300: Vzestup říše (2014)

Vuuu, tak to bol zas poriadny nářez boja a krvavého utínania častí tela. Mínus k dvojke oproti prvej časti spočíva azda v tom, že sme prišli o skvelého charzmíča Leonida, no na druhej strane nám tvorcovia naservírvovali pestrejšie prostredie k akčným scénam, hoc sa osobne radím skôr k fanúšikom pozemných bojov než námorných bitiek, ale určitá zmena voči predošlému dielo bola samozrejme potrebná, preto ju absolútne kvitujem. Poprsie pani Greenovej sme už videli nespočetne krát, no i tak nikdy neomrzí a flashback ku Xerxesovej "ľudskej" minulosti je zaujímavým obohatením deja. 300ka u Thermopyl sa mi pozdávala o nejaký ten kus viac, ale aj tak nemôžem hovoriť o žiadnom sklamaní, práve naopak. Dobrá práca! Kedy sa dočkáme tretej časti?

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Zvláštne nelogický záver má svoje opodstatnenie a preto buďme trochu zhovievaví. Mimo pár výhrad sa jedná o vzorovú poctu žánru, doplnenú sympatickou partou a príjemnou syrovosťou. Snímok síce nezanechá žiaden dlhodobý odkaz, no taktiež ani neurazí a dvojhodinová stopáž ubehne pomerne rýchlo. Viac tu.

38 (2014)

Tak toto už hej. Naozaj pekne spracovaný dokument, z ktorého našťastie nesrší nejaká lacná patetickosť, ktorá vás má dojať k slzám (ale i tak si pravdepodobne ku koncu trochu poplačete). Práve naopak, 38ka je oslavou Palovho života, nie trúchlením nad jeho stratou. Skladám tvorcom poctu a pokoj všetkým zosnulým. Ach, a tie ZOH 2010, doteraz si pamätám ako som bol počas celého zápasu (SVK-CAN) a najmä v posledných minútach v maximálnom napätí. Nostalgia.

5 October (2016)

Cena Literárneho fondu Cinematik.doc za najlepšiu réžiu slovenského dokumentárneho filmu dotovaná finančnou prémiou 750 €? Hmm, minimalisticky poňatý dokument, ktorý aj vďaka svojej krátkej stopáži nenudí, miestami zažiari niečim úsmevným, ale že by si (v mojich očiach) zaslúžil akési špeciálne ocenenie, to nie.

50x a stále poprvé (2004)

Konečne komédia, ktorá neskončí veľkým happy endom. Originálny námet, krásne prostredie, sympatická dvojica.

50/50 (2011)

50/50 je vtipným dramatom alebo smutnou komédiou. Preberte si to po svojom. Každopádne, ja film vnímam ako život samotný. Je trpký, ale zároveň i radostný. Život Adama a jeho okolia zo mňa dokázal vyšťaviť nejednu slzičku a keďže niečo takého považujem pri filme za obrovské plus, spolu s komediálnymi vložkami, roztomilou Annou Kendrick a sympatickou dvojkou Rogen a Gordon-Levitt, nemôžem hodnotiť inak ako plným počtom.

6 underground: Tajné operace (2019)

6 Underground nemá hlavu ani pätu presne tak, ako aj celá štruktúra špeciálneho komanda, ktoré chybuje na každom kroku. Keby to bolo aspoň vtipné, fajn, ale ono to vtipné väčšinu času ani nie je. Bay však dokázal priniesť množstvo skvelých akčných scén, a tak si určité pasáže (s vypnutým mozgom) celkom užijete. Ale škoda. S nápaditým scenárom z toho mohla byť skutočne fajn akčná zábavka.

7 znamení apokalypsy (2009) (TV film)

Je o mne všeobecne známe, že mám v obľube apokalyptické filmy a tak som tak trochu naivne dúfal, že by sa mi aj tento dokument mohol zapáčiť. Ale což, nestalo sa. Autory hrajú na veľmi slabú kartu, opierajú sa o nepodložené žvásty, citácie z Biblie atď. atď (absolútne nepravdepodobné konce sveta). Prakticky nulová snaha o predloženie serióznch faktov a hlavne n-u-d-a-á-á!

8 MM (1999)

Majstrovsky mrazivé mordy, miestami mimoriadne mysteriózna maľba mestských merítok. Neprikrášlená stránka temnej duše človeka. Joel sa fakticky pochlapil, a mňa, čo by diváka s otvorenou klopačkou, ohromil na celej čiare. Tá atmosféra! To napätie! Ten Joaquin Phoenix! Potlesk!

96 hodin (2008)

Film, ktorý ma rozhodne nedojal, neprehovoril ku mne nejakou skrytou myšlienkou a nepovažujem ho za geniálny. To všetko platí, ale na druhej strane môžem Taken označiť za jeden z najlepších akčných filmov, s veľmi tvrdým spracovaním, ktoré sa však obišlo bez zbytočných "gore" mordov. Bojové scény sú natočené s absolútnym prehľadom. Dej aj keď jednoduchý, bezpochyby zaujímavo natočený na toľko, že nemáte čas sledovať odklepávajúce hodinky. Svižná, nadpriemerná akcia, kde slovo "nuda" označuje dávno zabudnutý, ba neexistujúci pojem.