The Mandalorian - Kapitola 15: Přesvědčení (2020) (epizoda)

Pekný príklad toho, ako spraviť epizódu so side questom a pritom diváka vôbec nenudiť. Tvorcovia vrátili do druhej série Mayfelda, u ktorého nám ukázali jeho zaujímavú minulosť s Impériom. V siedmej časti ma navyše potešil aj efektný súboj s domorodcami.

Hlasy (2020)

Námet duchárskeho strašenia v dome je poriadne ohraný, Voces ho však poňal po svojom. Nijak sa nepára s hlavnými postavami a tiež ponúka slušné záverečné rozuzlenie, ktoré som neočakával.

Nikdy výjimečně někdy vždycky (2020)

Scéna, v ktorej sa mala hlavná hrdinka rozhodovať medzi never rarely sometimes always, bola perfektná, a z veľkej časti objasnila, prečo je Autumn celý čas tak zamĺknutá. O jej vnútorných pocitoch či samotnom potrate sa nahlas hovorí vo filme len veľmi zriedka, no pri troche empatie si nie je náročné predstaviť, čo asi prežívala. Značná absencia dialógov a minimalizmus môže občas mierne nudiť, ale tiesnivá atmosféra a viacero emotívnych scén menšie nedostatky určite prekrývajú.

Mank (2020)

Patrím medzi divákov, ktorým Hollywood 30. rokov nič nehovorí a nevidel som ani legendárneho Občana Kanea. V menách osobností a odkazoch na filmy som sa teda miestami celkom strácal, no film som si napriek tomu skutočne užil. Fincherovi sa podarilo vytvoriť skvelú dobovú atmosféru a herci na čele s Garym Oldmanom odviedli naozaj dobrú prácu.

Asistentka (2019)

V dráme Asistentka sledujeme pracovnú náplň mladej Jane, ktorá sa snaží presadiť vo vyštudovanej oblasti, a pokiaľ chce uspieť, musí zatvárať oči nad praktikami svojho zvráteného šéfa. Pomerne neznáma režisérka Kitty Green sa pustila do jej prvého celovečerného filmu, ktorý podľa Rotten Tomatoes docenili skôr kritici, než diváci (7,6/10 a 2/5), veľa chvály pritom snímka nezískala ani na čsfd. Osobne sa budem radiť k prvej menovanej skupine. Asistentka je spracovaná minimalistickou formou, no pritom (okrem mierne nezáživného úvodu) takmer vôbec diváka nenudí. Tvorcom sa za veľmi krátku dobu podarilo zaujať moju pozornosť. S napätím som sledoval, ako sa príbeh radovej pracovníčky vo výnimočne pochmúrnej atmosfére skazeného officu vyvinie. P.S. rozhodne najlepšou scénou je rozhovor medzi Matthewom Macfadyenom a Juliou Garner, v ktorej rozoberajú šéfa mladej asistentky. Krásne znázornenie, ako sa milý rozhovor neuveriteľne rýchlo presunie k objasneniu situácie v duchu – ak chceš mať úspešnú kariéru, drž hubu.

Frčíme (2020)

Onward začína ako úplne klasicky štrukturovaný animák. Predstaví nám svet, v ktorom funguje, hlavných hrdinov a následne vytvorí zápletku. Miestami sa neúspešne vyhýba klišé, inokedy poteší pomerne originálnou scénou. Približne v strede filmu začne snímke mierne dochádzať dych, no všetko vynahradí akčný záverečný súboj a emotívne zakončenie s malým morálnym ponaučením, ktoré k tomuto žánru skrátka patrí.

1917 (2019)

Perfektný vizuál, skvelá kamera a majstrovsky natočené zábery. Presne to som od 1917 podľa upútavky čakal a aj som to dostal. Čo sa ale dejovej línie týka, je značne jednoduchá a miestami až trochu ťahá. I tak ale ide o nadpriemerný zážitok a výborný vojenský film, ktorý by si nemal nechať ujsť žiaden žánrový nadšenec.

Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas (1994)

I keď som Bláznivú strelu videl nespočetne veľakrát, stále ma dokáže pobaviť. Niektoré vtipy už v dnešnej dobe príliš nefungujú, iné však nezostarli ani o jeden deň.

Vymítač - Spadek (2017) (epizoda)

Zábavných 11 minút s komickými démonmi a drsným exorcistom. Slušný rozbeh, dám tomu šancu.

The Mandalorian - Kapitola 13: Jedi (2020) (epizoda)

Samotná prítomnosť Ahsoky Tano nestačí na to, aby išlo o dokonalú epizódu. Jadrom Chapter 13 bol opäť klasický boj dobra proti zlu, ktorý nepriniesol do univerza žiadne zmeny. Dozvedeli sme sa ale, že Ahsoka pátra po starom známom grand admirálovi Thrawnovi a pokiaľ sa tvorcovia na túto dejovú líniu v ďalších častiach nevyprdnú, máme sa konečne na čo tešiť.