• Krátkometrážní

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Prohlídka (2022) (epizoda)

Cosmatos jede stále svůj osobitý vizuál plný zrna, psychedelických barev, pomalých záběrů, rozostřených světel a synťákového soundtracku. Někomu to sedne, nekomu ne. Já si celkem užil Beyond The Black Rainbow a Mandy a tohle mi sedlo taky dost.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Pickmanův model (2022) (epizoda)

První přímá adaptace H.P.Lovecrafta a dost povedená. Zatím top epizoda, škoda, že většina předchozích byla že slabšího ranku. Del Toro by měl fakt dostat In The Mountains Of Madness

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Pitva (2022) (epizoda)

Zatím nejlepší příspěvek. Kdo viděl režisérův The Empty Man, tak jde rukopis trochu poznat. Závěr není úplně pro slabší povahy.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Hřbitovní krysy (2022) (epizoda)

Režisér Kostky znovu v těsném prostoru podzemních krysích chodeb. Nic pro klaustrofobiky a ti co nesnáší krysy. Přesto mi to nesedlo až tak moc. Navíc je tu naznačené nějaké Cthulhu božstvo, ale nic víc. 6/10

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Položka 36 (2022) (epizoda)

Nice. Hned první díl a v podstatě hotový moderní Lovecraft, aneb zlo číhá i ve skladištní kóji. Přitom názvy dvou budoucích epizod jsou přímo Lovecraftovské povídky. 8/10

The Playlist (2022) (seriál)

Nikdy bych neřekl, že minisérie o vzniku Spotify  se vyšvihne na jeden z TOP10 seriálu roku. Člověk čeká, že hlavní mozek a zakladatel Daniel Ek bude hlavní postava, ale ne. Každý díl se zaměřuje na jednu postavu a oblast, kde měla vliv, kdy celý projekt vznikl. Kromě hlavního zakladatele, je tu ředitel švédské divize Sony a jeho pohled na nastupující digitalizaci, kdy chápe, že změna musí nastat, ale nechce slyšet o hudbě "zadarmo". Právnička, která musí vymyslet, jak legálně dostat práva a je to mnohem zábavnější, než se zdá. Programátor, který musí zajistit okamžitý buffer hudby poplatný době, kdy se pak s Danielem neshodne v názorech. Hlavní investor do celého projektu a jeho nadšení i strast shánění peněz a nakonec hudebnice, která se snaží vydělat na živobytí. S její závěrečnou epizodou už skáčeme do fiktivní budoucnosti, kdy se artisti ozývají o svoje peníze a práva. Všechny tyto postavy mají společné scény, některé scény tak vidíme vícekrát z různého úhlu pohledu a i doplňujících informací a záběrů, než kdýž jsme ji viděli poprvé. V případě epizody s právníčkou pak se hodně využívá prostor chodby, která je jakoby mimo časoprostor, a ze které se dá dostat do různých míst v rámci děje. U epizody s programátorem zas nastupuje vysvětlování pro lidi neznalé IT, ale skvělou vizuální formou jak například funguje P2P a server-client nebo TCP/IP vs. Spotify "UDP" protokol. Vřele doporučuji 8,5/10

Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1 (2022) (série)

Ditto Hitman_47. Tahle posrat nejdrahší seriál všech dob se jen tak nevidí. Opulentnost padla na pár záběrů, ale Southlands se smrskly na 1 vesnici o pár domech. Navíc sehnat takhle nesympatický casting, hlavně elfů, chce opravdu kumšt. Morfydd Clark má sice pěknou tvářičku, ale její postava KARENdriel, kdy se neustále dožaduje manažera je na přesdržku. Scénáristické peklo, kdy mne motivace postav vůbec nezajímá, říkají někdy debilní věty, a děj si někdy protiřečí a nic se v něm nestane. Konkureční House Of The Dragon je úplně někde jinde. 4/10

Velká voda (2022) (seriál)

Povedená minisérie mapující devastující povodně v roce 1997 na řece Odře ve Wroclawi, kdy se očekává katastrofa, ale pozůstatek socialistického bordelu a nekompetentnost některých osob zabraňuje účinně se rozhodovat nedokáže odvrátit škody, které budou napáchány. Jedná se sice o smyšlený příběh na pozadí skutečné události, ale nic tomu neubírá. Kdyby mi někdo řekl, že to točilo HBO a ne Netflix, tak bych mu klidně věřil. Režisér ostatně dělal už povedenou Bažinu (Rojst, The Mire), která se taky vymyká typické Netflix produkci. 8/10 P.S. Jen nejsem hydrolog, tak jsem akorát přemýšlel, jak se může hladina řeky stále a pomalu zvedat, když v žádné scéně nikdy nepršelo. Moje vzpomínky na povodně 1997 jsou, že jsem byl na dětském táboře v Jeseníkách, kde několik dní v kuse prudce pršelo a museli nás evakuovat, kdyz žačala vyvěrat voda ze země. A bydlím poblíž Odry taky, ale o 50 m výškových nad ní. Nivní louky v Poodří se změnily na jedno velké jezero, co si vybavuju.

Athena (2022)

Wow, soutěž o nejlepší kameru v tomto roce je asi rozhodnuta. Technicky precizní série one-shotů, kde v podstatě každá scéna se jede na jeden kontinuální záběr, občas v přechodu se stříhá i normálně. Hlavně úvodní 10-minutovka je lahůdka, ale i ostatní scény mají hodně do sebe. Dost potěšilo, že se nejedná o žádný "shaky-cam", ale velmi plynulé "steady-cam" záběry, kde "neviditelných" střihů jsem si všiml jen velmi málo. Rozhodně jsou někdy méně okaté, než i v 1917. Ke konci tomu bohužel trochu ztrácí dech a neměl jsem pocit nějaké katarze, ale jen za tu technickou stránku to stojí za vidění. 8/10