Tiché místo: Část II (2020)

Podarené pokračovanie, ktoré je v niektorých ohľadoch aj lepšie ako prvý diel. Nedržíme sa tentokrát len na farme ďaleko od “civilizácie“, ale dostávame sa do iných lokalít kde vidíme, že každý sa rozhodol túto apokalypsu prežiť po svojom. Za čo som rád, ale určite aj väčšina ľudí, je že nám film ukázal aj to, ako to vlastne všetko začalo. No a ako inak by mohla nastať apokalypsa, než počas bejzbalového zápasu, ktorého úlohou (ako sa neskôr ukáže) je to, že nám predstaví jednu postavu, ktorá bude neskôr dôležitá. No opäť sa nedozvedáme presný pôvod votrelcov a niečo mi hovorí, že sa tak nestane ani v ďalšom pokračovaní. Herecky je film v rámci možností veľmi dobrý, hlavne Emily Blunt v role matky bola skvelá rovnako ako v prvom diely. Je tu podstatne viac akcie, čiže útoku votrelca na ľudí čo v predchádzajúcej snímke dosť chýbalo. No a samotné zakončenie filmu len nahráva na ďalšie pokračovanie, len oproti prvému dielu sa tu naskytá podstatne viac otázok, ktoré myslím mohli byť ku koncu ešte zodpovedané.

Sebevražedný oddíl (2021)

Od začiatku až do konca, neskutočne brutálny a zábavný film, ktorý jednoznačne prekonáva prvý diel. Skvelé hlavné postavy, z ktorých má každá svoj osobitý charakter vďaka čomu majú takmer vždy odlišný názor na riešenie danej situácie. Film má veľmi dobré tempo a je plný vtipných scén, ktoré dodávajú snímke odľahčenosť čo je len a len žiadúce. Aj keď začiatok bol poňatý dosť zvláštne alebo zaujímavo, tak koniec koncov bol rovnako zábavný ako zvyšok filmu. Spomínaná brutalita a akcia tú idú ruka v ruke a tak tento film nie je nič pre ľudí, ktorým sa hnusí tečúca krv.

Válka zítřka (2021)

Začiatok filmu je pomerne dobrý aj keď obsahuje pár nelogických alebo zvláštnych vecí, ktoré môžu zaraziť nejedného diváka. Cestovanie v čase je tu asi najväčší problém. Samozrejme jeho princíp bol aspoň trocha vysvetlený no aj tak sa ešte naskytajú otázky ohľadom jeho fungovania. No dá sa to prekúsnuť, ostatne ako aj pri snímke „Na hrane zajtrajška“, ktorú sa snaží tento film z časti napodobniť, kde hranie sa s časom nebolo vysvetlené prakticky vôbec. Začiatok filmu nás ale teda pripravuje na akciu a tiež zobrazuje pekný vzťah hlavnej postavy ku svojej dcére, ktorý je pre chod deja dôležitejší ako som ja osobne čakal. Samotné scény z budúcnosti sú plné spomínanej akcie, na ktorú sa veľmi dobre pozeralo no nechýbajú tu ani dojemné scény, ktoré dodávajú filmu istú dramatickosť. Vďaka tomu som mal neskôr pocit, že jednoducho pod 5 hviezd ísť nemôžem. No záver mi tento pocit skazil. Z dôvodu akým sa hlavná postava rozhodla konať mi záver prišiel miestami dosť priamočiari a jednoduchý. Svoje dobré tempo a atmosféru tak bohužiaľ stráca, ale aspoň nám bol odhalený pôvod mimozemšťanov, v ktorý som od začiatku dúfal. Cez to všetko však film ako celok určite stojí za to, no je jasné, že k dokonalosti mu chýba ešte dosť.

Neutečeš (2014)

Neutečieš je horor, v ktorom z môjho pohľadu dominuje v prvom rade hudba. Tá perfektne sedí k daným strašidelným scénam a neraz tak vo mne vyvolávala zimomriavky. No už samotné strašidelné scény nepatria k tým najdesivejším. Aj dej je, keď sa to tak vezme, celkovo jednoduchý. Hlavnú postavu tu prenasleduje nejaká entita, ale keby niekoho zaujímalo, že prečo, tak to normálne proste ako je tak, a to je celé “vysvetlenie“. Tiež bol zvolený dosť zaujímavý spôsob, ako toto prekliatie prenášať na iné osoby, ale na druhej strane bol film o to zaujímavejší, keď sa hlavná postava zo zúfalstva rozhodne aj pre takúto možnosť. No je to vždy len dočasné riešenie a práve v tom sa snaží byť tento horor strašidelný. Že jednoducho neutečieš.

Sedm statečných (2016)

Celkom dobrý film, ktorý ma bavil viac-menej celú svoju stopáž. Keďže patrím k tým, ktorý pôvodných "Sedem statočných" nevideli ako prvých, tak moje hodnotenie je možno o niečo veľkorysejšie. No ako som písal, film ma bavil, akcie je tu dosť a hlavné postavy sú sympatické. Čo mi však tak trocha vadí je to "klasické" vykreslenie divokého západu, ako miesta kde hrozí prestrelka doslova na každom rohu.

Mamma Mia! Here We Go Again (2018)

Väčšinou to býva tak, že pokračovania nikdy nie sú lepšie ako prvý diel. No a tento film je toho dôkazom. Muzikálu trocha škodí to, že už v prvom filme bola, ako sa dalo logicky čakať, vyčerpaná väčšina známych piesní od Abby. Takže v tomto pokračovaní zaznejú už skôr menej známe piesne, ktoré diváka nemusia tak osloviť. No úroveň si film podľa mňa stále drží, stretávame sa tu opäť s pôvodnými postavami, príbeh je celkom pekný no z veľkej časti retrospektívny, čo sa nemusí každému páčiť, pretože prítomnosť vo filme už neponúka nejaký záživný dej.

Odhalení (2019) (seriál)

Človeka môže až mraziť keď vie, že je táto mini-séria podľa skutočnej udalosti. Príbeh Dee Dee a Gypsy tu vďaka skvelým hereckým výkonom pôsobí skutočne dôveryhodne. Je nám tu veľmi dobre zobrazený zložitý život Gypsy s jej matkou, ktorá svoje dieťa celé roky klamala a využívala, tak ako aj svoje okolie. No na druhej strane svoju Gypsy milovala a starala sa o ňu. Rôzne scény tu preto vyvolávajú rôzne emócie, ktoré divák nestihne ani spracovať a už sa hrnú ďalšie. Raz krásny vzťah matky a chorej dcéry, potom psychologické hry, ktoré úbohá Gypsy nie je schopná pochopiť a zvládať. Každým dielom sa napätie zvyšuje a človek už len čaká na ten moment, kedy Gypsy urobí ťažké rozhodnutie, ktoré bude myslím už navždy kontroverzné a diskutabilné vzhľadom na to čo si prežila. Avšak séria nám ponúka aj pohľad do minulosti, kedy Dee Dee začala so svojimi klamstvami. Možno práve po tom, čo jej matka povedala na smrteľnej posteli, si začala Dee Dee svoju Gypsy viac držať pri sebe, aby mala navždy niekoho, kto ju miluje. Žiaľ, skutočný príbeh Dee Dee sa už nikdy nedozvieme, no verím, že cez to všetko aká bola, si smrť nezaslúžila. Gypsy to zjavne tiež neskôr trápilo, no znovu - po tom čo si prežila, je ju len veľmi ťažké za to odsudzovať. Dúfam, že keď ju prepustia, tak bude viesť spokojný život a nebude sa trápiť svojou minulosťou.

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Čo sa týka vizuálu, tak je to pekný film. Aj herecky určite nesklame, len ten dej ma moc nenadchol. Úprimne som čakal od “zániku ríše“ niečo iné. Lenže to sa vyriešilo hneď v prvej polovici filmu, ktorá mi aj dala čo som očakával. No tá druhá polovica rieši už len rodinné záležitosti v milionárovom sídle, ktoré sú doplnené dinosaurom odtrhnutým z reťaze. Jednoducho som čakal, že na ostrove strávime viac času a nie takýto obrat deja, ktorý len nadhadzuje ďalšiemu pokračovaniu, ktoré je v jednoduchom závere naznačené.

Nadějná mladá žena (2020)

Po dlhej dobe som opäť navštívil kino a mal som tak možnosť si práve tento film vychutnať na veľkom plátne. Aj keď film obsahuje celkom pestrú škálu žánrov, tak tie na seba pekne nadväzujú a tak divák nemá problém pri náhlom prechode medzi komediálnou a dramatickou scénou. Carey Mulligan sa skvelo zhostila role hlavnej postavy, veľmi dobre sa na ňu pozeralo. Dej, aj keď miestami vyzeral priamočiaro, tak sa dokáže svojim vývojom prudko otočiť, čoho príkladom je aj záver filmu. A práve záver tohto filmu preto vie diváka náramne uspokojiť.

Stalingrad (2013)

Tento film, aj keď sa volá Stalingrad, tak nezachytáva priamy boj o mesto Stalingrad. Sústreďuje sa skôr na dramatický príbeh hŕstky vojakov, ktorý si ako útočisko pred nemeckými armádami vybrali dom, v ktorom bývala mladá žena. Spoločne sa zblížia a vznikne medzi nimi puto, ktoré rozprávač od začiatku filmu objasňuje. Pravidelne sa tu ocitáme aj na nemeckej strane, kde sa tiež odohráva zaujímavý príbeh medzi nemeckým kapitánom a ruským dievčaťom. Film je sám o sebe celkom pekne spracovaný čo sa týka vizuálu a aj príbehu, len ten názov evokuje skôr niečo iné ako to o čom film pojednáva.