Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Třetí pokračování se veze na úspěchu předchozích dvou dílů a svoji kvalitou nijak výrazně nevybočuje z průměru. Vizuální stránka je proti oběma předchozím dílům taktéž na stejné úrovni. K hlavním postavám přibyl trošku pomatený a drsňácký lasičák Bug, který je dobrým zpestřením děje. Příběh je dynamický a svižný a dětské diváky neustále udržuje v napětí až do poslední chvíle. Co mě trošku mrzí je, že akčnost trošku převážila nad vtipností a z mého pohledu opravdu dobrých hlášek povážlivě ubylo (kde jsou hlášky typu „moderní architektura, dlouho nevydrží“ při návštěvě Stonehenge z prvního dílu). Tento trend nezachránil ani krysoveverák se svým žaludem, kterému tentokrát sekunduje pohledná krysoveveřice. Pro dětského diváka jasná volba, pro mě jen 65%.

Fascinující proměny přírody (2009) (seriál)

Vždy když si myslím, že v dokumentárních filmech už nejde jít v kvalitě víš (tím mám na mysli Planet Earth) tak se objeví něco jako je tohle. BBC a především dokumenty Davida Attenborougha překonali všechny hranice a postavili laťku tak vysoko, že je už těžko někdo dožene (například National Geografic hodně pokulhává). Precizní práce v každém záběru podkreslená dokonalou hudbou. Vysoká informační hodnota je u Attenborougha standardem. Pro každého milovníka Planet Earth je tohle povinnost. Pro mě první seriál se 100% (rezerva nemá smysl). U dalších dokumentů už asi budu muset překročit 100 :-).

Život (2009) (seriál)

David Attenborough duchovně navázal na seriál Planet Earth, tentokrát se ale nevěnuje jednotlivým biotopům, ale různým životním formám. Zatímco ve většině dokumentů je vždy jeden nebo dva unikátní záběry, BBC sestavila celý seriál pouze z nich. Průvodní komentář Davida Attemborougha přináší mnoho zajímavých a hlavně nových a překvapujících informací a to jak ze světa rostlin tak i ze světa zvířat. Fascinující svět přírody je znovu doprovázen skvělou hudbou, která člověka vtáhne do děje ještě o to víc. Výsledek je naprosto dokonalý a v HD verzi jsem vždy jen 40 minut zíral s otevřenou pusou. Zvlášť díl o rybách byl naprosto ohromující. Vždy by měl člověk udat nějaké zápory, u tohohle jsem je ale nenašel. 99 % ze 100.

Loupežník Hotzenplotz (2006) odpad!

Už vím proč jsou němci tací jací jsou. Kdybych jako dítě koukal na tohle asi bych byl taky úchyl. Nekoukám na německé filmy ani seriály a teď už nebudu ani na pohádky (a jestli budu někdy mít nějaké děti tak tohle budou mít zakázané). - 5%

Divoká Afrika (2001) (seriál)

Trošku netradiční pohled na černý kontinent z pohledu BBC. Musím přiznat, že co se týče dokumentů o přírodě tak Afrika mi vždy přišla jako nudný a nezajímavý kontinent, jelikož dokumentů o tom jak lvi loví v savaně antilopy je obrovská spousta a většinou nepřináší nic nového. Britští dokumentaristi mě přesvědčily o opaku. Pohled na Afriku v jejich podání je zajímavý a přináší spoustu nového. V tomto dokumentu jsem poprvé viděl lva plavat přes řeku. Zajímavé je rovněž vidět v Africe opice zasypané sněhem. S jednotlivými záběry si tvůrci opět vyhráli tak, aby výsledek dotáhli k dokonalosti. Skvělý hudební podklad je u BBC samozřejmostí. Jeden z předchůdců Planet Earth ve své plné kráse 90%.

Povstání strojů (2006) (TV film) odpad!

Jsou dva druhy špatných filmů. Za prvé ty špatné, u kterých se skvěle bavíte tím jaké jsou to blbosti. A ty špatné tak, že už se jim nedá ani smát. Toto je bohužel ten druhý případ.

King Kong (2005) odpad!

Neskutečně přeceňovaný film (stejně jako Pán prstenů - k tomu se ani nebudu vyjadřovat). Už dlouhou dobu jsem v jednom filmu neviděl tolik nesmyslů a totálních nelogičností. Musím říct, že jsem se solidně zasmál. Logika si dala dovolenou když se psal scénář. Nesmysl 1 - Když si prohlédnete jednu scénu z ostrova tak z vrcholku hory čnící do prostoru stéká vodopád (filmaři vládnou gravitaci :-)). Nesmysl 2 - ačkoliv je venku mráz a led hlavní hrdinka jde z divadla v téměř průsvitných šatečkách a k tomu si jde zabruslit s kongem na zamrzlou řeku a pak ještě spokojeně kouká na New York z Empiru (kdyby takové jegrovky někde prodávali byl bych první ve frontě). Nesmysl 3 - již zmíněný provoz v New Yorku. Zřejmě svezli všechny auta té doby co jich bylo v širém světě do New Yorku (Jackson to asi viděl v Godzzile a líbilo se mu to). Nesmysl 4 - běžící Sauropodi (ti byli rádi, že mohly pomalu jít natož aby běhali. Ach ta gravitace !) . Nesmysl 5 - chycení konga, který si před tím skoro pohazoval s 5 tunovým tyranosaurem si neporadí s 20 lidma kteří ho drží. Řeknu ještě několik výtek. Jednak je to délka filmu 190 minut je silně přestřelených a už naprosto nechápu proč jsou vyplněny dlouhými pohledy kamery do obličejů hlavních hrdinů (kdyby jich tu bylo pár, ale mě přišlo že zabírají snad půlku filmu :-)). A koukat se na Jacka Blacka opravdu nemusím. Naomi Watts to už je otázka vkusu. K první zhruba pětině filmu se nemůžu vyjádřit jelikož jsem ji neviděl a patrně ani neuvidím. Zbytek mi úplně stačil. Počítačové triky bohužel režisérovu impotenci nezachrání. 10% za to že to mělo konec a za to, že mě to pobavilo.

Návštěvník (1997) (seriál)

Dobrý sci-fi seriál, který tak nějak zapadl. Je to už dlouho co ho dávala Česká televize a u mě může skvěle konkurovat tehdy vysílaným a mnohem slavnějším Aktům X.

Na Západ (2005) (seriál)

Tohle mi dlouho chybělo. Nezkreslený pohled na historii amerického "národa" na divokém západě. Bez příkras a idealizací. Seriál, který chytne a nepustí. Musím vyzdvihnout především první díl a nápad s indiány, kteří se mezi sebou baví svým jazykem jemuž divák nerozumí. Co nechápu je, proč byl takhle dobrý seriál strčen na novu cinemu kdesi v nočních hodinách a bez jakýchkoliv upoutávek (na kobru 11 a ztracené jich bylo 5 za den - no asi to není ten správný blockbuster :-)) 95%

Dogma (1999)

Podivná a značně ujetá blbost. Ale to jen na první pohled. Film převrací vše co jste kdy znali z hodin náboženství a naprosto vše splétá v podivný propletenec příběhů několika hlavních aktérů: vzdáleného potomka Kristova (hlavní hrdinka), 13.apoštola černocha, múzy (výborná Salma Hayek), dvou andělů odplaty, kteří trestání hříchu vzali po svém a Anděla pobočníka v podání Alana Rickmana a v neposlední řadě dvojice Jay a mlčenlivý Bob. Film plný zesměšňování náboženských klišé a někdy až velmi černého humoru je ale neskutečně zábavný a na druhou stranu i výborně scenáristicky zvládnutý. Dialogy hlavně mezi anděly odplaty jsou výborně napsány a někdy nutí i k zamyšlení. A scéna kdy probírají valnou hromadu akciovky je skvělá (zvlášť hláška na konci "vy jste nevinná můžete jít" po té co odpravili všechny kolegy). Černější humor si jen těžko představíte. Nejzajímavější na tomhle filmu je, že tu vlastně nenajdete klasického záporáka a každý jedná s přesvědčením, že právě ten jeho pohled na věc je ten správný. Divák sám musí posoudit jestli tomu tak skutečně je. A tohle vše vrcholí nástupem Alanis Morissette, která ač ve filmu ani jednou nepromluví (tedy v běžném slova smyslu) dodává filmu skvělé finále. 85%