Noc oživlých mrtvol (1968)

„They're coming to get you, Barba!“ Noc oživlých mrtvol jsem viděl poprvé jako náctiletý a velmi dobře si vzpomínám, že u některých scén jsem byl jako přikován k obrazovce. Obzvláště hned u té první ze hřbitova. A umím si dost dobře představit, že diváci v roce 1968 museli být z filmu naprosto u vytržení. Na svou dobu byl film přelomový, protože nastartoval vlnu zombie filmů přetrvávající dodnes. V mnoha ohledech ale moc dobře neuzrál. Vůbec mi nesedl herecký výkon Barby, která se chovala jako smyslů zbavená. Hodně prkenné jsou často také výkony hlavních protagonistů.

Den mrtvých (1985)

Day of the Dead se spíše než na zombie apokalypsu zaměřuje na psychický dopad této trýznivé situace na hlavní aktéry. Romero je zdatný filmař a nesnaží se divákovi všechny podrobnosti vmést do tváře, ale umožňuje mu vytvořit si vlastní představu o světě, kde se většina lidé proměnila v tupé? zombie. Děj se celkem vleče a v první hodině se toho ani moc nestane. Z tohoto důvodu mi film moc nesedl, raději dávám přednost adrenalinovější jízdě nebo humoru. 28 Days Later nebo Re-Animator (ze stejného roku) jsou prostě někde jinde. Přesto velmi oceňuji praktické efekty, místy výbornou atmosféru a skvělý soundtrack. Rozhodně doporučuji zhlédnout dokument o vzniku filmu na YouTube.

Blázniví bažanti (1971)

Pětice kamarádů touží po tom stát se muzikanty, ale jelikož jsou švorc, musí si sehnat práci, aby zaplatili za hudební nástroje a mohli se zúčastnit soutěže o nejlepší kapelu. Jejich plány ale překazí nástup na vojnu, kde bohužel humorné scénky dosti poklesnou na kadenci. Bažanti jsou dnes již kultovní francouzskou záležitostí. Prakticky veškerý humor je situační, což je na jednu stranu jednodušší, protože mu porozumí každý divák, ale občas některé scénky netrefí do černého. Po filmařské stránce se mohli tvůrci snažit lépe, občas jsou jasně viditelné prostřihy a pár scének je velmi krátkých a působí, že měli skončit spíše ve střižně. Český dabing mi vždy připomene filmy s Fantozzim, protože poznávám hodně hlasů z této neotřelé série italských komedií s nešikovným účetním.

Projekt Modrá kniha - Kletba zvířecího šamana (2020) (epizoda)

Rozhodně nejslabší, hororová, spíše než napínavá, epizoda celého seriálu. Ačkoliv mě ten hororový aspekt zcela minul. Nemůžu říct, že bych se bál, protože tvůrci se nás snaží postrašit tím nejhorším způsobem – lekačkama. Velmi zajímavé bylo rozuzlení epizody, to jsem opravdu nečekal.

Kancl - Ředitel a prodejce (2010) (epizoda)

Andy a jeho snaha dohodnout si rande s Erin je naprosto směšná. Lépe by to zvládlo i pětileté dítě. Bohužel co se těchto nových postav týče, tak scénáristé naprosto zaspali a nepropůjčili jim žádné charakteristiky. Andy pořád zpívá a Erin zase tančí a nechápe normální věci. Její hloupost je často donebevolající. Tak hloupý člověk snad ani neexistuje.

Karolína (2021) (TV film)

Časosběrný dokument (rozprostírající se na ploše 30 let) o životě jedné ženy. Třeštíková si dozajista vybrala zajímavou protagonistku, protože o zvraty neměla nouzi. Dalo by se říct, že v mnoha ohledech vyplnila typické předpoklady dnešního světa. Začíná to výběrem školy, kterou za ni typicky zvolili její rodiče, což je úkaz více než častý. Nejzajímavější však byly její vztahy. Pokaždé, když se zdálo, že našla „toho pravého“, tak se něco přihodilo a prásk!, přítel se raději zdejchnul a nechal jí na krku barák na zboření. Vůbec mě to nepřekvapilo u Martina, když o něm poprvé začala mluvit jako o „tom chlápkovi“. To zrovna nevypovídá o hluboké lásce. A po rozvodu se z žalu dát dohromady s dalším chlapíkem a hned si nechat udělat dítě? Může být větší klišé? :D Trochu omezené byly její názory v mladším věku ohledně jejích kolegů, kteří, protože nekouřili a nepili alkohol, byli nudní suchaři. Nebo že když jezdíte MHD, tak jste socky... na druhou stranu je to pochopitelné, ve 23 letech nemáte ještě ponětí o světě. A taky je to dáno povahou. Hřálo mě u srdíčka, že ve 39 našla konečně lásku svého života, vypadala velmi šťastně a spokojeně. Líbil se mi její přístup k životu. Nerozčilovala se nad maličkostmi a neřešila nepodstatné věci. V závěru, v segmentu, kdy bylo Karolíně 46 let, mi hodně svou povahou, ukecaností a důrazností hodně připomínala jednu členku mé rodiny. Každopádně manžel, 3 děti, 6 psů a 5 koček v jedné domácnosti, to bych vyskočil z kůže. Karolína očividně miluje pozornost a pocit, že se má neustále o koho starat.

The Grand Tour - Enviro-mental (2016) (epizoda)

May a jeho idiotský nápad rozkopat celou krajinu kvůli výrobě cihel, což bylo v konečném důsledku naprosto k ničemu! Co je do očí bijící, tak že některé momenty jsou dlouho dopředu domluvené.

Kancl - Firma Sabre (2010) (epizoda)

Na scénu nastupuje další nesypmatická postava, Gabe.