50x a stále poprvé (2004)

Nestydím se za to, že jsem tento film viděl celý už 3x a posledních 5-10 minut tohoto snímku mnohokrát, že už to nedokážu ani spočítat. A pokud se mě někdo zeptá proč, tak bych jen blábolil nějaká rádoby vysvětlující nesmysly a stejně by to byla jen částečná pravda. Prostě nevím. Snad to je tou podbarvenou muzikou Beach Boys nebo na konci s romantickou "Somewhere over the rainbow" v podání bohužel již zesnulého Israele Kamakawiwo Oleho... Já fakt nevím. Tento film mne osobně dostal a nenadělám s tím nic. Proto dávám za 5.

Poslední adresa (1970)

Tento film jsem předposledně viděl asi rok dva po jeho distribuci. Bylo to tedy před více než třiceti lety. Ale velmi často jsem na něj vzpomínal a ani dnes jsem zcela nepochopil proč tomu tak bylo. Bylo to snad kvůli tomu "tenkému vláknu", která spojovalo oba hlavní aktéry? Nebo kvůli jiné atmosféře, než jaká se očekávala od obdobných kriminálek tehdejší doby? Anebo to zavinily poslední minuty filmu? V každém případě si nemohu pomoci ale dám tolik, kolik si tento film právem zaslouží. A to bude za 5.

Ve stínu lovce (2003)

Tento film mě osobně zahrál pěkně na city. Zažil jsem v životě něco obdobného, ale na jiném konci zeměkoule, s koncem vysloveně kýčovitým... s happy-endem. :-) Ale zpátky k filmu. Nevím jak kdo, ale já v tom příběhu našel určitá hluchá místa, našel jsem tam i několik nelogických míst. I scénář bych viděl trošinku dynamičtější. Ale i tyto nedostatky trumfne síla příběhu. Annabella Piugattuk, neherečka (byla vybrána v konkurzu z několika stovek uchazeček o tuto roli), se svého prvního angažmá zhostila na jedničku s hvězdičkou. Doporučuji a dávám za 5.

Údolí včel (1967)

Skvělé, i na dnešní dobu, přiblížení středověku. Dokážu uvěřit tomu, že tehdy se tak žilo a hlavně myslelo. V tehdejší společnosti mělo slovo "víra" a povinnost přece jen trochu hlubší význam a smysl než v době dnešní. Navíc, vláčilovsky pojaté zpracování tohoto tématu je prostě dokonalé a silně působí i po tolika letech...

Ronin (1998)

Když teď uvidím na plátně Roberta De Nira nebo Jeana Rena tak si na tento film vždycky vzpomenu. Křehký vztah důvěry mezi dvěma drsňáky je příjemným zpestřením tohoto akčního snímku. Slušné byly i automobilové honičky v úzkých uličkách. Jen kapka očekávané "šťávy" se někam vytratila. Ale přesto dávám za 5.

Bratrstvo bojovníků (2002)

Vždy, když narazím na snímek s tak rozdílným hodnocením, stává se takřka povinností si udělat čas a podívat se na něj. Tak tedy, ne každému bude vyhovovat film ze středověku, který není prošpikován akční řežbou, tajemstvím, kouzly nebo honosnou dekorací. Z mého pohledu se domnívám, že snímek by pod taktovkou jiného režiséra dopadl mnohem hůře a opravdu by tam byly naturalistické scény. Dovolím si podotknout, že naopak naturalistické ostří některý momentů bylo záměrně otupeno, což může působit poněkud nevěrohodně. I tak si myslím, že není chybou se na toto dílo podívat. Budete mít možnost sledovat, jak to za středověku mohlo být a že tehdejší doba, doba našich předků, nebyla vůbec jednoduchá. Režie skvělá. Hercům není opravdu co vytknout. Jen ten scénář jak jsem naznačil mohl být trochu věrohodnější a bližší tehdejší době. Nebýt toho scénáristického úletu v lese, kdy Arnaud sám jede vyřídit lupiče do jejich skrýše a oni se chovají jako turnajoví rytíři (ovšem bez dřevců), tak bych dal za 5. Dávám za 4.

Spadl z oblaků (2003)

Rhys Ifanse známe mnozí z nás mimo jiné např. z Notting Hillu, kde si zahrál po boku Julie Roberts a Hugh Granta jeho potrhlého a extravagantního spolubydlícího. V tomto velmi příjemném snímku si opět nestřihnul "normální" roli, ale hned něco extra. Na domácí párty se rozhodne vyzkoušet něco hodně ujetého. A stoprocentně se mu to "podaří". Ovlivní tím nejen své blízké okolí na hodně dlouho, ale hlavně tím změní život mnoha obyvatelům jednoho malého australského městečka. Sice se nemohu zbavit dojmu, že něco podobného jsem asi už viděl, takže scénář nic nového nenaznačil. Ovšem proč nezpracovat podobné téma trochu jiným způsobem? Příběh mne zaujal.

Good bye, Lenin! (2003)

Film skončil a jen jsem nevěřícně zíral. Psal se rok 2003 a německá kinematografie zplodila něco, co bych očekával tak od studenta prvního ročníku některé filmové akademie v bývalém NDR. Jen na základě doslechu smontavaný scénář a pak jen dodělaný film s nějakým obsazením. Nezaznamenal jsem během sledování žádný moment, který by mě rozesmál nebo aspoň trochu pobavil. Naznačované humorné situace nedotažené. Mdlé a nepřesvědčivě podané herecké výkony. Kameramanský výkon tak z 80tých let. Sorry, nemohu dát více než za 1.

Pondělky na slunci (2002)

Zřetelné i nově vznikající nitky vztahů mezi hlavními protagonisty, jejich rodinami a okolím na pozadí začínající chudoby. Chudoby, způsobené ztrátou zaměstnání, ztrátou jistoty, budoucnosti. Slušně scénáristicky i herecky zpracované téma. Jistá dávka napětí a jiskření a předtucha "něčeho" co by mělo a mohlo přijít a oživit není však dotažená alespoň do další úrovně. A o to zřejmě tvůrcúm šlo. Proto dávám za 4.

Battlestar Galactica (2003) (TV film)

Rád bych zhodnotil krátce první sezónu tohoto moc dobrého seriálu. Ale napřed... Jo, jo, jo! To je ono! Paráda!. Promiňte, nemoh jsem si pomoci a zajuchal jsem radostí. Konečně seriál, kde se děje vše normálně, kde se neuvidí křečovité, vyumělkované úsměvy. Bez vtipných narážek, bez kudrlinek... a světe div se! Jde to! Funguje to. Kamera téměř dokumentární, jakoby občas užitá roztřesenou rukou dokumentátora. Jakoby bez zásahu střihu, jakoby bez zásahu režisérské gumy. A opravdu to jde. Vypadlo nám dílko, která bude kultovním seriálem i u nás. Cítím to. Nenašel jsem zjevné chyby v jednotlivých epizodách první sezóny a proto dávám za 5.