Jan Žižka (2022)

Kdyby to natočili v devadesátkách, tak je to vlastně skvělej dark ages akčňák. Dnešní optikou je to bohužel jenom těžkej průměr, kterej ždíme všechna hollywoodská klišé, co si umíte představit a kterej má otřesně nepřehledný soubojový a bitevní scény (prostě přesně tak, jak se to točilo před 25 lety). Klíčový ale je, že když prostě zapomeneme na historii a bereme to jako devadesátkovej temnej pseudostředověk, tak to není průšvih. Ta syrovost, krvavost a atmosféra funguje skvěle, má to povedenou hudbu a zvuk, herci ždímou z toho marnýho scénáře, co se dá (byť hlavní hrdina má paradoxně zoufale málo prostoru a neprojde v podstatě žádným vývojem) a celé je to opravdu skvělá reklama na českou přírodu a hrady. Takže byť nehodnotím vysoko, na poměry české produkce vlastně mírný palec hore. 60,06%

Samaritán (2022)

Je to lepší než některý marvelovky. Táhne to hlavně dobře vykreslená atmosféra špinavýho chudýho města plnýho slumů a bezdomovců. Sly má pořád slušný charisma a Pilou Asbaek mu nastavuje odpovídajícího záporáka. Jako komiksová lowkey jednohubka je to úplně v pohodě, byť pointa je v podstatě jasná už od začátku. 65,1%

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Zdánlivě komediální seriál o sexu, který je ve skutečnosti poměrně citlivou (byť někdy na efekt hranou a s celkem nelogickým a nevnímajícím okolním světem) sondou do problémů mladých lidí objevujících svoje místo ve světě. Obzvlášť skvělé je na tom to, že scénář jde daleko za hranu "tohle jsou ti sympatičtí outsideři a tohle ti nesympatičtí šikanátoři" a představuje celou šíři i hloubku jejich charakterů, na kterých je vždy něco špatné a něco dobré.  A tak je to nakonec mnohem víc emoce ždímající vztahovka spíše než legranda o prcání. Vztahovka, která protočí tolik vzorců, že se v ní dřív nebo později najde asi každý. A v tom je nakonec velká síla. 80%

The Gray Man (2022)

Dávám tři, ale nejsem na to hrdej. Ty tři jsou to proto, že jsem se u toho bavil vlastně tak nějak podobně jako u jiných přímočarých akčních filmů, na který má člověk občas náladu. Zároveň Gosling a Evans mě vlastně celkem bavili a Praha jako kulisy byla prostě fajn. Jinak je to samozřejmě nekoherentní scénáristickej maglajz, kterej neumí pracovat ani s postavama a ani univerzem, do kterýho je hodí. Nehledě na některý úplně wtf aspekty (konec nebo třeba ten indskej protivník, co náhle prohlédne a vrátí jim tu věc, jakoby co  to kua bylo? Kdo to kua byl? Proč to kua udělal?). 52,25%

Top Gun: Maverick (2022)

Je to extrémní kýč někdy v tom pozitivním někdy v tom negativním slova smyslu. Brnká to na strunu všem těm, pro který dneska chlapi už nejsou chlapi a kteří teskní po starých dobrých časech. A já, navzdory tomu že to je poctivě natočené a že scény ve stíhačkách opravdu vyráží dech, to úplně nebaštím. Jednak netoužím po starých dobrých časech (a původní Top gun je imho špatnej film), jednak si nemyslím, že dát někomu po hubě je někdy správný řešení problému a jednak úplně nesdílím tu podivnou podprahovou filosofii, že porušovat pravidla je cool.  Film samotnej je kus pořádnýho řemesla a práce - herci skutečně lítají ve stíhačkách a vy ty skutečný záběry z kabiny poznáte a má to opravdu sílu, která vás přiková k sedačce. Na stranu druhou emoce vyvolávají spíš krčení ramen, napětí tam moc není, protože po půl hodině je jasný, že tohle je žánrem pohádka pro dospělý, chemie mezi Cruisem a Connelly je taková nijaká a scénář nepřekvapí ničím a nijak - vlastně mě překvapuje, jak moc ke scénářům obvykle kritická komunita tentokrát mhouří obě oči, protože tohle je milionkrát vyvařená přímočará selanka bez nápadu, zvratu či překvapení.  66,666%

Batman (2022)

Je to skvělý film. Atmosférický, napínavý, noirový, se skvělou hudbou, kamerou a se skvělými herci. Ale snad poprvé v životě mě fakt hodně mrzí ten rating. Víc později.

K zemi hleď! (2021)

Čichám tady Oskary za střih a nějaké ty herecké nominace. Film samotný je přístupnou svižnou (navzdory stopáži!) satirou, která ukazuje na celou řadu společenských problémů a nedává moc optimistický pohled na schopnosti lidstva si s nimi poradit. Pokud se aspoň trochu zajímáte, najdete tu všechno: populismus,  mesiášský komplex, influencery, odtržení racionalismu od praktického života i kritiku neschopnosti komunikovat. Jednou tohle dílko poslouží jako umělecký pohled do největších problémů začátku 21. století. Tedy pokud bude někdo, kdo se bude moct koukat. 77,7%

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

Druhá série Witchera představuje tuctový americký fantasy příběh, který s principy světa A. Sapkowského nemá mnoho společného. A to prosím není fňukání za nedodržování předlohy. Vůbec ne. Neměl bych sebemenší problém, kdyby to byl úplně nový příběh ze světa Zaklínače, pokud by to byl příběh dobrý. Jenže tohle není dobrý příběh. Tohle je plytké, vratké vyprávění, ve kterém se rezignovalo na většinu toho, co ze Zaklínače dělá tak oblíbenou franšízu: silný a uvěřitelný postavy, dialogy mezi nimi a intriky mocných. Nic z toho tam nebylo pořádně. Příběh je plytký – obelisky, zmutovaný monstra a démon z lesa nepřináší kvalitu, místo toho rozmělňují podstatu a v lecčems dokonce popírají původní premisu celého světa: Totiž, že monstra jsou sice fuj, ale že to hlavní a nejhorší zlo pochází vždycky od lidí. Scénáristé to navíc bohužel nezvládli ani pořádně odvyprávět. V sérii je spoustu linek, které ale nemají dost prostoru, a tak vyznívají ploše, sterilně a prázdně. Politický intriky? Elfové? Mágové? Vrazi? Nic z toho tam není dostatečně plasticky prokresleno. Motivace postav je podivná, jejich repliky plytké a jejich chování často nedává smysl. Je to prostě příliš rozkročené do šíře, které ale bere prostor mystický tuctový fluff kolem Ciri, kňourání ohledně démona z lesa a (různě kvalitní) bitky s monstry. Poslední díl alá Jurský park je jenom jedno velké wtf., při kterém si člověk přeje, aby už byl konec. Jinak herci jsou fajn, produkce lepší a občas se tam ta atmosféra objeví. Bohužel jenom občas. 55%

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Marvelovka, která začíná vlastně poměrně zábavně a v kontextu jiných marvelovek i celkem neotřele. Jenže doslova s každou minutou film o trochu spadne. A to ve všech ohledech - v postavách, dialozích, humoru i akci. Zatímco bitka v autobuse je docela zábavná a má nápady, s každou další akční scénou je to trochu větší nuda, až nakonec přijde strašlivě nataženej digibordel plnej wtf momentů a odpudivejch pokémonů. Zbývají tak kouzla s prsteny (náramky?), která jsou sice vizuálně pěkná, ale člověk až do konce vlastně nepochopí, jak to funguje a co to všechno umí. Po zkouknutí tak zůstává pachuť ztracenýho času s několika málo světlými momenty hlavně v první půlce filmu. 44%

Kate (2021)

Mary Elizabeth Winstead je super a vypadá tu jak nová verze Ripleyové. Jinak je to samozřejmě jenom taková jednohubková blbost. Na večer to zabaví a zítra o tom nevíte.