Podzim v New Yorku (2000)

Nebýt mé milované Winonky tak bych ten film jen tak neviděl. Viděl jsem to už dvakrát. Podruhé se mi to líbilo o něco víc, i  terminálně nemocná Winona se mi více líbila s krátkým účesem. Našel jsem momentky, kdy mě okouzlila, i když v jiných rolích ji žeru mnohem víc (Heathers, Mermaids...) Ale tématem je mi film blízký - smrt, umírání, utrpení, pomíjivost života, bezmoc, beznaděj. To všechno mě zajímá a přitahuje. Temnota mě láká. Ale zpátky k filmu. Richard Gere zde hraje opět boháče, který neví, na kterou skočit dřív. Bylo mu tady 50 a Winona by mohla být klidně jeho dcera. Sama o něm pak řekla, když se jí na něho zeptali, že ho nepovažuje za nejvíc sexy muže planety, že je spíš na mladší muže. Aaaa, tak to mám vyhráno! Asi bych se jí líbil. Kdybych měl do týdne umřít, tak bych si koupil letenku do USA a horlivě bych tam hledal Winonku, abych ji mohl aspoň jednou v životě vidět osobně. Ano, až tak jsem do ní zabouchnutý! Ale zpátky k filmu, nedokážu udržet myšlenku, omluvte mě. Winonka tu mou palici vždy poplete. Jo a hraje tam také mladá Vera Farmiga, kterou jsem si později oblíbil v hororové sérii The Conjuring jako démonoložku Lorraine Warren. Měsíc před premiérou filmu obdržela Winonka také hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy! A určitě se podívejte na fotky z té události, neskutečně jí to tam sekne v bílých šatech! I úšes má jiný než obvykle černý, je tam prostě k sežrání. Byla tam spolu s Anthony Hopkinsem, který si tam trochu hraje na jejího milence, i když by mohl být její děda. No nic, to jsem se zase nechal unést, nechám si taky vyvolat pár dalších plakátů s Winonkou a pověsím si je na zeď, abych se mohl kochat denně.

When Night Is Falling (1995)

Pěkný a smyslný film s lesbickou tématikou a poetickou hudbou, který mě mile překvapil. Nic moc jsem od toho nečekal. Líbila se mi ústřední dvojice a hlavně nevinná křesťanka Camille. Petra taky ušla. Miluju lesby a ženské pohlaví obecně, jeho vznešenost se nedá srovnávat s chlapskou ješitností a nabubřelostí, i když sám jsem muž, radši bych se narodil jako žena. Bohužel geny mých rodičů rozhodly jinak. Aspoň jako muž to nemám tak těžké najít ženu oproti lesbičkám, které jsou bohužel v tomhle v nevýhodě a holky, vůbec vám to nezávidím. Soucítím s vámi. Snad najdete svou vysněnou polovičku. Máte mou plnou podporu. Vaše vnímání ženské krásy je úplně odlišné oproti tomu mužskému. Podle mě dokážete vidět ženy úplně jinak a více si jich vážíte.

The Iceman (2012)

Kouknul jsem se na Ledového muže znovu kvůli mé milované Winonce, která zde ztvárňuje manželku Ritchieho Kuklinski. Opět jí to zde sekne. Málem bych jí tu ani nepoznal, bylo jí tu 40 let, když to natáčela. Viděl jsem předtím ještě zcela jiný film ale o stejném muži, jmenoval se Jack staví dům a natočil ho kontroverzní Lars von Trier. Ten vrahovi navíc přidal duševní poruchu ve formě OCD, což je něco s čím mám také problémy a vyloženě jsem se nasmál, když se Jack (Kuklinski) musel několikrát vracet zpátky do baráku a kontrolovat, zda tam někde neulpěla krev ještě. Bylo to víc parodické a rozdělené do šesti incidentů (vražd). Ale to bych se zde bavil o jiném filmu. Jinak Jacka doporučuju, kdo by rád viděl Kuklinskiho z jiného úhlu. A teď Michael Shannon a jeho verze Ritchieho! Podruhé jsem opravdu zíral, jak je pro tu roli opravdu stvořen. Je ledovým mužem ve všech významech slova, jeho chladný a tvrdý pohled, žádná empatie k nikomu (kromě jeho rodiny) a ukládá si těla do mrazáku. Kdybych si chtěl vybrat vzhled, tak bych chtěl budit repsekt přesně jako on. Ale když mu pak ulízli vlasy a přidali knír, to se mi už nelíbilo, předtím to byl ale pán psychopat. Závěr mě celkem dojal s tou hudbou, chtěl jsem zvýšit hodnocení, ale nakonec zůstanu na 3/5. Mohlo to být klidně delší a krvavější, celkově bych rád viděl hlubší sondu do jeho života/duše. Michael je ale ledový král.

Najděte mi hrdinu (2015) (seriál)

Nejříve mě od této minisérie odrazovala hlavně ta politika, ale postupem času jsem do této zdánlivě triviální aféry pronikl a prožíval úhel pohledu každého jedince v ní. Nebýt Winony Ryder, mé milované herečky, býval bych to vůbec neviděl. Mohla zde dostat akorát větší prostor. Paul Haggis je ale dobrý režisér, který mě také přesvědčil o své kvalitě filmy Crash a Tři dny ke svobodě. Ty hodnotím ale o hvězdu výš. Měl jsem chuť dát jen dvě hvězdy kvůli té odporné politice, ale poslední dvě epizody to zachránili na tři. Konec mě docela šokoval a velmi dojal zároveň. Rád jsem se nakonec prošel v botách života Nicka Wasicska. Oscar odvedl slušný výkon.

Beetlejuice (1988)

Po letech jsem si tuhle šílenost pustil hlavně díky kouzelné Winoně, kterou kvůli této roli dokonce šikanovali ve škole a prý jí říkali čarodějnice. Chudák, ale pro mě zůstává výjimečná, stylová, má prostě své kouzlo. To je asi holt úděl outsidera, zatracení většinovou společností je cenou za jeho originalitu. Lepší je být ale ostatním pro smích, než být sám sobě k breku. Nenarodili jsme se, abychom zapadli, nýbrž jsem se narodili, abychom vynikli.

Dracula (1992)

Jako malý jsem vždy žral knihu od Brama Stokera. Upíři, krev, smrt a temnota mě vždy fascinovali. Kouknul jsem se teď na to po letech podruhé hlavně kvůli Winoně. Má tu dost podobnou vizáž jako o rok později ve Věku nevinnosti. Gary Oldman si krvelačného záporáka zahrál s grácií (v některých scénách teda), jinak je to pěkná zrůda, s kterou odvedli maskéři dobrou práci. Vidět to jako malý asi mám noční můry dodnes. Posledně jsem Drákulovi udělil jen 2/5, ale teď zvyšuji na 3/5. Asi už jsem na to víc dospěl. I ta jemná erotika se mi zamlouvala. Kazí mi to akorát to chaotické finále, ta honička na konci. A taky mě zarazilo, jak Winona svůdně vyjela po A. Hopkinsovi, který je v reálu její blízký přítel a mohl by být skoro jejím dědou. Mělo to sice hezky hutnou atmosféru, ale na lepší hodnocení mi to nestačilo. Už si nepamatuji, co všechno (ne)bylo v knize, možná ve filmu něco vynechali, což by byla škoda. Jeho forma by zvládla víc obsahu. Víc mě tedy bavil tématu blízký Van Helsing z roku 2004, byl akční, i když neměl zase takovou atmosféru.

Přátelé - Jak se Rachel líbala (2001) (epizoda)

Přátelé jsem nikdy moc nežral, přijde mi to jako moc extrovertní svět, ve kterém žijou a já jsem introvert, který čerpá energii ze samoty a vnitřního světa no... Nicméně tuto epizodu jsem si vyhledal hlavně díky mé lásce Winonce, které to zde naprosto sluší, i když má úplně jiný styl než obvykle (černá a zase černá na sto způsobů), ten účes podobný Aniston, elegantní modré šaty a decentní perly na krku. Prostě nádherná kombinace! A je to rok potom, co dostala vlastní hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu. A na konci epizody se jako bonus dozvím, že je skrytá lesbička a tajně dlouho miluje Rachel. Ach, já též miluju lesby a jejich vnímání krásy a křehkosti ženského pohlaví, kterému se muži vůbec neblíží a neporozumí mu.

Simpsonovi - Lízina rivalka (1994) (epizoda)

Tuhle epizodu jsem si vyhledal speciálně kvůli mé milované Winoně, která si zde poprvé "zahrála", nebo spíš namluvila Lízinu rivalku. Po hlase jsem ji stěží poznal, i když všude jinde její typický hlásek poznám hned. Viděl jsem to nejdřív v originále a pak s dabingem. Můžu říct, že českému překladu uniká pár chytrých poznámek, idiomů a odkazů na jiné filmy a fenomény, které by zřejmě naše tenkrát porevolučně zaostalé publikum nepobralo. Je tam třeba odkaz na Batmana s Robinem, který pronesou ti dva včelaři, ale v dabingu tam vůbec nezazní. Škoda je taky, že nepřeložili nahlas názvy nějakých nápisů - třeba Homerův pytlík s cukrem má dobrý název, který si vymyslel, aby nalákal zákazníky na svůj "farmářský" cukr. Nebo tu knížku, co si četl Bart na začátku. A ohledně toho Barta, u nás ho dabuje Dejdar, ale v originále je to kupodivu žena. A Homera dabuje muž, který má narozeniny ve stejný den jako Winona - tedy 29. října. Já si prostě libuji v hledání sebemenších spojení a souvislostí. Jinak Simpsonovi pobaví jako vždy, ti jsou zárukou kvality.

Věk nevinnosti (1993)

Po pár letech jsem chtěl tomuto filmu dát znovu šanci jen díky Winoně, která mě úplně okouzlila. Poprvé jsem tento film vyhledal díky Michelle Pfeiffer a Scorsesemu. Chtěl jsem si doplnit jejich filmografii. Nyní jsem doufal, že se můj dojem z filmu vylepší na 4/5 díky Winoně, ale bohužel jen samotná herečka není zárukou lepšího dojmu. Navíc Winoně to slušelo mnohem víc v jiných filmech a za tento byla nominována na Oscara a vyhrála dokonce i Zlatý glóbus za vedlejší roli. Napadá mě tucet filmů, za které by si ocenění zasloužila stopro mnohem víc! Scorsese je Winonin nejoblíbenější režisér, ale měla to štěstí s ním spolupracovat jen jednou. Výkon hlavního protagonisty Archera se mi líbil nejvíc ze všeho. Film má technické kvality a všechno, je výpravný a hezky se na něj dívá, což je u Scorseseho zárukou, ale mohl by být trochu svižnější a asi se mi tolik nelíbil, protože se mi příčí ta nesmyslná společenská "pravidla" tehdější doby, která mi stále připomínají britskou královskou rodinu a její silně konzervativní a upjaté zásady. Prostě mi je z této vyšší, snobské a domýšlivé "společnosti" trochu na blití. Musíte se pořád chovat podle nějakých nepsaných pravidel, která si tato společnost sama vycucala z prstu. No a tento film je takové společnosti vzorovým příkladem. Archer s Ellen si aspoň trochu snažili zachovat zdravý rozum a jít proti těmto společenským hovadinám. Všichni kolem nich ale byli úplně v zajetí jakéhosi snobského kodexu, který už dnes naštěstí zažívat nemusíme.

Spiknutí proti Americe (2020) (seriál)

Kouknul jsem na to opět jen díky mé milované Winoně. Postupně se to blížilo ke 4 hvězdám, ale poslední epizoda ten dojem trochu pokazila. Na 3/5 si to ale mou pozornost určitě získalo. Je v tom hodně politiky, kterou zrovna nemusím, ale z pohledu jedné obyčejné židovské rodiny se to dá pozorovat s rostoucím napětím. Musím pochválit hlavně herecké výkony Johna Turturroa a jeho zapáleného rabína, který ale uměl řečnit na úrovni. Ten jeho přízvuk je takovej trochu děsivej a záhadnej, ale to se mi na něm líbí. Winonka mu zase hezky sekundovala jako podporující manželka. Celkem jim to spolu slušelo, až jsem na rabína žárlil. Turturro je o 14 let starší než Winona a naposledy si spolu zahráli v komedii Mr. Deeds z roku 2002. Od té doby oba trochu zestárli, pár vrásků přibylo, však je to 18 let. Ale zrajou jak víno. Ostatní herci byli pro mě neznámí, ale i tak mě zaujali, třeba postavy jako neústupný Herman či jeho vznětlivý synovec Levin. Konec mi přišel nedotáhnutý bohužel. Škoda že nevznikne druhá série, které by vše pořádně vysvětlila. A ze záčku jsem si myslel, že seriál je inspirován skutečnými událostmi, ale když jsem si vyhledal jistá fakta, která neseděla, třeba že Lindbergh nebyl nikdy prezidentem, došlo mi, že si musím přečíst popis o čem to vlastně je a nápad s alternativní historií se mi líbil. Nechtěl bych být žádnou menšinou v této nejisté a napjaté realitě. Málem jsem čekal, že dojde na nějakou bitku s KKK, že Herman zasáhne proti tomu šmejdovi v bílém hábitu, ze kterého jde celkem děs jako z Michaela Myerse. Snad mu jeho žena doma zapomene do té masky vystřihnout díry pro oči, aby se pak sám omylem zapálil tou jeho pochodní.