Ahsoka - Část 5: Stínový válečník (2023) (epizoda)

Bezkonkurenčne zatiaľ najlepšie epizóda. Pasáže s Herou a jej synom boli síce nevýrazné, ale nostalgia s Anakinom to vytiahla poriadne hore. Fan service ako vyšitý.

Přízraky z Abu Ghraib (2007)

Najviac z celého dokumentu ma zaujali výpovede strážnikov, ktorí pôsobili normálne, ale pritom vykonávali skutočne veľmi kruté činy. Potešil však aj úvod a záver, v ktorom tvorcovia ukázali starý experiment. K dianiu v Abu Ghraib skvelo pasoval a dobre odzrkadloval zmýšľanie pracovníkov väzenia.

Oppenheimer (2023)

Oppenheimer predstavuje žánrový mix, v ktorom niektoré zo žánrov v určitých častiach prevažujú nad inými. Aj keď mi film sadol vo všetkých svojich formách, záverečná časť zameraná primárne na výsluchy týkajúce sa bezpečnostnej previerky Oppenheimera nemusí byť po chuti každému. Film tak svojím spôsobom pôsobí ako režisérska predĺžená verzia, ktorú si Nolan pretlačil do kín aj s rizikom, že pre časť divákov jednoducho nebude príliš stráviteľná. Pozitívne dojmy však výrazne prevládajú, a tak životopisnej dráme o otcovi atómovej bomby udeľujem 9/10. Viac v recenzii.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Trocha som sa bál, že to McQuarrie s umelou inteligenciou pokazí a príbeh zbytočne prekombinuje. Našťastie sa v tom príliš nebabre a sústredí sa na to, čím je séria preslávená - napínavou a mimoriadne zábavnou akciou. Scéna v Benátkach bola dojímavá a jasne odôvodnila prečo tvorcovia vsadili na novú ženskú tvár Haley Atwell, ktorá do partie super zapadla.

Arnold - 3. díl: Američan (2023) (epizoda)

Neviem posúdiť, nakoľko bola politická časť hodnoverná, ale veľmi sa mi páčilo, že tvorcovia nevynechali Arnoldonovu neveru a Schwareznegger sa k nej postavil čelom. Zároveň ma dojalo, ako citlivo hovoril o svojom zosnulom bff Franco Columbovi. Mám pocit, že v poslednej časti Arnold konečne nehral takého machra a zletel trochu na zem. V tejto polohe mi je osobne oveľa viac sympatickejší, než keď zo seba tlačí príručky motivačných citátov.

Legendy kriminalistiky (2017) (seriál)

Pre fanúšikov Legiend kriminalistiky by som odporučil aj slovenský variant Najväčšie kriminálne prípady Slovenska. Tie sa môžu oproti českému dokumentárnemu seriálu pýšiť pútavým prejavom rozprávača Tomáša Maštalíra, no Legendy naopak obsahujú väčšie množstvo záberov z miesta činu a rekonštrukcií vrážd. Niektoré epizódy sú slabšie a nebude to čistých 5/5, ale zaokrúhlene bez problémov.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Málo známy írsky režisér Lee Cronin hororovou novinkou Evil Dead Rise fanúšikom žánru naozaj ukázal, že má gule. Do mainstreamu priniesol výnimočne krvavý zážitok, ktorý sa mimo klubových kín len tak ľahko nevidí. Brutalita filmu pritom nie je prvoplánovaná a nezáživná, ale, naopak, preplnená zábavou a originalitou. V obdobnej kvalite by som sa preto nebránil ani druhej časti ___ 8,5/10 ___ Viac tu.

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

O malý kúsok emotívnejšie, akčnejšie a nahláškovanejšie ako skvelá jednotka. Škoda len slabšieho záporáka, na ktorého ľahko zabudnem.

V Bruggách (2008)

Colin Farrell a Brendan Gleeson majú úžasnú chémiu a neviem si predstaviť, že by postavy Raya a Kena stvárnil niekto lepšie. Dvojku zabijakov v priebehu filmu svojím hlasom (a k záveru aj fyzickou prítomnosťou) dopĺňa rovnako vynikajúci Ralph Fiennes alias cunt Harry. Brugy sú plné skvelých dialógov a hlášok, ktoré tvoria množstvo geniálnych a veľmi humorných scén. To, že som pri jednej z nich neudržal v ústach pivo, hovorí samo za seba. Pri všetkom tom humore však vedia byť vo viacerých momentoch aj veľmi melancholické a osudovo tragické. A v neposlednom rade ponúkajú hudbu od Cartera Burwella, ktorú neviem dostať z hlavy. Plný počet bodov ako vyšitých.

The Last of Us - V časech nouze (2023) (epizoda)

Po predošlej veľmi slabej časti ma tvorcovia dokázali milo potešiť. Scott Shepherd bol skvelý záporák a Bella Ramsay so sekáčikom v ruke je bezchybná. Malo to napätie aj atmosféru, ôsma časť za mňa bez výhrad. Keď sa v podobnom duchu skončí prvá séria, budem len rád.