Hříšníci a svatí (2010)

Vzhladom na produkcne moznosti, velmi slusne, hlavne po stranke charizmy hlavneho hrdinu a prevedenia akcnych sekvencii (snimanie, priestorove rozlozenie a aj z toho plynuca prehladnost). 7/10.

El Gringo (2012)

Pan reziser, to bolo fakt tak zatazko pozriet si napr. Undisputed III. a pochopit v com su Adkinsove prednosti a kvoli comu sa jeho fanusikovia tesia na dalsie jeho filmy, hlavne ak jednym z producentov je samotny Isaac Florentine (cim padaju hanlive slova rovnako aj na jeho stranu)? To bolo fakt tak zatazko sustredit sa na kontaktne fighty snimane sposobom kde je pekne vsetko vidiet? Asi ano, kedze to co ste nam predostreli je rychlokvasne blatko, kde sa takmer uplne potieraju Adkinsove bojove kvality a pozornost sa sustreduje na zbytocne chaoticky strih, hranie s pastelkami (ano, nie ste jediny co ste videl Sin City) a natahovanu stopaz nedomrleho scenara. Ocenujem to prestrelku v polovici filmu (i ked s rovnakymi formalnymi neduhmi ako opisujem vyssie), ako i snahu viacere bulharske lokacie zabalit do "mechico" havu. S bulharskym komparzom je to uz ovela horsie. A verbalne odkazy na dolarovu trilogiu, pripadne Hillov "My name is nobody" posobia silene a krcovito. 3/10

不再讓你孤單 (2011)

Fajn otocka v zmysle sily filmoveho priemyslu (uz nechodia len cinski herci do HKG za pracou, ale situacia sa zacina otacat), velmi dobra chemia medzi hlavnymi predstavitelmi, Shu Qi zreje ako zena a herecka zaroven.

Má největší láska (2011)

Originalny preklad nazvu filmu je nieco v nasledovnom zneni "The Girl We Chased After in Those Days". Tak ci tak, v case pisania tohto komentaru ide o jednu (komercne i v divackej oblubenosti) z najuspesnejsich taiwanskych romocom-ov, idealny zastupca tzv. "crowd-pleasure" filmu a jeden z najnavstevovanejsich taiwanskych filmov vobec. Scenarista a reziser pod umeleckym menom Giddens (co v preklade znamena nieco ako "9 mecov") do filmu pretavil znacnu cast svojich zazitkov z mladosti (hlavny hrdina ma jeho skutocne meno, natacalo sa na skole, kde reziser naozaj studoval, jedna z dvoch zenskych postav filmu hraje samu seba,...). A hoci ide zjavne o silnu autobiografiu, z pochopitelnych dovodv je film nakoniec vystavany z ingrediencii v miere, kde neprinasa takmer nic nove. Dospievanie v teenage veku, prve skolske lasky, radosti/strasti ked ste "nastrocni", ako i sny o uspesnom zivote neskor versus sktuocna realita, ked nastane obdobie "dospoelosti", vsetko tu uz bolo. Film navyse k tymto temam pristupuje univerzalnym sposobom, cize je lahko pristupny aj neazijskemu publiku. Aj ked to moze vsetko zniet ako vycitka, je tomu tak iba ciastocne, lebo smerom ku mne sa filmu, aj napriek vsetkej tej uhladenosti, podarilo vyvolat miestami patricne emocie. 7/10

Virový faktor (2012)

Tato arena terminatorov s obstojnou akciou trpi premrstenou stopazou, ktora podlamuje kolena aj melodramatickym scenam a len zintenzivnuje plytkost scenara i slabu chemiu bratskeho dua. Ale co, Andy On bol vzdy niekym, pre koho som mal slabost...

The Girl from the Naked Eye (2012)

Zda sa mi to, alebo Lateef po vzore Michael Jai Whitea uz moc pribral na objeme a negativne to ovplyvnuje jeho pohybovu rychlost?

Povinnost a čest (2012)

Odhliadnem od ideoveho podhubia a budem jednoducho brať ako fakt, že tak ako zástupcovia "džihádu" veria tomu, čo "robia", tak aj príslušníci Navy Seals sa riadia svojím kódexom. Takže od konštatovania "prvoplánovej verbovačky do svojich radov" sa prenesme k tomu, čím tento film vzbudzoval pozornosť pred uvedením - deklarovaním snahy, priblížiť čo možno najreálnejsšie priebeh operácii jednotiek Navy Seals. Akcie nie je málo a priznávam, že má svoje silné momenty, dynamiku a občas ten feeling "niekto sa tu snaží ukázať veci reálnejšie". Záberovanie viacerými spôsobmi (od klasického, cez ručné shaky až po herné POV) pomáhajú budovať náladovosť . Ovšem keď nastúpia spomaľovačky, oranžové filtre, prelety pred veľkým, zapadajúcim slnkom a la Miško Bay tak sa dostávame na pôdu hollywood podania a začína to dosť rušiť a podlamovať kolená "real concept". Herecky to je tiež jazda horskou dráhou a záverečné obetovanie...OK, znova odkazujem, že verím tomuto "kódexu", ale v tom jednom konkrétnom prípade to šlo imho urobiť inak. Vo výsledku je tak film rozkročený medzi dvoma svetmi - snahou napodobiť realitu a fantazíjnym hollywoodom.

Ghost Rider 2 (2011) odpad!

Ciste zlo. Cage v dalsom angazma neuveritelne prehravajucich grimas, zvysok osadenstva mu statne sekunduje. Anthony Head na zaciatku dava tusit, ze sa budu reinkarnovat B-ckove propriety a herecke akvizicie, ovsem pravym klincom je Christopher Lambert, tie najnepritazlivejsie rumunsko-turecke lokacie a nespocitatelna derivacia scenara, ktory uz do vienka dostal oznacenie "blbost". Duo Neveldine/Taylor potom tuto tragediu rezijne (ne)kociruje anarchisticky, az fyzicky neprijemnym sposobom. 1/10