• Thriller

Holky z porcelánu (1974)

Tyhle holky vůbec nejsou špatný, nejen že se to ve filmu hemží samejma hereckejma hvězdama a hvězdičkama, ale ani o ten humor tu nakonec není nouze (ty si hlídej toho trabanta, ať ti ho někdo nevodnese v tašce). Když k tomu navíc přidám celkem fajně otextované a zazpívané melodie, nostalgie má pré...kdo by to byl řekl, že je tomu od vzniku snímku již předlouhých 47 let. Československá filmografie ukrývá v archivech pochopitelně mnohem větší poklady, nicméně na lepší průměr s hvězdičkou (ve skutečnosti se třema) to stačí v poho.

Fukušima (2020) odpad!

Tady musím být při hodnocení maximálně přísný. Americká série "Černobyl" totiž nasadila laťku filmařských kvalit do výšin skutečně hodných 21. století. V tomto světle je pak výkon, který zde předvedli Japonci a na jehož výsledné kvalitě se nemalou měrou podílel i příšerný český dabing, opravdová katastrofa, nikoliv však jaderná nýbrž filmová. Ve snímku mne iritovaly především nesmysly faktické. Vsechno okolo tlaků v reaktorech, jejich následná a až nestoudná záměna při dalším vypravování, radost zaměstnanců z událostí a dějů, které byly naopak spíše tragické, to všechno mne opravdu děsně štvalo. A přitom kucí japonský v minulosti prokázali, že kloudný film natočit umí a to dokonce s minimálním rozpočtem viz Kitánův snímek "Brother" alias "Ve spárech yakuzy". Nevím tedy jak jiní diváci, ale já jsem byl tímto filmem dokonale rozladěn, nenalezl jsem v něm vůbec nic, co bych mohl alespoň náznakem pochválit. Konečný verdikt tedy zní - radioaktivní odpad!

Až na krev (2007)

Tento snímek stále řadím k tomu nejlepšímu, co kdy bylo natočeno. Velkou měrou se na tom pochopitelně podílí Day-Lewis. Herec svou roli, zprvu cílevědomého, později vážně duševně nemocného a svému okolí nebezpečného psychopata, zvládl více než na výbornou. Skvěle mu však sekunduje bazilišek a velkej slizoun Dano. Pokud bych měl vypíchnout ještě nějaký herecký výkon, pak to bude O'Connor, který zde představuje Lewisovo "cinknutého" nevlastního bratra. Anderson na sebe může být hrdý, film se mu vyvedl na eminente.

Bublina (2005)

No, než se to stihlo pořádně rozeběhnout, byl po hoďce a čtvrt konec. Jistý potenciál snímek jistě má, ale možná bych právě tu delší stopáž snesl. Rutina, bezvýchodnost a totálně zoufalá prázdnota v duších hlavních představitelů z jednotlivých scén přímo čiší. Člověk se pak možná násilnému činu, spáchaného z důvodu jakési bizarní kombinace motivů, ani nediví. Herci byli velmi uvěřitelní, jejich výkony se dají označit za až dokumentárně civilní a film si tak jistě zaslouží mírně nadprůměrné hodnocení. Zklamán jsem rozhodně nebyl...naopak, očekávaná pointa potěšila.

Jednoduchý plán (1998)

Paralela s Fargem napadne vlastně asi každého, ale já vidím snímek přeci jen trošku hloubavější, míň potrhlý a hlavně o dost méně šokézní, zato však lidštější. Paxton si odehrál svoje, stejně jako jeho "wajf" Fondánová, nicméně Billy Bob měl svojí roli o dost zajímavější a taky mnoharozměrnou...ani ryba, ani rak. Příběh patří k těm několika málo filmům z trapně kýčovitých devadesátek, který zcela jasně mezi ostatními vyčuhuje a tzv. nestárne. Vlastně by si zasloužil plné ohodnocení, ale když ho pak srovnávám třeba s Kmotrem nebo sérií Černobyl, musím zůstat se čtyřmi hvězdami přeci jen s nohama na zemi.

Bajkeři (2017)

Volovina je to sice neskutečná (takže plně chápu i několik odpadních hodnocení), ale jsem si vědom, že je film určený především teenagerům, takže jej beru s velkou rezervou. Co jsem však jako dospělý (resp. starý) divák nemohl rozhodně přehlédnout a ignorovat, bylo pár výborných gagů, které mě rozesmály doslova k pověstným slzám. Chtěl bych vidět jediného recenzenta, kterej se nechechtal, když se v záběru objevil Nečas plnej zapíchanejch třísek, Suchánek se ožral na kolový nebo Štáfek perlil na kombajnu. No a právě kvůli těmhle směšnejm momentům jsem ochotnej vytáhnout až "tri zviezdy".

Boží mlýny - Provaz (2021) (epizoda) odpad!

Za tohle snad Hřebejk ani nemůže a chudák Myšička se v tom vymáchal nevinně jakbysmet. Ústřední zlo zde nese jméno Kroupa, Janek Kroupa, aneb bojovník za celosvětový mír. Oni jsou ti judisti cáklý tak ňák většinově, viz další z ligy spravedlivých... "Finist jasný sokol" - Vetchý. První díl seriálu v nás měl zřejmě evokovat vzpomínky na skutečné vraždy dlužníků z pořadu "Na vlastní bulvy" a jako bonus si nás na vedlejší koleji se svým mikropříběhem o vytunelování Mostecké uhelné poveze zřejmě až do konce série pan Lábus. Herecké výkony hodnotit nelze, neb se jich nikdo (až na osamoceného Myšičku) nedopustil. Čistým odpadem prozatím hodnotím především za linku s novinářkou, která si jakože nebyla schopna zjistit vztahové peripetie hlavního gaunera a oznamovatelky trestného činu i když jí ženščina toto na schůzce sdělila hned jako to první. A až na naléhání mladého soudruha Žilky mu musí dát žurnalistka za pravdu. Ano, takto "chytře" zde hlavní postavy skutečně jednají a jestli jednat nepřestanou, poveze se s nimi ten odpad krz celej séroš úplně stejně, jako se vezl při vysílání podobné krimi "pecky" v hlavní roli s Čvančarovou.

Gagarin: První ve vesmíru (2013)

O Gagarinovi jsem viděl pár dokumentů, ale chyběl mi celovečerák natočený v naší moderní době. A ejhle, sice jsem o osm let zaspal, nicméně jsem se dočkal. Podoba Žalnina s originálem byla dechberoucí, takový ten sovětský patos se nedostal mimo meze vkusu, technika a kulisy odpovídaly době, no vlastně není moc, nač si stěžovat. Jenže to bylo takové bez dynamiky, ploché, suché až nezáživné. Proto hodnotím jen průměrně.

Špatnej polda (2009)

Vlastně to neni dobrý. Snímek byl natočen v době, kdy se Nickova kariéra začala pozvolna otáčet o 180° a to, jak vidno, samozřejmě k horšímu. Příběh mi trošku připomněl dva jeho dřívější snímky, zvláště pak ten chlastací, odehrávající se v Las Vegas. To je ovšem, na rozdíl od Lieutenanta, slavný originál. Mendes byla ve filmu k sežrání, naopak Kilmer zcela zapomenutelný. Zápletka se postupem času stávala poněkud uměle roubovanou a finále taktéž zklamalo, takže na víc než na dvě hvězdy snímek nemá.

Street Kings (2008)

Scénáristé sepsali a režisér se pokusil natočit, kriminální story ve stylu sedmdesátkových "oldskůlovek". Svým způsobem se to výše zmiňovaným vlastně i povedlo, avšak lví podíl na celkovém vyznění snímku má zcela paradoxně až velmi moderně působící Reeves. Příběh občas trošku skřípe, zdá se nedotažený, ovšem jen na to pomyslíte, tak vám hned další scéna vylepší pocit ze sledování natolik, že na výtky okamžitě "pozabudnete". Přesto to tentokrát stran hodnocení, při srovnání s jinými peckami tohoto žánru, na víc než na průměr nestačilo.