• Pohádka

Bílá oblaka (1962)

Skvěle civilně natočený komorní příběh, který o hrůze a nesmyslnosti válek řekne mnohem víc, než kdejaký válečný velkofilm. Jeho humanistické poselství je neméně aktuální i dnes v době nesmyslného bratrovražedného konfliktu na Ukrajině.

Až přijde kocour (1963)

Na svou dobu pozoruhodný film, který místy působil až artově. Obsahově šlo již o jasný náznak tání na kulturní frontě, kdy snímek je zřetelnou alegorií na všeobecně zakořeněné pokrytectví ve společnosti. Oportunistický kariérismus a falešná morálka nejvyšší autority v městečku, ředitele školy, jasně odkazuje na poměry v tehdejších mocenských strukturách.  Na druhou stranu snímek občas působí nevyváženě a nesourodě -  na slavnou novou vlnu čs. filmu už bylo sice zaděláno, ale teprve se měla v plné kráse a síle zrodit.

J. Offenbach: Modrovous (2019) (divadelní záznam)

Méně známá Offenbachova bláznivá opereta se satirickým ostřím namířeným proti omezenosti a nadutosti mocných a bohatých tohoto světa. Možná proto měli režiséři potřebu přenést její děj do současnosti, což je podle mne jen čím dál zbytečnější režisérská manýra, která už dávno ztratila punc originality a diváky to tak akorát mate a některé i otravuje, jako například mě. Někdy to (zcela výjimečně) může být sice účelné, tady to však určitě není ten případ., divák by se stále aktuální podtext dovtípil i sám. Ovšem hereckým a pěveckým výkonům, stejně jako kvalitě orchestru nelze nic vytknout.

Rudí prezidenti - Poslušný generál - Ludvík Svoboda (2018) (epizoda)

Vcelku objektivní pohled na osobnost nejslušnějšího a lidsky nejrespektovanějšího komunistického prezidenta. Jen hodnocení jeho úlohy v úřadě v období Pražského jara a následně za normalizace je dle mého příliš příkré a do značné míry nespravedlivé, protože nebere do úvahy jednak jeho omezené rozhodovací pravomoci a jednak ani to, že sehrál pravděpodobně důležitou roli v tom, že  sovětská okupace nenabyla mnohem drastičtější formy, jako tomu bylo třeba dříve v Maďarsku. Po bitvě je holt každý generálem, zatímco Svoboda jím byl svou rozvážnou podstatou i v prezidentském úřadě. Trošku mi to připomíná i nevděčnou roli Edvarda Beneše v době mnichovské a později i únorové krize, která rozděluje i historiky v názoru na to, jak se měl zachovat,  až dosud.

Případ s koncem (2023) (TV film)

Naprosto nesrovnatelně s původní verzí z roku 1967, která měla úžasnou atmosféru, již si člověk pamatuje i po půl století.  Tady bylo špatně snad úplně všechno - od mizerného scénáře, přes toporné dialogy šustící papírem, amatérsky působící přehrávání mnohých herců,  celkově nevěrohodné až falešné vyznění. Mnohé scény působily až směšně, jak byly neživotné a nedomyšlené.

Lid versus Larry Flynt (1996)

Tímto filmem Forman určitě tnul do živého řadu prudérnich Američanů. Ovšem geniálně tím poukázal na to, v čem tkví princip svobody slova - právě tím, že si k tomu vybral tak nesmírně kontroverzní téma a tak nesmírně kontroverzní a nesympatickou postavu, jakou byl Larry Flynt. Dnes je film o to aktuálnější i u nás v atmosféře snahy potlačovat jakékoliv jiné než oficiální názory, kdy hon na čarodějnice už začíná masivně podporovat i mainstream. Například ministryně Černochová by se ve svém aktivistickém názorovém fanatismu musela po shlédnutí tohoto snímku nejspíš osypat.

Alamo (1960)

Na hollywoodskou produkci docela povedená oslava statečnosti obránců Alama, kteří v zájmu vyšších hodnot šli prakticky na jistou smrt. Povedená proto, že se překvapivě obešla bez obvyklého přehnaného amerického patosu, zůstala oběma nohama v realitě a přitom se nebála i humorného nadhledu. Film se samozřejmě nemohl obejít ani bez různých melodramatických momentů, ale na svou dobu to ani v tomto ohledu nepřeháněl až nad únosnou mez.

Taking Off (1971)

Pokus o přenesení humoru blízkého české mentalitě do amerických reálií Formanovi tak úplně nevyšel, a to myslím ani z pohledu českého diváka. Zkrátka mimo autentické české prostředí to úplně nefunguje. I tak je to ale pozoruhodný snímek se spoustou zajímavých momentů, které vyniknou ale spíš jednotlivě než jako celek.

Tajemství krve (1953)

Na počátku 50. let muselo být pro celý tvůrčí tým a herce velké štěstí, když mohli točit něco jiného než budovatelskou agitku. A na výsledku je to myslím i znát, tím spíš, že se tu sešli vynikající režisér, scénárista i kameraman s neméně výbornými herci. Čekal jsem obvyklý poněkud suchopárný životopisný snímek a místo toho jsem sledoval plnokrevné filmové drama. Film se v době svého vzniku pochopitelně nemohl úplně vyhnout jistému patosu a romantizující naivitě v některých scénách, ale bylo to v docela snesitelné míře - naopak snímku nescházel ani občasný humorný nadhled a co je snad nejdůležitější, úplně se vyhnul poplatnosti tehdy panující ideologii, pokud pominu některé sociální aspekty, které ale plně korespondují s dobou, v níž prof. Janský žil a pracoval.  I tehdejší celkovou dobovou atmosféru myslím tvůrci vystihli téměř dokonale. Zda všechno ve skutečnosti proběhlo stejně jako ve filmu, nad tím asi není nutné úplně špekulovat - nejde o dokument, ale o historické filmové drama, kde mají tvůrci plné právo na tzv. autorskou licenci, pokud  tím zásadně účelově nezkreslí pravdivost podstaty sdělení. A to se zcela jistě nestalo.

Přátelé Bermudského trojúhelníku (1987)

Taková slátanina se jen tak nevidí. Totální hrůzu zachraňovala jen poslední povídka, na kterou se aspoň dalo koukat. První dvě povídky byly na jasný odpad - trapný scénář, mizerná režie a tomu odpovídající zoufalé herecké výkony. Teprve třetí povídka měla jakés takés filmové parametry, místy povedený humor, slušnou režii a také herci v ní jako v jediné z těch tří opravdu něco hráli. Sama o sobě by si zasloužila tři slabší hvězdy, sečteno a podtrženo tak hodnotím celou tu podivnost jednou hvězdičkou.