• Fantasy

Byl jednou jeden sněhulák (2020)

Zbožňuju kraťasy, které se odehrávají na pozadí filmu a dovysvětlují pár věcí bokem. Once Upon a Snowman je perfektním výsledkem takového snažení. Netrvá to ani osm minut, takže to máte hned za sebou, a Josh Gad nezklamal; smála jsem se co chvíli, je to správně praštěné, jak to s Olafem většinou bývá. Animace skvělá, těch sedm minut je fakt nabitých.

Kráska a zvíře: Kouzelné Vánoce (1997)

Ehm. Ne. Ne, ne, ne, a ne. Já Krásku a Zvíře miluju. Odmala to patří k mým nejoblíbenějším pohádkám a doteď se jak na kreslenou, tak na hranou verzi dívám s připitomělým úsměvem na rtech. Vánoční bonus jsem viděla strašně dávno, tak jsem si řekla, že když ten film řadím mezi svoje favority, dám si v rámci prosincových svátků i vánoční Krásku. Hůř jsem asi udělat nemohla. Děj je naprosto mimo film, dočista si to protiřečí s tím, co se stalo - postavy naprosto OOC. Nejsem zrovna fanda animace, kde se kombinuje ta 3D a kreslená, takže děsivé varhany byly ještě děsivější, když se před nimi pohybovalo kreslené Zvíře. Spousta z těch animací taky byla vyloženě odfláknutá, pohyby škrobené, viditelně odbyté náčrty, na to se nekoukalo zrovna dobře. A český dabing tomu jedině nasadil korunu; to byla fakt hrůza.

Kung Fu Panda slaví svátky (2010) (TV film)

Tohle nebylo vůbec špatné. Poměrně věrně se to drží i hlavní trilogie, aby to zapadalo; jsou tam klasické vtipy, Po tradičně zkazí, co může. Hlavní myšlenka pro děti je jasná, ta vánoční poučka tam holt musí být. Je to předvídatelné, ale tak to holt v kraťasích asi bývá. Kung fu Panda slaví svátky každopádně splnil přesně to, co se od takového filmu očekává.

Šťastný a veselý Madagaskar (2009) (TV film)

Bývala doba, kdy všechny animáky měly svou vánoční verzi a já jako dítě vysedávala před televizí a čekala, kdy se objeví. Škoda, že teď už se to nedělá - každopádně jsem si letos pustila všechny ty, na nichž jsem vyrůstala, pro změnu z pohledu dospělého člověka. A vánoční Madagaskar splnil na výbornou všechno, co od takového kraťasu očekávám - bylo to vtipné, drželo se to i filmů, aniž by se to s hlavní trilogií kdovíjak rozcházelo, má to v sobě klasickou vánoční poučku, bylo to originální - a hlavně si s tím český dabing na výsost vyhrál. Studená válka, bipolarita, parodie na koledy... Ocenila jsem i to, co jsem jako malá nechápala. Za mě tedy jeden z těch nejlepších vánočních animovaných kraťasů.

Avengers: Endgame (2019)

Dokonalost po všech směrech. BOŽE, tohle byl fakt nářez. A to jsem na to nešla do kina v době, kdy tím všichni žili, a pustila si to s ročním zpožděním. Znala jsem největší spoilery, ale stejně mě ty scény dostaly. Konec chytl za srdce. Celková stopáž se tolik vrací k předchozím filmům (ehm, doslova), že moje srdce jen nadšeně plesalo, chcípala jsem s každou další narážkou a jo, bulela jsem jak želva. V jednom kuse. Slíbili nám epický závěr epické série a toho se nám rozhodně dostalo. Finální bitva špičková (slýchávala jsem stížnosti na „vyloženě nucenou feministickou scénu", kdy se v jednom záběru do Thanose pustí jen ženské hrdinky, ale mně to nucené fakt nepřišlo), veškeré záběry špičkové. Jo, bude mi to sakra chybět.

Captain Marvel (2019)

Měla jsem z Captain Marvel obavy. A to fakt, fakt velké. Mnoho chvály jsem na to neslyšela a představitelku hlavní role zrovna dvakrát nemusím. Ale tím spíš jsem byla moc mile překvapena. Ano, na staré klasické marvelovky to nemá. Je to hodně cítit tím moderně vsunutým humorem, který musí být snad v každé druhé scéně, plus trochou většího dramatu, než by mělo být, ale dohromady to kupodivu funguje fakt dobře. Film mě bavil od začátku do konce - všechny ty přestřelky i ten největší plot-twist, pořád to má něco do sebe, pořád to je originální. Jude Law už je jen třešničkou na dortu. A dokonce mi vyhovoval i český dabing, kdy mi hlas Carol přijde velmi věrný herečce. Jak říkám, za mě moc milé překvapení a těším se na další díly.

Zvoník u Matky Boží (1996)

Zvoník má jednu ohromnou přednost; hudbu. Ty varhany dokonale podtrhují celý příběh, takovým nástrojem to nikdy nelze zkazit. Nebo mám pro varhanní hudbu prostě slabost... každopádně osobně Zvoníka řadím k těm slabším příběhům z produkce Disney. Jistě, jako pohádka to slouží perfektně, čert vem, že Hugovy předlohy se to nedrží; dětem dává perfektně najevo, že se nesmí hodnotit podle zvnějšku, má to v sobě poučení o rovnosti v mnoha ohledech a je tu jasně patrná ženská emancipace. Některé scény úsměvné, moc často jsem se ovšem nesmála, jak jsem u jiných Disneyovek zvyklá. A mimochodem... českého Frolla si jde stěží představit jako záporáka, když ho dabuje člověk, který mě jako dítě učil koloběhu života a „nezapomeň, kdo jsi", že jo... ale jinak jsem s dabingem samozřejmě moc spokojená, tady je opravdu vyvedený.

Herkules (1997)

Na těch starých Disneyovkách prostě něco je. Jistě, ty nové jsou skvělé a mám je ráda, ale v těch starších to je jaksi plynulejší, děj okamžitě odsýpe bez zbytečných zádrhelů, člověk nad ničím nepřemýšlí a prostě se baví skvělou podívanou. Když jsem si po několika letech opět pustila Herkula, nečekala jsem, že z něj budu tak nadšená. Jak říkám, děj plynul jednoduše, ani chvíli jsem se nenudila, scénář nabitý hláškami a sarkasmem a nevěřím, že se žádný dospělý nevidí v Hádovi. Moc milý příběh založený na antické mytologii, který si jistě zaslouží daleko víc pozornosti, než se mu dopřává.

Thor: Temný svět (2013)

Druhý Thor je nejslabší, co se celé trilogie týče, ale to nic nemění na tom, že to je stejně skvělá podívaná. Návaznost na předchozí MCU filmy, prvotřídní herecké výkony, skvělé efekty a díkybohu i dobrý dabing, co víc si přát? Vyvažuje to i místy lehce nelogické scény, které tvůrci stejně dobře kryjí. Srší to klasickým humorem, který se neokouká, a přijde mi to vtipné, i když to vidím už poněkolikáté. Jak říkám, z thorovské trilogie jde o nejslabší díl, ale pořád to je skvělý film. Jediné, co mi tam nesedí, je Natalie Portman, celá ta smyčka kolem vztahu Thora a Jane mi prostě přijde divná. A že tam v davu studentů, co si při bitvě natáčejí Thora, promluví Istredd ze Zaklínače, to beru jako úsměvný bonus.

Aladin (2019)

Tak tohle bylo velmi, velmi příjemné překvapení. Aladdina jsem jako malá měla hrozně ráda a obávala jsem se, co Disney provede tentokrát - Lví král byl boží, co si budem, ale dabing byl otřesný a změny, které nastaly, mě vytočily tak, že si už stejně, pokud budu mít chuť, pustím kresleňák; o Popelce nemůže být ani řeč, ta byla strašná. Každopádně tohle předčilo má očekávání. Herecké výkony super, Will Smith v roli Džina prvotřídní. Taky zastávám názor, že písničky si dost polepšily, co se týká hudby a velkoleposti - jen mě tedy mrzí nový český překlad, který je místy super, ale asi navždy se mi bude plést s tím přesnějším z původního kresleného Aladdina... Jak to teď ve filmech musí být, Jasmína dostala větší roli, ale tady to nepůsobilo příliš násilně. Zato mi vůbec nesedl Jafar, jak hercem, tak dabingem, tak i jeho rolí. Chybělo mi nějaké velkolepé vyvrcholení, příběh prostě najednou skončil bez nějakého pořádného vyvrcholení. A co se tedy českého dabingu týče, tak ten taky příjemně překvapil, čekala jsem to daleko horší. Remake Aladdina za mě byl fajn záležitostí, ke které se ještě někdy ráda vrátím, což o ostatních remacích rozhodně říct nemůžu.