Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Velmi zajímavý film vycházející z námětu s výborným kreativním nápadem. Asi ještě nikdy mi žádný film tak silně nepřipomněl neúprosnost času. Zajímavé že obrácení času to ukazuje daleko silněji a mládnutí drtí daleko neúprosněji než stárnutí. Nebo možná stejně, ale z vnějšku je to více vidět. Prvních 100 minut by se možná dalo trochu zkrátit a prostříhat, 166 minut je docela náročných. Ale nejlepší je právě poslední hodina. Velmi slušné herecké výkony. Cate Blanchett jsem nikdy moc nemusel, ale tady mě nadchla. Zajímavý, emocionálně silný film, který stojí za vidění. 4,5*.

Velký útěk (1963)

Klasický starý, dobrý dobrodružný film se spoustou slavných herců. Steve McQueen utíkající na motorce po Alpách a jiné podobné lahůdky. A celkem dobrý příběh, kdy popisovaný útěk sám o sobě vychází ze skutečné události. Bohužel mi ale tyhle filmy nějak neumožňují se do toho úplně vcítit, je to takové neopravdové, nerealistické, většinou až příliš pohodové. O to víc mě pak vždycky zaskočilo, když někoho opravdu zastřelili. Vysloveně rušivá je pro mě u tohoto filmu hudba. Z dnešního pohledu už to neobstojí, ale na 60. léta slušnej film. Hodnotím za 3,5*.

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Celkem svěží film na němž nejvíce cením spoustu ironického konverzačního humoru. O tom, jak Američané tajně pomohli afgánským mudžáhidům a dovedli tak "uzbrojení" Sovětského Svazu do vítězného konce. A netušeně si taky vyrobili svůj asi hlavní zdroj problémů pro období následující. Velmi zajímavé téma v dnešní době, kdy po několika letech přítomnosti spojenecké jednotky v Afganistanu dokáží efektivně kontrolovat pouhých 5% území. Oceňuji, že to nebylo pojaté příliš prvplánově chytrolínsky vzhledem k současnosti. Po bitvě je každý generál a bylo by tak snadné to z dnešního hlediska kritizovat. Několik ironických komentářů Gusta Avrakotose o tom, že bůh bude nakonec na obou stranách a jeho příběh o zenovém mistrovi úplně stačily. Akorát se obávám, že závěrečná teze o promeškání příležitosti je úplně mimo. Ani miliarda dolarů do obnovy škol by nic moc nezměnila.

Millerova křižovatka (1990)

Výborný film z mnoha důvodů: Skvěle vytvořená ponurá atmosféra, vynikající casting a herecké výkony, dobrý příběh i režie. Bratři Coenové v nejlepší kondici. Přitom překvapivě málo známý film. 4,5*.

Oběti války (1989)

Není to úplně klasický film o vietnamské válce, protože tento příběh je naprosto univerzální. Je spíše o tom, jak se za válečných okolností snadno posouvají a ztrácejí morální imperativy. Je to celkem zajímavé drama o člověku, který nechce na zlu participovat, ale zároveň mu nedokáže úplně zabránit. Navíc ve válečném stavu jsou všechny tyto otázky na první pohled daleko relativnější a obtížnější. Po filmařské stránce je to jaksi nevyrovnané. Několik scén velmi dobrých, místy to ale působí zase dost slabě. Myslím, že se z toho námětu dalo dostat daleko více. 3 je asi málo, ale 4 zase skoro moc.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Je to film Woodyho Allena bez Woodyho Allena. Chybí tam jak herecky, tak řekl bych i duchovně. Není to úplně špatný film, ale zcela mi v něm chybí to, co je pro filmy WA typické - svérázný humor a zejména pak originalita. Chybí nějaká naprosto originální myšlenka, zápletka, nápad. Dotýká se podobných témat, jako v řadě předchozích filmů, ale nějak bezzubým a neoriginálním způsobem. Zbývají slušné herecké výkony, krásné herečky, nádherné španělské exteriéry a interiéry... ale to je tak nějak vše. Z respektu k WA dávám 4, ale je to spíše tak 3,5*.

Smrt darebáka (1977)

Klasická krimi s A. Delonem. Zajímavé téma; možná právě tento film inspiroval naši dnešní generaci politiků k základní strategii nasbírat na své i cizí poslance co nejvíce hnoje a pak už je jen držet v šachu. Možná nepochopili, že to není dokumentární film ale fikce. Film je ale příšerně dlouhý a rozvleklý, jak plenární zasedání sněmovny, zápletka se zaplétá až z toho jde hlava kolem, ale přitom je to nudné.

Bojovník (1983)

Klasické postarší francouzské krimi s A. Delonem, který je spoluatorem scénáře, spolu - režisér a představitel hlavní role. Z počátku to vypadá nadějně, ale postupně zcela rezignuje na reálnost, hrdina likviduje všechny jak na běžícím pásu, na důkazy nedbá, policie ho nehoní, nemožné je možné... Celkově to za moc nestojí, jediné co stojí za vidění je 22 letá Anne Parillaud v rouše Evině, čehož je ve snímku hojně. Kyselou prdel dále posílám distributorovi za oficiální text, v němž netaktně vybleje rozuzlení filmu, takže pokud si jej přečtete předem, už si to ani nemusíte pouštět.

Hanebný pancharti (2009)

Čekal jsem ulítlou taškařici ... ale to mediálně tolik exponované, šílené apačsko-židovské komando je naštěstí jenom jednou příběhovou liníí, která film odlehčuje a upřímně řečeno, je spíše jeho slabší částí. Páteří filmu je výborně vypointovaný a napínavý příběh židovské dívky Shosanny, které nacisté vyvraždí rodinu a které osud přihraje neuvěřitelnou příležitost k odplatě. Kdyby se k tomu ale nepřipletlo to zatracené komando... Předpokladem napínavosti filmu je vědět, že Tarantino si s věrností historii hlavu vůbec neláme, a proto to může dopadnout naprosto jakoliv. Pro mě nejsilnější stránkou filmu jsou skvělé dialogy balancující humor a napětí. A postava Hanse Landy v podání Christopha Waltze. To je definitivně nejdokonalejší nacista filmového plátna. Ale i August Diehl aka gestapácký major Dieter Hellstrom či sám Vůdce jsou dokonalé figury. A Melánie Laurent je úchvatná. A Quentin Tarantino je filmařský génius!

Gran Torino (2008)

Je to o starém osamělém chlapovi, který žije v hodnotách snad ještě předválečné generace a nic na tom nehodlá měnit. Jako by vypadl z nějakého westernu. Je tvrdý, netolerantní, neústupný, xenofobní. Okolím - kterému čím dál méně rozumí - upřímně pohrdá. Se svými dětmi se v podstatě nestýká, je sám. A paradoxně právě tento podivín se nakonec, v podstatě proti své vůli, sblíží s dětmi asijských sousedů a chlapci se stává mentorem a rádcem. Je to film o "staré dobré Americe konzervativních hodnot" v konfrontaci s multikulturalismem a nezřízenou konzumností. Upřímně těžko říci, co je horší. Nejsem si zcela jistý co tím chtěl vlastně Clint Eastwood říci. Zda měl být Walt Kowalski obdivuhodný, či politováníhodný. Asi obojí, asi jak pro koho. Celý ten film balancuje na hraně kýče a strašného patosu, ale nějak se nakonec vždy podaří nepřekročit míru. Místy, když už je to moc, režisér patetického hrdinu lehce shodí vtipem... aby byl v zápětí zase tím nerudným chlapem bez servítek, ale vždy na správné straně. A tak zůstává silné drama k zamyšlení o tom, jaký bude svět, ža umřou Clintové Eastwoodové.