Jumper (2008)

Námět vcelku originální, ale zpracovní naprosto nedomrlý. Je mi líto, ale jestli nebude časem zfilmována předělávka, tak se asi budu Jamperovi vyhýbat přes kafe v Paříži, surfování na Maledivách a odpočinku na Kilimandžáru obloukem. Na druhou stranu, jestli bude předělávka ve stejném duchu jako předělávka Mlhy (The Fog), tak se asi už v životě na Skokánka nepodívám. A přitom by to mohlo být tak zajímavý! Ale jinak panu Dougu Limanovi děkuji, že jsem mohl vidět podzemí Kolosea.

Skok do neznáma (2005) (TV film)

Dávám tři hvězdičky, což je nadpoloviční sympatie. Víte, film je to hezký, takový líbezný a dojemný. Jenomže ono to není filmem, ale výběrem tématu, jelikož to je to hlavní, díky kterému dávám takové hodnocení. Téma je to natolik zajímavé (jak se jedna polovička vypořádává s trvalými následky nehody svého protějšku), že to v člověku vyvolá soucit a po shlédnutí má pocit, že se mu film líbil. Jenomže ono je to možná všechno. Chci jen říct, že nebýt tak citlivého tématu, nenašel bych na filmu asi nic jiného zajímavého, co by stálo za řeč. Samotné zpracování, výkony herců a vše mimo scénář nijak nevybočuje od normálu a to je škoda, jelikož dobrým výběrem tématu práce nekončí. #### Na druhou stranu, jedná se o televizní film, tak bych možná mohl být více shovívavý. #### Shrnuto, podtrženo: příjemná podívaná se soucitným námětem, od které nechtějte očekávat něco převratného. #### PS: Nemohu si odpoustit jízlivou poznámku na český dabing. Pokud se na začátku snoubenec sklání v trávě nad svou snoubenkou a na její otázku, co jí chce říct, odvpoví, že má na mysli jen tři slova... Promiňte, ale taková základní věc, která je zřejmá každému a to, že chtěl říct "I love you"... no nevím, nevím, ale u dabování zřejmě nikdo nepřemýšlel a nespočítal si, kolik slov má český ekvivalet. Já vím, já vím, je to detail, ale nezlobte se, toto je pro mě dost silný BUG.

Mlha (2007)

Jsem si naprosto jist, že by si film u mě 5 hvězdiček normálně nezasloužil. Považuji ho po stránce kamery, zvuku, střihu a digitálních efektů za zcela průměrnou podívanou. Ale to, co opravdu zabodovalo, je příběh. Domnívám se, že tento film nebude žádným trhákem, ani kultem, časem se na něj zapomene, přesto jsem rád, že byl zase vytvořen film, který krom hororu dokáže divákovi přinést i něco víc a ona prokreslená psychologičnost samoty, strachu a hlavně nechutně nakažlivá fanatičnost na mě tak zapůsobily, že z průměrného filmu se v mých očích vynořil film, jenž mi jen tak nepřidá klid na duši. #### Když jsem poprvé viděl chapadla, nemohl jsem se ubránit pošklebku a už vůbec ne vzpomínky na "pohnojenou" Evoluci, ale díky bohu, že tou nejsilnější a nejpůsobivější stránkou není ani obraz, ani triky, ani herecké výkony, ale právě ta niterní dramatičnost. #### A co víc, tou nejlepší třešinkou na dortu je konec. Vždycky, když horor končí šťastně (a že tomu tak v 99 % procentech je), tak si říkám, že by bylo mnohem lepší, kdyby tomu bylo jinak. A když se blížil konec The Mist, tak jsem si říkal to samé: "Jestli to dobře dopadne, tak v poho, ale se špatným koncem by to bylo zajímavější." No a když nakonec slyším výstřely, tak si prozměnu říkám: "Sakra, to jsem nechtěl!" Najedou jsem potřeboval za to všechno utrpení satisfakci a ona nepřišla no a to, co následovalo opravdu v poslední minutě, to mě teda úplně dostalo. Sice originalitou to nesrší, ale hlavní je, že to působí. Jak říkám, jediné čeho si na filmu vážím, je příběh a ten sakrametsky stojí za to.

Angel-A (2005)

Z počátku se mi film nejevil nikterak zajímavě, ale nakonec předčil má očekávání. Zajímavý příběh a ještě zajímavější herci a co mě opravdu dostalo: všimněte si, že v pozadí scén není jediná osoba, jež by se dala označit jako křoví. Každá postava, která se ve filmu objeví, má svou úlohu. Nejsou tu žádní chodci, hosté v restauraci, prostě nikdo, kdo by neměl ve filmu nějakou úlohu.

Oggy a škodíci (1998) (seriál)

Byly časy, kdy škodíci patřili k neodmyslitelnému rituálnu ranního vstávání a přípravy na cestu do školy. Tom & Jerry a Happy Tree Friends nemohou překonat mé nadšení právě pro Oggyho a jeho nechtěnné spolubydlící. Originální disproporčně geometrické pojetí domu a stupidita gagů mě nikdy nenechaly zapochybovat, že svůj čas u obrazovky netrávím neužitečně :-P

Apocalypto (2006)

Nevím no, ale asi nesdílím s panem Gibsonem názor, že surovost bude zaručenou metodou, jak docílit úspěchu. V Umučení Krista dejme tomu, ale tady už jsem toho trochu přejezen. Film je určitě vyprávěn velmi zajímavě a poutavě, ale nejsem Američan a dějepis ve škole mě docela bavil, takže jsem nebyl šokován a dokoukal jsem to s chladnou hlavou, ani dracování vesnice a zabíjení nenechalo na mém názoru plusové body. Proč? Dyť to se v Africe děje i dnes skoro v každé zemi (Hotel Rwanda, Shooting Dogs), takže nic originálního. Příběh zajímavý tak až od třetí třetiny, kdy se Indián vrací džunglí za svou rodinou (ale to už je na dvouhodinový film trochu pozdě). #### Shrnuto podtrženo: výpravné, koukatelné, vcelku i napínavé (důkazem mohou být tři nominace na oskara) ale i přes originální místo a čas děje nic, co by stálo za velkou pozornost.

Milý Frankie (2004)

Občas jsem měl pocit, že sem tam mi něco nesedí - znáte to, hluchá místa se najdou asi všude. Přesto jsem byl z filmu nadšený, téma zajímavé a ač už v první třetině víte jak to zřejmě dopadne, tak i tak máte z konce radost. Ne všechna dramata prostého lidu stojí za to vidět, ale jsem rád, že tento film mě neminul:-)

In America (2002)

Až na menší zádrhel v obsazení hlavní mužské role, neshledávám na filmu nic, co by mi na první shlédnutí vadilo. Film je líbezný, dodává naději všem, se kterými se život nemazlí. O tom, že docílit "amerického snu" není vůbec jednoduché, asi ví každý, přesto neuškodí si to připomenout a tohle je skvělý případ severoatlantického antinarcismu. Prostě doporučuju!

My děti ze stanice Zoo (1981)

Kdyby tento film byl natočen v současnosti, dal bych ze subjektivního hlediska tak dvě a půl hvězdičky, jelikož téma drog bylo od osmdesátého prvního roku propráno ve filmech tolikrát, že jako čerstvý divák tohoto filmu jsem nikterak mile překvapen nebyl. Nic nového pod sluncem. Ale vzhledem k tomu, že film už překročil ve svém věku čtvrt století, nemohu jinak než ocenit, jak dokonale se povedlo ztvárnit život soudobé zplodiny společnosti. Myslím, že to chtělo opravdu odvahu. Film je hezký a ve své době nepřekonatelný, ale dnes už by to chtělo mnohem víc, aby to v publiku zanechalo hlubší stopu.

Východní přísliby (2007)

Na začátku není běžné pochybovat o hereckých schopnostech takových hvězd jako je Naomi Watts a Vigo Mortensen, přesto je má asi každý zaškatulkovaný a já jsem byl dost překvapen, když mě Vigo přesvědčil, že opravdu umí hrát a neveze se na slávě Pána prstenů, což je možná také důvod, proč se mi film líbil. Kdo ví, ale mám pocit, že valná část úspěchu stojí právě na jeho výborných hereckých schopnostech. Ale co, když se daří, tak se daří.