Temné stíny (2012)

Mýdlová opera v podání mistra Burtona snad ani nemohla vypadat jinak než velice výstředně. V tomto případě však působí zejména velmi roztříštěně, kdy po výborném zasvěcujícím úvodu, neustále mění své zabarvení, které tak přeskakuje mezi mysteriózní pohádkou, s místy hezky strašidelnou atmosférou, a hororovou komedií, s většinou poněkud ne příliš trefným humorem. Dosti zvláštní je hudební doprovod, který jednotlivé scény jakoby záměrně ještě více odděluje, a jediným jejich pojítkem jsou tak "jen" poměrně zajímavé postavy a skvělí herečtí představitelé. Celkově z toho mám smíšené pocity. 60%

Avengers (2012)

Chce-li se člověk dobře pobavit, pak je banda hláškujících superhrdinů zcela jistě tou správnou voblou, jež babízí přesně to, co se od snímku tohoto ražení očekává, přičemž těží z alespoň částečné divákovy znalosti poměrů, což ve své podstatě umožňuje vynechat dlouhé okolky a veškerý potenciál tak soustředit na velké množství opravdu vynikající akce okořeněné přiměřeným množstvím trefné nadsázky. 85%

Havran (2012)

Díla některých autorů svádí k myšlenkám nejtemnějším, a právě proto je střetnutí básníka s realitou vlastních smyšlených příběhů poměrně zajímavým námětem vyžadujícím pro své ztvárnění vysokou míru promyšlenosti, jejíž záblesky je možné v tomto snímku spatřit pouze místy v rozestoupivším se mlžném závoji pochmurnosti nesoucí se celým jeho dosti krvavým a víceméně napínavým dějem. 55%

Umělec (2011)

Přivést v jednadvacátém století na svět němý film by se jistě mnohým mohlo zdát jako čirá bláhovost. Jak ale dokazuje tento skvost, není tomu tak, protože i ty nejstarší éry kinematografie mají zjevně stále mnoho ke sdělení. A právě proto se i dnes mohl zrodit neobyčejně krásný roztomilý snímek se skvělými "tichými" herci, s neuvěřitelně citlivou duší a s naprosto báječnou hudbou, z nějž doslova sálá atmosféra doby a jenž na mé tváři vykouzlil blažený výraz. 100%

Den zrady (2011)

Politiku asi není možné vnímat jiným než ryze negativním způsobem, což v podstatě březnové idy jenom potvrzují a ukazují, že tato společenská činnost není vskutku ničím více, ani ničím méně, než nekompromisní hrou o získání moci. Nejsou v ní žádní morálně bezúhonní hrdinové, ale přinejlepším lidé oddaní nějaké myšlence, pro jejíž uskutečnění musí nejprve zvítězit, a proto jsou ochotni udělat cokoli, aby uspěli. Pohled do zákulisí této hry, v níž účel světí prostředky, tak sice asi nikoho příliš nepřekvapí, ale určitě také nikomu nenavodí příjemný pocit z průběhu "demokratických" voleb. Je to po všech stránkách velice dobré drama s chytrým scénářem a vynikajícími herci. 75%

Hugo a jeho velký objev (2011)

Jaký to snílkovský snímek zrozený z lásky k filmu. Jaký to posmutnělý příběh zabalený do kouzelného hávu. Vynikající propojení klasické kinematografie a moderní techlologie, které dokonale oživuje jak tajemná zákoutí pařížského nádraží tak i dětskou touhu po dobrodružství číhajícím na každém rohu. Velice příjemný a zajímavý odkaz s úžasně magickou atmosférou, přirozeně působícími herci a nádhernou hudbou. 95%

Nebezpečná metoda (2011)

Od shlédnutí tohoto velmi neobyčejného snímku jsem poměrně dlouho přemýšlel nad tím, jakou ze svých složek mne vlastně nejvíce zasáhl. Nejspíš to bude onou lehkostí a velkou inteligencí, s jakou se pouští do vod vyprávění o niterních záležitostech, jež jsou nedílnou součástí lidského života, nebo naopak vysokou měrou umělecké dokonalosti, jež v sobě snoubí zejména perfektní dialogy a vynikající herectví, které svou přirozeností a mnohými náznaky otevírají skutěčně široký prostor k zamyšlení. Jisté však je, že mě ten pozoruhodný příběh počátků psychoanalýzy o vztazích mezi jejími zakladateli a průkopníky nadchl a můj zážitek z něj je skutečně velice silný, i když zjevně v jiné než v emocionální rovině. 95%

Expozitura (2009) (seriál)

Fakt, že je nějaké dílko natočeno podle skutečnosti, nemusí sice nutně znamenat, že zasáhne svou autentičností celou společnost, ale v tomto případě si myslím, že se velmi dobře povedlo především nastínit rozsah organizovaného zločinu v naší zemi. Kvalita jednotlivých dílů samozřejmě trochu kolísá s bohatostí jejich děje, avšak jako celek má seriál poměrně promyšlenou stavbu, včetně závěrečného vystupňování, která dokáže vtáhnout do dění na obrazovce. Hereckými výkony se v dobrém světle předvádí v podstatě všichni, jak ti osvědčení, tak ti méně známí. Celkově je pro mě tento seriál příjemným překvapením a jsem rád, že se česká tvorba začíná věnovat také aktuálním tématům. 70%

Anonym (2011)

Konspiračních teorií vztahujících se k historickým osobnostem a k jejich počínání je bezpočet a některé z nich dokonce nabízejí poměrně reálné alternativy výkladu věcí, jejichž znalost považujeme mnohdy za zcela samozřejmou. Mezi ně by se možná dal zařadit i tento příběh, v němž hlavní úlohu nehraje slavný autor, jehož si dovoluje vykreslit v barvách asi až příliš nelichotivých, ale především obsah "jeho" děl, jimž připisuje původ přímo vznešený. Jeho zpracování staví zejména na divadelní atmosféře, která je rozhodně zdařilá, i když recitované texty her jsou mnohdy jen výplní, jejíž spojitost s hlavními událostmi se nemusí vždy hledat snadno. Vyprávění samotné neustále poskakuje mezi několika časovými rovinami, což občas může bránit v hlubším proniknutí do děje. Největšími klady jsou pak docela určitě dějová propracovanost, herecké výkony a vystižení ovzduší dané doby. 70%

Nákaza (2011)

Podobné náměty zřejmě budou filmové tvůrce přitahovat vždy stejnou měrou, neboť odhalují asi největší nebezpečí pro naše životy. Toto zpracování pandemické pohromy je však oproti většině jiných spíše dějově velmi věrohodným dramatem, které svým dokumentárně drsným laděním podpořeným vynikajícími hereckými výkony a neklidně tepající hudbou, vytváří skutečně mrazivou atmosféru zápasu o přežití lidstva. 80%