L'Agonie de Byzance (1913)

Herectví na dnešní dobu tuze patetické, papundeklové kulisy, jednoduché triky, exteriéry jsou imitovány malovaným pozadím. Ale přes tato dobová omezení je to přesto dílo, které nepostrádá monumentalitu. Davové scény jsou stále působivé, kostýmní vybavení je velice bohaté (i když o historické věrnosti lze pochybovat), tehdy to musela být senzace. Přes (z dnešního hlediska) krátkou stopáž jde nepochybně o jeden z prvních historických velkofilmů.

Dantovo peklo (1911)

Tak zde by měl být mezi tvůrci jmenován i Gustave Doré. Na jeho ilustracích k Dantovu Peklu stojí tento film. Některé obrazy jsou zde vlastně obrazovými citacemi Dorého ilustrací. Proto je toto dílo taky tak bizarní a tam, kde se Dorého přidržuje, působivé. Ten pán měl prostě fantazii. Takže namísto Dante's Inferno by měl název znít Doré's Inferno.

La Nativité (1910)

Škoda, že tento snímeček (má jen 14 minut) není kolorovaný. To by vypadal jako oživlý papírový vystřihovací betlém. Hezký je závěr, kde do Egypta prchnuvší sv. rodina spí na soklu sfingy.

Edgar Allan Poe (1909)

Tragický příběh ze života E. A. Poe, který měl být inspirací k jeho Havranu. Což o to, herec byl dobře namaskovaný a Poeovi se vskutku podobal, ale to herectví bylo natolik teatrální, že jsem musel myslit na zfilmování Váchalova Krvavého románu, tedy na film, kde je tento pradávný herecký styl použit jako parodie. Prostě, nebyl jsem s to vcítít se do tragiky příběhu, ta formální stránka mi to nedovolila. Proto nehodnotím, nechci oběma klasikům kultury kazit hodnocení.

Le Royaume des fées (1903)

Jsem okouzlen! Kolik poetiky dokázal pan Méliès vyčarovat jen s pomocí lepenkových kulis a prostých filmových triků. Hravé dílko, jemuž na působivosti přidává kolorování, které jednotlivé scény připodobňuje starým pohlednicím. Obvzvláště kouzelné jsou podmořské scény. Pouťově bombastické a krásně naivní.

Cesta na Měsíc (1902)

Pan Méliès je skutečný vulkán hravé až nonsensové fantazie. Způsob "odstatrtování" z Měsíce je prostě úžasný. To století, které od natočení tohoto filmů uběhlo, nic neubralo na působivosti a naopak jen přidalo nostalgické kouzlo. No, myslím, že je jasné, kde se pan Zeman inspiroval (což mu ani v nejmenším neubírá na genialitě).