• Pohádka

Žebrácká opera (2018) (divadelní záznam)

Výtečná inscenace Žebrácké opery v moderní režii a scénografii se skvělými hereckými, pěveckými i tanečními výkony. Děj je vkusně zasazen do současnosti, vždyť platnost díla je stále aktuální. Takto má vypadat současné divadlo, které cti tradici, ale umí ji zároveň obléct do moderního hávu.

Železný kříž (1977)

Silný protiválečný film, který očima poddůstojníka wehrmachtu na ruské frontě odhaluje válečné svinstvo a ukazuje, že i mezi vojáky se najdou silné i slabé charaktery. Válka tak má oběti na všech stranách. Fotografie doprovázející závěrečné titulky i citát Bertolda Brechta jen podtrhují obecný přesah filmu. V současné době je snímek o to aktuálnější.

Patriot (2000)

Výpravný vlastivědný kýč ve stylu starých pověstí amerických šmrncnutých romantickým vlasteneckým patosem.

Am a Ea (1977) (divadelní záznam)

Polívka i Bláhová jsou jistě vynikající herci a mimové, ale tento druh humoru jde bohužel mimo mě.

Moulin Rouge (1952)

Film sice zpočátku nese znaky doby svého vzniku, tj. kýčovitého hollywoodského sentimentu, ale postupně se jich zbaví a nakonec je to poutavé životopisné drama. Nepoměrně lepší než snímek Lautrec z r. 1998.

Bedřich Smetana: Tajemství (2006) (divadelní záznam)

Vynikající moderní scénografie i režie. Stačily nápadité světelné dekorace a jednoduchá scéna doplněné sugestivní pohybovou choreografií, znázorňující nejen démony noci ve stylu černého divadla. Solidní pěvecké výkony, mezi nimiž vyniká zejména Pavel Černoch podtrhují mimořádnou úroveň tohoto představení. Rovněž televizní režie a střih umocnily vyznění díla, které bylo jistě hlubokým zážitkem i přímo na litomyšlském zámku.

Dukla 61 (2018) (TV film)

Sugestivní povedený filmový hold obětem obrovského důlního neštěstí, které je už dnes prehistorií a jeho pamětníci už také vymírají. Nepatřím k nim dokonce ani já, byl jsem tenkrát teprve v druhé třídě, takže tato tragédie šla mimo mě, nejspíš se to tenkrát ani moc neřešilo v médiích, jako by tomu bylo dnes. Přesto se autorům povedlo vytvořit film, který je jednak patřičně napínavý a jednak i chytne za srdce, protože zasadili tuto tragédii do košatého příběhu jedné rodiny, čímž mu přidali silný osobní rozměr. Podle závěru snímku se dá soudit, že šlendrián, který v honbě za rekordy způsobil vrcholový management dolu, zřejmě zůstal nepotrestán a byl zameten pod koberec. Což by vcelku odpovídalo tehdejší době. Ve skutečnosti ale nějaké tresty padly, nicméně je možná lepší, že to už dopovězeno nebylo a diváku zbyly otázky k přemýšlení. Pozůstalí museli žít své životy dál...

Poslání (2024) (TV film)

Zajímavý dokument, který docela atraktivním způsobem i skrze osobní život konkrétních policistů přibližuje rozmanitost práce u různých policejních složek. Jednak může leckoho motivovat, aby se k policii přihlásil, a jednak i přibližuje složitost policejní práce veřejnosti. Snímku bohužel ubližuje špatně synchronizovaný zvuk s obrazem, což ruší zejména při detailních záběrech na mluvící obličeje. Škoda této technické nedůslednosti.

Bedřich Smetana: Hubička (1976) (TV film)

Klasičtěji už tuto Smetanovu operu ztvárnit jako TV inscenaci snad ani nešlo. Režie ani scénografie sice nepřinášejí žádné originálnější inovativní pojetí, ovšem svou pokorou k dílu autora mu také prokazují dobrou službu. Vždyť Smetanova hudba nic ze své krásy dodnes neztratila a poněkud naivní libreto ke klasické opeře rovněž patří, divák si ho umí zasadit do dobového kontextu lehce sám a nepotřebuje, aby mu nějaký sebestředný režisér vnucoval svou násilnou pokřivenou modernizaci, jak se tomu dnes často děje ke škodě díla i nechuti diváků. A skvělé pěvecké výkony tuto inscenaci jen zdobí.