Ecce homo Homolka (1969)

Přijde mi to spíš smutné. K Homolkovým necítím žádnou nostalgii, první díl jsem viděla poprvé až teď, takže možná i proto hodnotím, jak hodnotím. V první čtvrtině filmu jsem uvažovala i o třech hvězdách (scéna s úprkem z lesa je bizarní a pravdivá zároveň - ať mi už nikdo netvrdí, že lhostejní a nenápomocní jsou lidé jen nyní, za totáče to asi nebylo jinak), jenže snímek těží a je založen pouze na jednom a tom samém, a to bohužel těch 80 minut neutáhne. Po dvaceti minutách jsem se začala nudit, a i když byly některé dialogy vtipné (popř. Šebánek předvádějící fotbalový zápas), je to málo. Kdyby byl film koncipován spíš jako půlhodinový skeč, bylo by to pro něj (i pro mě) lepší.

Dvojí život Veroniky (1991)

Velké zklamání. Asi jsem měla příliš velká očekávání. V tomto snímku můžete obdivovat snad jen kameru, barvy a interiéry, zbytek je nafouknutá arogantní bublina. Nejde to, že by byl obsah nevyřčený a to mi vadilo, mně vadí, že obsah je nulový. Aspoň pro mě.

Vzhůru nohama (2001)

No, sice dvě z těch modelek hráli zcela určitě transvestité a na ksicht Freddieho Prinze Jr. se jen těžko dalo dívat bez chuti mu jich pár vlepit, ale za tu finální taškařici si tenhle nablblý film tu hvězdičku zaslouží (i když je smutné, že nejzábavnější část filmu trvá asi dvě minuty).

Jak na věc (2002)

Taková škoda! Celkem dlouhý vnitřní boj, zda dát tři či dvě, přiznám se, že v tomto rozhodování figurovalo i moje přesvědčení, že je film přeceněný (je to asi tím, že divák ocení "romantickou komedii" (už zase!), pokud je původem z Británie, a ne např. z USA. Toto měřítko ale podle mě selhává, protože ač ty britské bývají o něco inteligentnější (a dost často až okázalým způsobem), podbízivé však bývají také). Škoda proto, že první polovina filmu je docela vtipná a ne až tak schematická, nápad není špatný (ale celý snímek to bohužel neutáhne...), ovšem v druhé půlce jsem se začala nudit, předvídat až moc a to grand finále tomu celému už vůbec nepomohlo... Ještě ke všemu je film podkreslený jako obvykle příšerným, vlezlým folkem.

Horká kaše (1988)

Horká kaše disponuje především přehlídkou skvělých zjevů (mj. pokuřující Brousek coby příslušník, běžící si do mlíčňáku pro karton cigaret nebo např. Jandák v roli otce-tyrana), ale taky syrovou depresivní atmosférou, a co mě překvapilo, většina neherců (skupina výrostků, jež terorizuje celé sídliště) nepodala špatné výkony a působila celkem přirozeně. Obecně vzato je to typ filmu, na který se ráda dívám - i když těch posledích 15 minut byla celkem síla i na mě. Ani dialogy nebyly špatné... : " Skvělý odpoledne, courat s dvackou po Jižáku...", nebo "naši tu maj prima singl, " a z gramofonu se ozve Janda: "Kdo tě líbá, když né já.. ". Ačkoliv že by někdy po obyčejné klukovině učitelka viníkovi, žákovi čtvrté třídy řekla, ať se sebere a už se tam nikdy neukazuje, s tím jsem se teda nesetkala. Má na to vůbec právo? Ale jinak opět, nechápu většinové hodnocení, film nesoudí, nevyhrožuje, jen konstatuje, a chvílemi je i humorný.

Hlas moře (2004)

Tenhle film na mne přes svou okázalou emotivnost působil podivně sterilně. Opět ošemetné téma, kdy není snadné diváka citově nevydírat, ale kupodivu tohle mi vadilo nejméně. Kdyby nebylo patetického konce a scény "plivněme si na církev" (i když na druhou stranu mohl Amenábar nechat scénu vyznít hloupě korektně a rádobyobjektivně, aby si divák kladl otázky a pak si "vybral sám", takový ten trend, kdy se režisér či scénárista či oba snaží o vyjádření komplexnosti problému, a vyleze z toho bezpohlavní přizdisráčská kreace), dala bych možná čtyři, protože jak nemám Bardema moc v lásce, namaskovaný skoro k nepoznání (a nehybný) mi nevadil a mohla jsem si všímat, jak celý film v podstatě táhnul. A proč hudební doprovod zní trochu jako irská tradiční hudba ?

Diplomová práce (1996)

Mírně předvídatelný a mírně překombinovaný film, který nad průměr povyšuje hlavně několik velmi napínavých momentů a atmosféra. Škoda jen, že se v něm vyskytují schematické scény ve spojení s typickou kompozicí, kdy prostě víte, že z té tmy někdo vyleze... Ale i tak je to slušná podívaná a stojí za to vidět.

Mé druhé já (2007)

No, dalo se to dokoukat, ale chtělo by to hodně zkrátit, prostříhat, vynechat vypravěčské plus patetické sekvence a zbavit film té vlezlé melancholické hudby, pak by se s přimhouřenýma očima daly dát i čtyři, takhle jsou to slabší tři.

Láska a jiné pohromy (2006)

I ta hodina a půl je na tenhle film příliš. Celé se to nese v úporné snaze o lehkost vtipu, ale zbývá bohužel pouze ta úpornost. Dialogy jsou našroubované, nepřirozené (stejně jako některé postavy, viz. ta hrůzná ženština, kterou hraje Catherine Tate) a zápletka velmi předvídatelná. Jedna hvězdička za zaznění části skladby Macho Man od Village People a vizuální doprovod. Poznámka: při sekvencích typu tančení tanga mám chuť vždy někam zalézt a nehlásit se k lidskému plemeni. Bohužel jsou podobné fraškovitě muzikálové vsuvky dost často součástí filmů - a nemusí jít zrovna o romantické filmy, komedie, nebo "romantické komedie".