Loki - Season 1 (2021) (série)

Prvá séria Lokiho bola celkom dobrá. Síce bola o niečom trochu inom, ako som pôvodne čakal, ale nesklamalo ma to. Prvé tri časti mali veľmi slušnú eskaláciu a každou ďalšou epizódou sa zvyšovala aj moja zvedavosť a teda aj nadšenie zo seriálu. Práve tretia časť sa mi páčia zo všetkých najviac. Mala zaujímavé sci-fi prostredie a pre problém, ktorý museli hlavný hrdinovia riešiť napätú atmosféru až do samotného záveru, do ktorého potom tvorcovia zvolili peknú pieseň. Celkovo tu v seriáli boli zaujímavé lokácie aj keď škoda, že väčšinou len z prostredia Zeme. Druhé tri časti trochu stratili na tempe, ale stále boli pozerateľné. Diváka tam drží v záujme hlavná zápletka, ktorá slúži ako taká ukážka toho, kam bude MCU ďalej smerovať. Musím teda povedať, že dosť zaujímavé, ale predsa len to mohlo byť o niečo lepšie.

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Pokračovanie Kocúra v čižmách je pre mňa veľmi milé, ba priam úžasné prekvapenie. Naozaj neviem kde pri jeho recenzii začať. Neskutočné kam sa dokázala Shrekova franšíza posunúť týmto filmom. Mne osobne sa veľmi páči aj prvá snímka o Kocúrovi v čižmách, ale toto pokračovanie po 11 ročnej pauze sa posunulo po jeho príbehovej a audiovizuálnej stránka na úplne iný level. Vizuál je proste skvelý. Nádherná animácia, kde sa striedajú rôzne animačné prvky, ktoré sa perfektne dopĺňajú, sú asi prvé lákadlo tohto filmu. No rozhodne nie posledné a to najdôležitejšie. Hlavné postavy tu nie sú jednodimenzionálne, ale majú svoju hĺbku. Nie že by v prvom filme nemali, ale práve až v tomto pokračovaní sa riešia, povedal by som, vážnejšie témy, ktoré dávajú postavám veľké srdce. Vzťah medzi Kocúrom a Cicou labkou tu funguje, majú už medzi sebou nejaké puto a preto sa pekne dopĺňajú. Vidíme, že Cica labka, aj pri svojej povahe, túži po jednoduchej dôvere v človeka.  Kocúr tu bojuje so svojím egom no zároveň ho prepadá strach zo smrti. Po prvýkrát čelí skutočnosti, že mu nezostal žiadny z predchádzajúcich ôsmych životov nazvyš, a to ho núti prehodnocovať priority vo svojom poslednom živote. V tom mu veľmi pomáha postava psíka Perrita. Je to veľmi milý charakter, ktorý aj keď možno zo začiatku pôsobí ako klasická vedľajšia postava, slúžiaca len na vytváranie humoru, tak časom zistíme, že to tak vôbec nie je. Vo svojej milosti, nevinnosti, dôverčivosti a oddanosti sa z neho stáva podstatný charakter, ktorý posúva dej tým správnym smerom. Divák pri ňom, pre jeho povahu, môže pociťovať ľútosť no aj sympatie. Jeho pohľad na svet mu dodáva spomínanú hĺbku a spolu s Kocúrom a Cicou labkou tvoria skvelý tím, ktorý sa postará o množstvo vtipných scén a hlášok. Dúfam preto, že ich ešte spolu niekedy uvidíme. Čo sa týka záporných postáv, tak nie je záporák ako záporák. Každý má iný úmysel, no vlk je z nich bezpochyby najlepší. Povedal by som, že je to jeden z najlepších animovaných záporných charakterov. Aj keď nemá toľko priestoru, jeho prítomnosť na scéne vždy spôsobí mráz na chrbte. Tie pasáže kde vystupuje sú priam hororové a dotvárajú tak celkový vážnejší podtón v celom filme. Príbeh, hlavná nosná časť filmu, je krásna a chytila ma za srdce. Vyobrazenie života Kocúra a jeho vysporiadanie sa s problémami, ktorým musel čeliť sú kvalitne poňaté. Tá téma, ktorá sa vlastne rieši počas tohto dobrodružstva je naozaj silná a pôsobí oveľa viac vnútorne, teda nie je to len tak nejaká, ako sa hovorí, popkornová zábava, ale kvalitná snímka s posolstvom, kedy si divák možno uvedomí, že to podstatné v živote má možno rovno pred sebou, ak už nie priamo pri sebe. Kocúr v čižmách: Posledné želanie je preto opäť, no tentokrát som si tým istý viac ako inokedy, jedným z tých filmov, ktoré dokazujú, že animovaná tvorba už dávno nie je len pre deti. Je to jeden z tých filmov, ktoré na mňa skutočne zapôsobili, a vyzerá to tak, že aj túto snímku budem mať ešte nejakú tú dobu v hlave. Koho by zaujímalo, tak môj celkový pocit z filmu som spísal tu.

The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Začiatok je celkom dobrý, aj keď istým spôsobom možno bezúčelový, keďže nám toho veľa nepovie o víruse ako takom. V samotnej hre takáto scéna ani nebola a nechýbala tam, ale v hranom spracovaní ju vítam. Je to síce trochu klišé, keď sa takto v každom filme respektíve seriáli o smrtiacej epidémií bavia odborníci a novinári o možným rizikách hocičoho, čo môže nakaziť človeka, ale tak prečo nie. Ak je scéna dobre spracovaná, čo v tomto prípade bola, vie pekne naladiť na tú hrozbu čo visí vo vzduchu a divák už len čaká kedy sa konečne naplno prejaví. Začiatok je napínavý, vidíme funkčnú civilizáciu, ktorú následne vystrieda chaos. Na to sa vždy pri takýchto snímkach teším. Len tu ma to mierne sklamalo. Dúfal som, že tu lepšie zachytia tú atmosféru paniky a strachu. Vychádzalo to síce z hernej predlohy, ale v tomto prípade sa s tým mohli tvorcovia trochou viac pohrať. Ale stále je tu možnosť, že sa budú počas seriálu objavovať rôzne retrospektívne zábery a scény. Následný skok v čase nám dosť spomalil tempo, ale dobre zachytáva tú post-apokalyptickú spoločnosť a načrtáva nám rôzne problémy do budúcna, ktorým bude treba čeliť. Čo sa postáv týka, tak herec pre stvárnenie Joela bol zvolený veľmi dobre a isto bude ťahať tento seriál, no taká Ellie mi moc sympatická nepríde. Je to asi tým, že si seriál stále porovnávam s hrou, ale tak dúfam, že postupom času zmením na ňu názor. Verím, že má svoje kvality, ktorými bude tento seriál zatraktívňovať. Inak by ju snáď do takéhoto dôležitého projektu nedali. Nezostáva teda nič iné, než čakať, ako sa to bude vyvíjať.

Avatar: The Way of Water (2022)

Tak druhý Avatar spĺňa prese to, čo asi väčšina ľudí od neho očakáva, a to je krásne prostredie s luxusným vizuálom, ale aj dávka nostalgie, ktorú zo začiatku môžeme cítiť. V dnešnej dobe, kedy CGI efekty je možné hromadne vidieť hlavne v Marvel filmoch, je tento film dôkazom, že sa tieto efekty nezhoršujú (ako to často vyzerá) ba naopak sa stále zlepšujú, len im je treba venovať dosť času. Samozrejme aj tu boli určité umelo vyzerajúce pasáže, ale to na hodnotení uberá minimálne. No a čo sa príbehu týka, tak ten je rovnako úžasný. Je to síce, rovnako ako v prvom filme, taká karikatúra rôznych vecí, zápletka je viac-menej rovnaká ako v prvom filme, no samotný vývoj deja je už trochu iný a tým vizuálom, prostredím, akciou a všetkým na mňa naozaj silno zapôsobil, hlavne vo svojom konci a budem ho mať teda ešte dlho v hlave. Takže už teraz sa teším na ďalšie pokračovanie. Začína sa to utvárať fakt skvelý príbeh.

Vražda v Londýně (2022)

Mám rád detektívky, takže ma potešilo, keď som sa dozvedel o tejto, ale čakal som od nej viac. Boli tu všelijaké narážky vo forme klišé a je fakt, že vraha som vôbec nepredpokladal správne, ale to klišé, o ktoré sa samotný film snaží proste nestačí. Mohol sa podľa mňa pokúsiť o niečo viac.

Legenda jménem Lamborghini (2022)

Je to taký Béčkový film, ale na Talianske pomery myslím dobrý. Film bol pomerne krátky a tak sa v ňom nedal zhrnúť celý život Ferruccia Lamborghini. Boli to len tie najväčšie míľnik jeho kariéry. Ale aj tak bola táto snímka lepšia ako som čakal keďže som o nej predtým vôbec nič nepočul, len raz náhodou videl trailer. Takže pokiaľ vás zajíma, čo sa skrýva za touto značkou, tak nie je chyba si tento film pozrieť.

Osvícení (1980)

Čo sa týka tohto filmu, tak prvýkrát som ho videl sparodovaný v Simpsonovcoch a neskôr vo filme Ready Player One: Hra sa začína. No a až teraz mi konečne napadlo, že by som si mohol pozrieť aj originálny legendárny film. No a bola to radosť pozerať. Síce to bol horor, ale predsa len je už starší, takže už nepôsobí tak strašidelne ako kedysi, ale atmosféra mu stále zostala dobrá. No radosť pri pozeraní som mal z toho, že som konečne videl tie originálne scény, z ktorých Simpsonovská paródia a Ready Player vychádza. Skvelá hudba, skvelá kamera a Jack Nicholson je tu vo svojej role proste legendárny.

Úsměv (2022)

Po dlhej dobe som bol opäť na nejakom horore a musím povedať, že Úsmev splnil to, prečo som na horor išiel. Aj keď zo začiatku som si hovoril, že takýto druh hororu, kde je zlo v podobe človeka s úsmevom, ma nemôže vystrašiť, tak som hneď zmenil názor. Kvalitných scary-momentov je tu fakt dosť, aj keď sa nájdu aj také, ktoré už moc kvalitné nie sú. Ale musím povedať, že mi to z časti dosť pripomínalo film Neutečieš (2014). Herecky to bolo slušne zvládnuté, hudba bola parádna, veľmi sa mi tam hodila no a kamera bola tiež dobrá. Takže fanúšikom hororu, ale aj takým ako som ja, ktorým horor nerobí extrémny problém film odporúčam.

Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1 (2022) (série)

Musím povedať, že to dopadlo lepšie ako som čakal ale myslím, že každý to bude vnímať inak. Pán prsteňov je veľmi hodnotný fantasy svet a preto viem, že pre skalných fanúšikov to môže byť sklamanie alebo naopak neskutočný zážitok. Prevláda však názor, že tento seriál je opäť jeden z tých, ktoré sa snažia nasilu plniť určité kvóty a nasilu pretláčať hercov, ktorí patria do "etnika", ktoré v danom deji, príbehu, lokalite nemá čo robiť. Príkladom sú určité historické seriály odohrávajúce sa v Európe. Aj keď je to smutné, v minulosti tu vládol len "Biely muž" a černoch bohužiaľ nemal moc možnosť byť vyššie postavený, ak tu vôbec bol. Predsa len migrácia kedysi nebola taká veľká a teda černosi sa tu nachádzali fakt výnimočne no určite nepatrili ku šľachte. Lenže tieto seriáli sa to snažia obísť a viditeľne nasilu sa snažia byť prehnane korektné a doslova tak podrývajú realistické vyobrazenie danej doby. No a tento seriál tiež. Aj keď je fantazijný, má určité svoje podklady, z ktorých by mal vychádzať (aj keď čo som počul, moc podkladov na tento seriál štúdio nemalo k dispozícii). Ja viem, že dielo bolo napísané v dobe, kedy rasizmus bol bežný, mne len vadí tá nasilu prehnaná korektnosť, ktorá až bije do očí. A preto som sa rozhodol, minimálne túto prvú sériu, trochu podhodnotiť aby som vyjadril takto svoj nesúhlas. Ale nechápte to prosím ako rasizmus. Ja nemám nič proti černošským hercom. Mám rád hercov a herečky ako Will Smith, Dwayne Johnson, Idris Elba, Denzel Washington, Queen Latifah atď. a rovnako tak aj ich filmy. Tu by som sa ale dostal k tomu čo som riešil na začiatku, a že teda tento seriál môže skalný fanúšik chápať ako sklamanie alebo naopak ako výhru. Ja patrím k takému priemeru. Filmy mám napozerané ale s knihou som sa nikdy nestretol a preto som so seriálom nemal taký veľký problém, až na to čo som spomínal. No a taký laik si seriál myslím užije. Je to skutočne kvalitný seriál (prvá séria) plný akcie a dobrodružstva a veľa príbehových liniek, z ktorých ma najviac zaujal príbeh Galadriel. Bol veľmi zaujímavý a mal toho asi najviac čo ponúknuť. Zato naopak linka s hobitmi ma moc nezaujala a väčšinou som len dúfal, že čím skôr skončí, ale samozrejme občas tam boli svetlé chvíle. Linka s Arondirom bola pomerne fajn, ale tiež mala svoje slabšie a silnejšie pasáže. No a nakoniec linka s Elrondom a Durinom, tá patrila rozhodne k tým lepším a vždy ma bavila. Príbeh bol zaujímavý a na jeho zložitosť bolo dielov v tejto sérii tak akurát, takže vývoj nebol moc zdĺhavý ani prirýchly. Hudba skvelá, vizuál sa podaril, ale tak za tie peniaze aby aj nie. Aj keď je fakt, že CGI efekty sa rokmi postupne zhoršujú, ale tak za tým sú rôzne dôvody. Takže celkovo som s prvou sériou pomerne spokojný a normálne by mala u mňa 4 hviezdy. Som teda zvedavý čo nám prinesie druhá séria.

Kingsman: První mise (2021)

Spraviť takýto prequel o tom ako to všetko začalo bol celkom dobrý nápad, ale mohlo to predsa len byť o niečo lepšie. Ralph Fiennes sa do hlavnej role hodí skvelo, no taký Harris Dickinson mi príde niekedy až moc idealizovaný a celkovo jeho časť príbehu ma hlavne ku koncu dosť sklamala a prekvapila. Príbeh bol zaujímavý, len pri niektorých scénach s historickým kontextom som niekedy nevedel či ide o paródiu alebo to bolo myslené vážne. Napríklad taký atentát na Františka Ferdinanda d’Esteho. Viem, že k nemu došlo nejako tak, ako to film ukazuje, ale skutočne to na mňa chvíľu pôsobilo skôr ako čierna komédia. Ale predtým viem oko zažmúriť, inak bol príbeh fajn. Aj také akčné scény boli veľmi dobré keď sa išlo proti sebe na nože. Scéna s Rasputinom bola asi najlepšia, zato scény na bojovom fronte ma moc nenadchli. Ale páčilo sa mi, ako film vysvetľoval niektoré udalosti z Prvej svetovej vojny a preto by som bol aj rád, ak by vzniklo ďalšie pokračovanie, tentokrát z obdobia Druhej svetovej. Len bez tej (dúfam, že nechcenej) paródie alebo čo to bolo.