Oliver Twist (2005)

Roman vzal knihu (originál s věnováním, vlastnoručně podepsaný Charlesem Dickensem), nalistoval stránku kde se Oliverův příběh upozaďuje a pátou stránku od konce a vše co bylo mezi tím vytrhl. Některé listy co mu zůstaly v ruce potom přilepil zpátky páskou na koberce aby mezera v číslování nebyla tak očividná.

Auta (2006)

Taky jsem si jako malý hrál s Matchboxy na "mluvící auta" -rozhodně to byla to větší zábava než sledovat tenhle film.

G. I. Jane (1997)

Úvod - cvičák - "překvapivá" akce - závěr. Klasická dějová vlna většiny válečných filmů, sic zas trochu jinak a místo tvrdého chlapa tentokrát tvrdá žena. Nutno podotknout že autoři mysleli i na nás, "milovníky" otevřených zlomenin.

Mumínci (1990) (seriál)

Jedna z nejmnohovýznamovějších pohádek pro děti (i dospělé!) jež jsem viděl. Jednoznačně doporučuji všem rodičům se škodlivou představou práva na absolutní moc/kontrolu nad dítětem.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Geniálně zpracovaný fenomén snu a paměti (a to nejen vizuálně). Uhrane každého jež se někdy hlouběji zabýval analýzou svých snů, vzpomínek a principů jejich vzniku a transformace.

Nůž ve vodě (1962)

Muž a mladík, navzájem si tak podobní a přesto skrz bariéru času nesmírně vzdálení. Moudrost a mentorství všech dospěláků versus ideály a usmrkanost všech cucáků se střetávají a krystalizují na pozadí jednoho nedělního výletu, na palubě jedné plachetnice. Dialog od dialogu, záběr od záběru dokonale vystavěno jako trpce úsměvný obraz věčného mezigeneračního konfliktu.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Hlavně díky stopáži dostal tenhle projekt jedinečnou příležitost vyprávět o válce způsobem plně adekvátním, nikoliv pouze skrze drobné dramatizované epizodky. Výcvikový tábor se stal ve válečných filmech běžnou praxí, ale např. poslední díl odehrávající se krátce po kapitulaci mi přišel jako velmi dobrý nápad téměř literárního přesahu.

Ti druzí (2001)

Kdo jsou ti druzí? Duchové? Výmysly izolovaného děvčátka nebo snad něco úplně jiného? Výborný filmový návrat k osvědčeným principům strachu a tajemna, jež se docela dobře obejde bez super-rendrovaných oblud a stříkající krve.

Stalker (1979)

Zaujala-li vás mysteriózní atmosféra filmu a toužíte-li po částečném objasnění toho 'co se vlastně na plátně dělo', určitě doporučuji knihu Piknik u cesty jakožto i další knihy od bratří Strugackých. Rozhodně se jedná o jednu z nejlépe zpracovaných knižních předloh a z řemeslného hlediska může vést k zamyšlení nad tím v čem vězí háček při obdobných snahách v současné produkci. Lidé jež vnímají toto dílo jen jako zajímavější spořič displeje bohužel nepochopili vůbec nic.

Zazie v metru (1960)

Výborná adaptace Queneauova experimentálního díla s nezapomenutelně hubatou hlavní hrdinkou v čele.