Zachraňte vojína Ryana (1998)

Už tady několikrát zaznělo, že to chce minimálně projektor a stoprocentně 5.1 nebo jinou verzi surroundu. Bo takto je mé hodnocení více než méně zaměřeno na děj, který je chtě nechtě třeba srovnávat s Bratrstvem neohrožených... No a o tom to je... Prostě na Bratrstvu se mi líbí, že tu kromě jednoho nejsou vypreparovaný hrdinové... No ale i tak to stojí za to... (pokud jste někdy viděli autentický snímek z Omahy, který jsem shlédl už ani nevím kde, zjistíte, že ta atmosféra na začátku filmu je jak by řekli naši bratia takmer dokonalá)

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Kupodivu mám právě Dvě věže v oblíbených. Zřejmě vás napadne, proč zrovna druhý díl, když jednička i trojka jsou jasně lepšími... Takže. Bohužel/dík jsem Pána prstenů znal nazpaměť ještě před natáčením. Takže... Společenstvo je pro mne největším zklamáním (jestli se to tak dá nazvat), protože holt Arwen je Arwen, a nechápu, proč ju nahradili Arwen-Glorfindelem. Trochu (hodně) mi chybí Tom Bombadil a taky Lothlórien jsem si představoval jako místo, kde bych chtěl strávit několik pěkných slunných letních týdnů. Namísto toho se tu setkáváme s Ungoliantiným hnízdem, pravda trochu prosvětleným reflektory. No nic. Ale Dvě věže? Co bych jim vytknul, tak to je příchod elfů. Jinak jako adaptace románu je tento film nejhodnotnějším ze všech tří. kdo četl knihu, ví, že je to bitva za bitvou, akci stíhá akce. Halt pro mne nejpovedenější zpracování...

A teď něco úplně jiného (1971)

Musím objasnit mé hodnocení. Samozřejmě jsem skalní fanoušek, na druhou stranu přiznávám, že Flying cirkus je lepší (jako celek, už z toho důvodu, že vznikl dříve, že?). Jenže Tohle bylo moje první setkání s MP, takže To nemůže dostat míň než 5*. :)

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Po velmi vlažné jedničce a dvojce, filmy v tzv."nové" vlně Star Wars, přišla trojka, poslední díl. A víte, že to vůbec není špatný? Tato řečnická otázka je zcela na místě, neboť právě e1 a e2 byly pro mne poněkud průměrné. Bitka Obi van vs Anakin je taky dost kvalitní. Pokud první řada měla nejlepší pětku, pak druhá řada má jednoznačně trojku. 5*

Monty Python a Svatý Grál (1975)

To je zcela můj šálek kávy... obléhání normanských hradů, kdy obléhaní používají jako zbraň shazování živých krav na nepřítele, hádankový souboj, a konečně bezruký, beznohý, ale smělý rytíř... co víc si můžeme přát. Nebo brutální zviřátko nebo dost drsný prostřihy do doby... ale co už prostě se na to podívejte, a uvidíte.

Ostře sledované vlaky (1966)

Nedovedl jsem si představit Václava Neckáře ve vážné roli, natož, že ji zahraje tak dobře. Ale skutečně, povedlo se mu to. Až na několik malých drobností, které mi nějak nepřišly k chuti (ateliérové scény) hodnotím stupněm nejvyšším. 5* alias 90%.

Fimfárum Jana Wericha (2002)

Fimfárum je jedna z mých nejoblíbenějších pohádkových knížek (spolu s Hobitem). Proto jsem trochu trnul, jak se tvůrcům podaří děj přenést. Naštěstí svět loutek dokáže přenášet i věci neuvěřitelné velmi uvěřitelným způsobem. Hodně drsná část je právě Fimfárum se senilním panem knížetem. Doporučuji jak pro děti, tak pro dospělé. 5*

Billy Elliot (2000)

Za skvělou hudbu, atmosféru a stepbalet dostává William 5*. btw moc se mi líbila kamera, i když asi nebyla nijak přelomová...

Ratatouille (2007)

Ha, jakto, že v mých oblíbených je takovýto pseudo film, jakási slátanina malovaných obrázků? No prostě proto, že se mi u tohoto filmu sbíhaly sliny, má spád, je to fantasy a nemá tak brutální happy end, jakej by mohl mít, kdyby se točil ve Walt Disney v devadesátých letech. Doporučuju.