Božena - Epizoda 4 (2021) (epizoda)

Potvrzení, že šlo hlavně o rodinné drama. Josef Němec je vztekloun a Božena tvrďák. Podle scénáře nešlo o manželství podle dobové normy. Herci vesměs dobře podané výkony. Opět škoda, že se mezi už víc zacílenými scénami náhle muselo odskočit v čase. Z Boženy vykreslené epigony se stala obyčejná libidózní žena. Pomyslně se zřítila z pomniku rovnou na hubu (nebo na záda).

Walk the Line (2005)

Dvakrát v běhu let jsem ho viděl ničit si život i získávat. Představoval bych si vizuálně věrnější představitele ale nehrají a nezpívají vůbec špatně. Působí dostatečně pravdivě. Mohlo tam byt vice o vztahu k jiným hudebnikům a písničkářům, ale 2 hodiny a 10 minut by se násobilo. Možná když někdo natočí filmy ze životů těch dalších, klapne to dohromady. Jihozápad, Nashville, country, 1920 až 2020.

Co je šeptem... (2005)

Hodně slabých 55%. Dotýká se filmu Absolvent a přetřásá nějaké zbytečnosti o genitáliích. Charakter Benjamina se diametrálně proměnil - chyba. Jennifer hraje svůj standard a Mark Ruffalo se pro mne nehodí téměř nikam, Costner zde zdobí a vlastně i Shirley MacLaine, která vždy podrží snímek. Ale ač film nenudí, zdá se mi nepotřebný.

Absolvent (1967)

Svatokradež hodnotit za 65%. Dojem z filmu hodně záleží na rozpoložení a zkušenostech diváka. Jak jsem přijal psychologickou sondu do charakteru hrdiny, jak jsem se neztotožnil kvůli odlišnému sociálnímu zázemí a kvůli jiným sexuálním zkušenostem. Jak bych situace chtěl zvládnout jinak. A je to o emocích na houpačce. Herecke výkony velmi dobré. Ale přiznejme si, kdo si to pouští opakovaně... 65.

Cesta na Měsíc 3D (2008)

5 neobhajitelných hvězd - za ten návrat k první cestě na Měsíc, za dětskou radost z úsměvného veselého a srdce potěšujícího dobrodružství malých tvorů, kteří jindy člověka obtěžují. A za připominku Vesmírné Odysey 2001. Pro děti mohlo být kratší. A nepotřebuje 3D.

Vincent (1987)

Čtyři je méně než pět, Obrazové podání stylem Vincentových obrazů je geniální i zatěžující zároveň. Detektivní postup objasnění jeho skonu je samozřejmý. Studium mísení barev - a účinku v oku a hlavách diváků - objasňuje jeho mánii po dokonalosti obrazů. Ale obrazy jsou jen zprostředkovatelé citu. K zemi a k lidem, kteří nestačili porozumět. Jedním, kteří později porozuměli, je Don McLean.

Božena - Epizoda 3 (2021) (epizoda)

Čekal jsem, že Božena Němcová bude hrát a hlavně mluvit Aňu Geislerovou, ale ze 3/4 je to naopak. Je to opravdu zajímavé a škoda že se děj neumí víc soustředit. Historickou věrnost ... nehledá ale snad doplňuje. Promítnutí vzpomínek, které jsou inspirací knihy Babička, řekne něco pouze čtenářům - trochu chyba, protože pěkné.

Hlava Medúzy - Vykročení do života (2021) (epizoda)

Tedy Heřmánku, tys dostal roli! Na brutálním násilí režisér opět zapracoval. Dvořák řekl dvě vtipné věty bez odezvy, Isteník v půlce našel vlastní hlas. Vyšetřování má scenáristické mezery překlenované povídáním a nedůsledností. Že major Čvančarovou nevyšetřuje GIBS je vlastně očekávané. Také se zapomělo.

Kremelský orloj (1977) (TV film)

U jedné takové televizní hry (nemusela to být tahle) jsem vydržel stát (opravdu stát) před vypínacím tlačítkem a stále zvědavě odkládal tu chvíli. Zvědavě, jestli je to opravdu takhle myšleno, fascinován absurdními dialogy. Nevím, jestli je to opravdu tato - s Vladimírem Iljičem, který říká jednu chvíli malému chlapci na horním slamníku: "Slez z té palandy, soudruhu..." ...a vysvětluje mu, jak i on může podpořit vládu sovětů. Za to probuzení zvědavosti a sondu do světa rudých 2*

Alvin a Chipmunkové: Čiperná jízda (2015)

Povinně přehráno kvůli vnoučatům. Plusem je, že zabaví. Minusem, že nic objevného v příběhu a navíc zas ti animáci společně s neanimáky. Technicky je tato metoda dokonalá ale vůbec nic navíc.