• Thriller

Tiché místo: Část II (2020)

Bavilo vlastne stejne jako jednicka. Trochu jsem se bal, ze to bude po kratke dobe jen takova opakovacka a dostavi se nuda, ale nedostavila. Atmosfera opet funguje na vybornou a divakovi se opet svira rit za vsechny ty postavy ve strachu, aby neslapli na klacek, nebo nedostali zachvat kasle. Super je urcite uvodni invaze, ale cely prubeh je na co se divat a pribehove se dokonce zajimave posouvame, takze to neni nakonec jen prechazeni z jednoho mista na druhe bez vysledku. Tesim se urcite na trojku, je ve vysledku z ceho cerpat.

Joker (2019) odpad!

Tak dlouho jsem se na tohle premlouval a dostal jsem presne to, co jsem ocekaval. Nechci se o tomhle rozepisovat, ale umele vyhypovany snimek, ktery je uplne, ale uplne o velkym ho*ne neni treba rozebirat do detailu. Silena stopaz, pri ktere po vetsinu casu sledujete dementniho klauna s typicky divadelnim prehravajicim Phoenixem a musite trpet ty jeho neustale zachvaty priblblyho smichu je naprosto utrpna a nekoncici. Jak se mi libila postava Jokera z Nolenovy serie podana vynikajicim (dnes jiz zel zesnulym) Ledgerem, tak tahle verze mi az prijde naprostou neuctou k predchozimu ztvarneni. Film jako takovy navic nicim nevycniva - neni tu dej, neni tu atmosfera, neni tu gradace, neni tu proste vubec nic. K tomu si pripoctete naprosto prisernou hudbu a mate tu film roku sbirajici petihvezdy po vsech moznych festivalech. Ja jsem puvodne chtel dat jednu *, protoze jsou samozrejme mnohem vetsi sragory, ale v ramci Ackove produkce je tohle jasny odpad.

Kaštánek (2021) (seriál)

Nadech spickoveho serialu The Killing tady byl citit, zel se dostavila spise rozpacitost. Tim duvodem je predevsim nekolik chyb a situaci, ktere mi prisly naprosto absurdni a to samozrejme hodne snizuje kredit dobre natocene a misty (byt ne casto) mrazive podivane. Dale se tu probiraji hodne nepekna temata, ale kolikrat jsou pouze naznacena a divak vlastne ve vysledku nevi, co se vlastne stalo, jenom ma vedet, ze to bylo neco hrozneho a tecka. A ono je to tu vlastne tak trochu se vsim, s temi naznaky. Tam, kde by se mohlo pritvrdit, tak to skonci, nez to zacne a pouze se dozvidame vysledek. Za mne je cely pristup hodne opatrny, coz degraduje cely vysledek. Nepomohla tomu bohuzel ani hlavni dvojice, kde ten zensky prispevek mi prave hodne pripominal hlavni postavu serie The Killing (videl jsem tu US verzi). Kamera, zvuk, hudba, vsechno to technicke je super a je skoda, ze ta opatrnost snizuje celkovy pozitek. No ale dost negativ, protoze se furt jedna o zrucne remeslo, za mne prekvapivou pointu a pro milovniky drsnych, pomalych az uchylnych kriminalek je tohle jasna povinnost. Byt prumerna.

Dvanáct (2019) (seriál)

Zajimava premisa se ukazala jako tou slabsi casti cele serie - tedy vhled do zivota dvanacti porotcu resici svoje minipribehy, nektere nic nereknou, jine jsou moc citelne a popravde ze vsech mne zaujal jen jediny a to vyustenim. Co ale tahne tohle dramicko hodne nahoru je postupne odhalovani velmi nejasneho pripadu, soudni procesy a rekonstrukce z mista udalosti. Herci jsou ve svych rolich velmi uveritelni a zpusob predkladani informaci jde ve stejnem sledu jako je dostavaji porotci, takze si pokladate ty same otazky. Opet ten typ serie, kde nezustane u jednoho dilu.

MasterChef Česko - Série 1 (2015) (série)

Prvně mne to moc nechytlo, ale nakonec to není úplně blbě zpracovaná soutěž. Nejvíc mne ovšem štve to neustálé přepínání z terénu do promluv soutěžících někde v zákulisí, kteří vlastně jen popisují to, co se odehrává právě v terénu. Tenhle systém je samozřejmě převzat od amerických originálů, ale za mne to akorát snižuje prožitek. Například v Survivoru to je využito lépe a hlavně ty vstupy tam mají nějakou vypovídající hodnotu a jsou především používány mimo soutěžní klání. Tady ne, to je 5 vteřin terén, 5 vteřin hlava na gauči a takhle furt dokola. Kdyby toho nebylo, jedná se o svěží soutěž, která v mnoha případech samozřejmě dráždí chuťové buňky. I volba Kašpárka, Punčocháře a Forejta byla dobrá a ta jejich chemie značí, že jsou dobří přátelé i tam venku. Dále potěší, že každý ten díl je trochu jiný a soutěžní úkoly jsou originální, díly s návštěvami jiných prostředí, či zařízení patří k těm nejlepším. Takže mohlo by to být lepší, ale i tak se jedná v rámci našich končin o dobré provedení.

Jaula (2022)

Je mi to hrozne lito, spanelska tvorba je vetsinou necim zajimava, ale tohle je pruser. Zaprve a to bych chtel podtrhnout trikrat s vykricnikem - necekejte horror - tento parametr je podle me jenom technicka chyba, neni tady jednoduse nic z zanru horroru. Zadruhe mysteriozni - neni tu absolutne nic mysteriozniho - zacinam csfd podezrivat, ze generuje zanry filmu nahodne. A za treti - je to proste uplna hovadina. Takhle proste a jednoduse. Pokud vas bude bavit se celou stopaz koukat na zenskou, co je posedla tim zachranovat nejakou holcicku z ulice, tak prosim, ale tohle neni pro kazdyho. O nic jineho tu opravdu nejde a to ze v poslednich par minutach odhaluje snimek, co se stalo, nezachranuje to, ze je to celou dobu uplna sracka.

610 metrů nad zemí (2022)

Tak ja ted uplne nevim, kde zacit, ale pro milovniky napeti tohle bude dobra volba. Prvni kapitolou, kterou bych chtel zacit je ta, ze jsem pred timto snimkem v nedlouhe pauze videl nadprumerne hodnoceny spinoff Hobbs and Shaw a vychvaleny az do nebes od Disney Barbarian. V porovnani s timto "nic" jsou vsak zminovane pouze splasky, ktere nechcete citit na podrazce. Vysokorozpoctovy bijak utracejici stovky milion dolaru za totalne unifikovanou generickou smes nablystenych hoven versus vychvalovany prulomovy hororovy nadsenec, ktery se vraci k amaterismu a najednou mu to vsechni zerou (aby nezrali, Disney+ se musi nejak zaplatit, tak pojdme se vymanit a vsadit na jiny druh reklamy) versus dve holky na stozaru, sikovnej kameraman a reziser. A to je ten velkej rozdil. Na jedne strane mate bijak, co stoji jako rozpocet jedny vychodoevropsky zeme na cely rok a stoji za hovno, pak tu mate relativne inovativni ale sracku, protoze reziser je kreten a neumi to, ale protoze ho nikdo nezna, nedela to jako Wan a je pod tim podepsana korporace jako Disney, tak se to musi zaplatit, tak vsichni nad tim honoruji chvalozpevy, ale je to vlastne uplna picovina a pak s tim jde bojovat naprosto nepovsimnutelna blbustka typu - dve kravky uviznou na vezi. Sam jsem si rekl, co tohle zase za pytlovinu ma bejt a proc se tim zabyvat. Ve vysledku musim rici, ze ze vsech zminenych filmu vyse prave tento byl prijemnym prekvapenim. Napětí! Tohle tady reziser dokaze nastolit od prvni sceny, kamera je chytre naznakova a primomina duraz na detail a hrozbu jako v serii Nezvratny osud a pak jsou tu dve celkem atraktivni holciny, co by se mely chovat jako kravy, ale ony ve vysledku maji inteligentni napady, ktere by mne samotneho nejspis nenapadli, pres to vsechno, ze jsou emocionalne zatizene situaci, kterou pred vystupem na tuto vez nebyly. A tim bych to vlastne uzavrel. Jednoduse vyhlizejici jednohubka s nevalnym ocekavanim se nakonec projevila jako sympaticka a nenudici svezi prirustek do nenapadnych a zapadnutelnych vod kinematografie.

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Bohužel je to zase to samý postoomnáctý viděný bezemoční sled líbivých obrázků, které mají naprosto přesně danou šablonu, jak kdyby to celé vytvořil umělý generátor. Myslím si, že i u popcornovky tohoto typu, kde nelze čekat hlubokomyslné meta přesahy, je důležité napětí a to bohužel tomuto vykastrovanému bijáku chybí. Jde se tu z jedné akce do druhé, stále tu někdo dostává na budku, nebo něco vybuchuje, ale paradoxně se dostává stále větší nudy a pocitu trapnosti. Technicky to vypadá dobře, herci si odvádí co mají dané v rámci možností dobře (několik slovních přestřelek úvodního dua přecijen vyvolá upřímné zasmání, na druhé straně Idris Elba jako záporák je přesvědčivý a to on jediný tu dokáže vyvolat pocit respektu), ale když víte, jak každá scéna přesně dopadne a není tu nějaký element, který by zvýšil vaší pozornost a pouze si přejete, aby už to skončilo, není to prostě dobrý výsledek. Není to ale největší hnůj a v porovnání s osmičkou Rychle a zběsile je to o chloupek lepší, ale 3* si tohle rozhodně nezaslouží.

Barbar (2022)

Původně jsem chtěl dát **, ale po tom, co bych se zařadil dle verbala mezi totální píčuse, tak jsem to přehodnotil. .p Mne právě zaujala ta první třetina, ať už atmosférou, nebo lehkým pošimráváním z toho, co přijde. A v momentě, kdy to přišlo, šlo to celý do kopru. Z mistrně budované atmosféry se najednou stane něco podobného prvním filmům Petera jacksona. A mně to prostě nebavilo. I když jsem se snažil, tak už jenom to, že vlastně všechny postavy se tu chovali jako totální idioti ničemu nepřidalo. Nebo když už nevím, proč se někdo chová jako tupá NPC, tak by nám to mohlo být nějakou formou sděleno. Na jednu stranu to chce vypadat brutálně a na druhou se kamera odvrací, kdybyste to zrovna chtěli vidět. Tady si za mě vzal režisér silný sousto, který několikrát zvrátil a snažil se ho opakovaně polknout, ale nepovedlo se. Tak a teď jak obhájit ty ***... Určitě se jedná o originální příspěvek do žánru horror, nebo možná parodie. Režisér si umí pohrát s divákem, byť je otázka, zda to není spíš známka neumětelství. Faktem je, že to uteče jako voda a nad tím vším děním začnete přemýšlet až na konci, takže nuda se nestihne dostavit. Hele nic, m*dam na to, budu pičus - za **.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Mne to zmasakrovalo. Naprosto skvěle využitá myšlenka se zavděčí především milovníkům předchozích Spidermanovských sérií. Na počátku je to zábavné (od setkání se Strangem), příchod postav z dalších vesmírů je spíše rychlá přehlídka, ale zlomový okamžik přichystá jedna záporná postava, která převrátí celý tón filmu do (na Marvel) nezvykle vážné a emocionální roviny. A musím říci, že to byla možná odvážná, ale velmi dobrá volba. Dovolím si říct, že právě vážnější scény jsou nejsilnější stránkou filmu, ale i na opačné straně rozhovory pavoučích mužů jsou milým zavzpomínáním pro všechny spiderfans. Celý ten pelmel vlastně moc dobře zafungoval a sympaticky se uzavřel. Hrozně mě mrzelo, že už to skončilo.