jak diblík, což mne v tom filmu dost rušilo. chybělo mi charisma sršící ve scéně a šílený smích. Jinak super, muž dvou tváří zapůsobil. Ta hudba, to temno a ta atmosféra, velkofilm s veškerou vážností. Komiksový fanda 80%, herci 95%, hudba 100%, kamera 90%.

Batman (1989)

Tohle je opravdu kult. Gotham, doba kdy se odehrává, skvělí herci, snaha co nejvěrnější kopie, jakou jiné komiksové filmy nemají obdoby, ta vážnost i přesto že se tu jedná o komiks. Nic nerušilo užívání si filmu. Jack Nickolson je král, nejenže Jokera dokázal věrně ztvárnit, ale zkopírovat jej do filmu jak si jej sám autor představuje v komiksu a se vší vážností. Batman už tak přesvědčivý nebyl, ale jeho technika byla od ostatních dopravních prostředků úplně jiná dimenze. Další herecké obsazení bylo mimořádné. Rozpočet, triky 90.let jsou vidět, ale v době vypuštění do kin to byla TOP třída.

Naruto: Šippúden (2007) (seriál)

Pokračování tažení Naruta. Svět klidu, kde je Naruto dítětem končí a začíná začátek temna pro dospívajícího ninju, rozšiřování obzorů a seznamování různých generací za hranicemi území Konohy. Shippuden se ubírá více k bitvám, než vztahům, ubývá randění, přátelské vztahy, které se dozvídáme až v momentě, kdy jsou jednotlivci spolu, přibývají spíše nepřátelské momenty a negativní pocity. Humoru také ubývá, přibývá kvalitní hudby a propracovaného děje. Z komedie se stává drama, s drobnými prvky thrilleru, umírají i postavy. Humor už není skoro vidět jako v předchozím Narutovi, občas některým výstřelkům se člověk zasměje. Seriál už není takovou odreagovačkou jakou býval, ale člověka přinutí sledovat další díly, svět je stále víc a víc dokonalý, všechno hezky do sebe zapadá nejen po 4 generace, ale tentokrát až do samotného původu ninjů, i americké kriminálky by mohly závidět… 100%

Naruto (2002) (seriál)

Tak tento seriál jsem prvně bral jako z pohledu dítěte. Ale né, takhle to nešlo. Seriál z pohledu komiksových hrdinů byla ale pecka. Takový svět, který zapadá mapově na milimetry a na sekundy do skládačky jako puzzle až do 4 generací a celého světadílu si může nechat zdát kterýkoliv jiný svět, né ještě jsem na takový důmyslný svět nenarazil nikde. Tento svět je perfektně zapracován nejen mapově v oblastech, a původně zcela jednoduchých rozdělení, které následně odkrývají, ale i co se týče jednotlivých hrdinů žijících svůj svět, aniž by zbytečně umřely bez pořádné bitvy, kterou vám autor vyobrazí do detailů. Tolik postav, které jsou perfektně doplněny a navazují se. Svět, kde nevyhraje hrdina, protože je hrdina, ale protože prošel tvrdým tréningem, školou a životními zkušenostmi, protože je nejlepší a fandíte mu ať je to dobrák, nebo dokonce zloduch. A jestli náhodou narazíte na zloducha, který je poražen, nechybí v souboji jeho příběh, jeho motiv a jeho život. Takový svět, který by filmovým ztvárněním stál ještě větší majlant než třeba pán prstenů a proto jej jako animovaný seriál beru s plným vědomím jako kvalitní seriál pro dospělé s malým rozpočtem! Seriál, který nepotřebuje sexismus pro zvýšení sledovanosti. Dávám 100%

Hra o trůny (2011) (seriál)

Tenhle seriál něco dlouho jen tak nepřekoná. V téhle sérii už bylo od první série vidět ten neomezený rozpočet, kvalitní herecké obsazení, hudba, kamera, se kterou se lze srovnat i v historickém nejdražším velkofilmu. Do 100% mi vadí herecká postava Tyriona Lannistera. Asi bych to přirovnal k tzv. bělítku a propisky, tedy když autor nechce vymazat celý klan od začátku příběhu před uvedením seriálu, tak nasadí do problémových situací Tyriona. Je to taková škaredá role, co opravuje chyby autora v problémových situacích a ještě je navíc ke všemu vysvětluje v ději divákovi, jakoby se chybami ve scénáři sám autor kál! Ale i tak 95%.

Sebevražedný oddíl (2016)

Takové filmy si klidně pustím znova a znova. A když ho pustí v TV, kouknu se na něj opět. Styl, kamera, herecké obsazení, námět, hudba. Prostě pecka. Všechno to bylo cool! Chyběly už jen slavné hlášky. Joker vypadal spíše jako had takový plazivý, ale naštěstí neměl dostatek prostoru ke ztvárnění osobnosti… Za to za roli Harley válela Margot Robbie natolik, že je to asi teď ta nejpopulárnější komiksová postava na světě! DeadShoot, kpt.Boomerang, KillerCrog, Amanda, byli úžasní, víc takových filmů.

Lucifer (2016) (seriál)

Kriminální seriál jakoby ukazoval běžný život komiksového hrdiny v době, kdy nebojuje s šílenými padouchy, žije rutinním životem se svými běžnými koníčky a mívá různé rodinné vztahy. Vtipné dialogy, pozitivní nálada, odreagovačka pro vypnutí hlavy, jedna z mála kriminálek, u kterých mám pozitivní náladu po skončení sledování. Přesně takhle si představuji běžný život komiksového hrdiny. Být nápomocen k případům, mít své vrtochy a za cenu jeho jedinečnosti ostatní musí strpět jeho ego. On sám se k výsledkům přičiní, neboť má chuť potrestat skutečné viníky, kdykoliv se mu zachce a když to potřebuje, vysmívá se běžným smrtelníkům(včetně policejních orgánů) a je zcela egocentrický, protože on přece není obyčejný smrtelník…

Zaklínač (2019) (seriál)

Seriál, který si na nic nehraje, čistý Zaklínač dle knižní předlohy se plně věnuje ději, postavám a vše s tím související. Námět a scénář tedy skoro kopie…Herecky trochu multikulti. Kradené germánské povídky do Sapkowské atmosféry ovšem vůbec v seriálu nesedí. V knize čtenář cítí na každé stránce rasovou nenávist, dobovou diskriminaci, ale tady toto ten seriál postrádá. Ovšem v seriálu na druhou stranu musím pochválit nenávist či lásku jednotlivců. Např. dobře zahraná nenávist nevlastní dcery, její útrapy, láska vlastní prokleté dcery. Dále odpuštění, či opovržení. Seriál, který má potenciál pokračovat do další série i přes náročné financování akcí atd. Víc rasové nenávisti by tomu pomohlo, třeba právě osobními příběhy, které v knize třeba chybí. Co musím ale zkritizovat jsou střihy, dějové linky a taky kamera, hrající si asi na styl Tarantina. Nepřehledné odskoky až 70.let od sebe, mezi Zaklínačem a Jennyfer, dále 12let od Ciri a Zaklínače, samotná kamera horší než na módních přehlídkách celý seriál kazí.