• Fantasy

Brave: Gundžó senki (2021)

Super film o cestovaní v čase celej strednej školy do obdobia Sengoku (konkrétne rok 1560), kde môžeme vidieť krvavé súboje medzi stredoškolákmi využívajúcimi techniky rôznych športov (bojových aj nebojových) v boji proti samurajom Oda Nobunagy. Film nabitý emóciami a akciou, kde sa človek nemá čas ani nudiť, pretože sa stále niečo deje a zbytočne sa nestráca čas rečami. Tiež dobre vystihuje z hľadiska histórie dané obdobie. Z hľadiska hereckých výkonov či bojov - tak ako pri väčšine japonských filmoch proste super zahrané - človek mal niekedy pocit, že to nie je ani hrané, ale reálne zábery. Smrťami postáv sa tiež nešetrilo, ale keby sa v danom období kde cestovali šetrilo, tak by to bolo nereálne a tým pádom nezaujímavé - ale chápem, že to niekomu môže vadiť.Neviem aká bola predloha (manga), ale ja hodnotím samostatný film a nie to ako dobre/nedobre skopírovali predlohu. Z môjho pohľadu najlepší film o cestovaní v čase.

Godzilla Minus One (2023)

Dej sa odohráva tesne po konci 2. svetovej vojny, po ktorej sa Japoncom objaví nový nepriateľ, no tentokrát nie človek, ale "Kaiju" menom Godzilla. Film je nabitý akciou hneď zo začiatku pri prvom strete s Godzillou. Nevidíme v ňom len boje s Godzillou, ale aj smutné následky v Japonsku po 2. svetovej vojne, rovnako tak aj príbeh hlavnej postavy, ktorý bol vo vojne členom samovražedného leteckého oddielu. Páčilo sa mi, že to už nebolo len o tom "zhoďte na ňu bombu", ale prišli aj s inou stratégiou ako ju poraziť. Ďalšou vecou čo sa mi páčilo, že tam vôbec nebola vláda, ale len bývalí vojaci, ktorý boli v danom čase už len civili. Aj napriek nízkemu rozpočtu má tento film oveľa lepšie efekty než americká verzia z roku 2014 a za mňa sa jedná o najpodarenejšiu adaptáciu Godzilly, takže rozhodne neľutujem, že som si tento film pozrel prvý vysielací deň v kine.

Hrdina (2002)

Aj keď som veľký fanúšik čínskych bojových umení, ale ani po hodine sledovania som vôbec nepochopil o čom je vlastne príbeh alebo čo vôbec sledujem okrem dobrých bojov bez pochopenia ich dôvodu. Navyše retrospektívny príbeh v hocijakom filme/seriály u mňa neprejde lebo dej má byť plynulí. Výborné herecké obsadenie,kvalitné boje a efekty sú dôvodom prečo som dal aspoň 2 hviezdy.

Letopisy rodu Shannara (2016) (seriál)

Z môjho pohľadu by mal takto vyzerať fantasy seriál/film a jedná sa pravdepodobne o jedno z najlepších vytvorených diel zo sveta mágie a meča zo západu. Zaujímavý príbeh elfov, druidov a ľudí proti silám temna/démonom zasadený do post apokaliptického-fantasy sveta, ktorý diváka núti pozerať stále ďalšie epizódy. Videl som, že sa to tu porovnáva s pánom prsteňov, ale pre mňa je tento seriál oveľa lepší z hľadiska dobrodružstva a príbehu (a hlavne tam nie je také psycho) aj napriek menšiemu rozpočtu. Herecké obsadenie je v celku sympatické a našťastie nezasiahnuté trendom diverzity. Jediné čo by som vytkol je trochu veľa romantiky v 1. sérii, ale dá sa to prežiť. Druhá séria bola ešte viac zaujímavá a rozšírená o ďalšie národy aj keď ukončená s cliffhangerom bez pokračovania.

Vo štvorici po Slovensku (2012) (pořad)

Jedná sa o výborný nápad ukázať Slovákom ako aj zahraničným občanom krásy nášho malého Slovenska v kombinácii s dobrým humorom a príjemnou atmosférou. Relácia nám dokazuje, že aj na Slovensku máme krásnu prírodu a veľa zaujímavých miest, ktoré môžeme navštíviť. Keďže je tu aj humor, tak to diváka neprestane baviť ako pri ostatných cestopisoch, ktoré len sucho rozprávajú fakty.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Film je výbornou adaptáciou jednej udalosti z ďalekej histórie. Vypovedá nám o hrdinskom boji slávneho Sparťana Leonidasa a jeho 300 Sparťanom proti kráľovi Xerxesovi. Môže sa pýšiť výbornými počítačovými efektami a dychberúcimi súbojmi. Fanúšikovia chladných zbraní sa môžu tešiť na viaceré krvavé bitky, kde sa zo strany Xerxesa vystriedajú viaceré typy armád.  Máme možnosť dozvedieť sa viac o jedných z najsilnejších bojovníkov v histórii, rovnako tak aj o skvelej taktike pri nepriaznivej obrovskej presile. Film nám poukazuje na hrdinstvo Sparťanov nevzdať sa svojej slobody aj keď je výhra nemožná.

Můj přítel Monk (2002) (seriál)

Z môjho pohľadu sa jedná o zaujímavý kriminálny seriál, v ktorom sa každým dielom riešia prípady vrážd trochu iným spôsobom v porovnaní s inými kriminálkami. Bojazlivá charakteristika geniálneho detektíva Adriana Monka je zaujímavý nápad, vďaka ktorému sa divákovi nebude zdať, že pozerá len ďalší copy-paste kriminálny seriál. Zaujímavá je aj smutná minulosť Adriana Monka v spojení s nevyriešenou vraždou jeho manželky, ktorá je preňho hlavnou motiváciou riešenia vrážd. Seriál je taký oddychový na večerný relax pri televízii. Nejedná sa o žiadne brutálne naháňačky vyšinutých vrahov, ale skôr zaujímavé postupy riešenia vrážd a hľadaním vrahov obetí doplneným humorom hlavnej postavy.

Spartakus (2010) (seriál)

Jedná sa seriál, ktorý nám úžasných spôsobom ukazuje tragický život gladiátorov za čias starovekého Ríma a ich povstanie za slobodou. Tento seriál je výnimočný excelentným vývojom postáv a stavbou zápletiek. V seriály môžeme vidieť neskutočné množstvo krvavých bitiek gladiátorov v aréne a neskôr aj proti Rímanom. Je vidieť, že seriál nijak nešetril na dobre spracovaných počítačových efektov. Je ozaj úžasné akým spôsobom to graduje každou epizódou smerujúc k brutálnemu finále.

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Hviezdna brána je unikátny projekt ako žiadny iný. V seriály sa mi najviac páči cestovanie na rôzne planéty, kde spoznávame rôzne civilizácie, ktoré majú pôvod v nejakej z našich civilizácii z histórie. Ako fanúšikovi mytológie sa mi tiež páči zakomponovanie bohov z rôznych mytológii do deja. Vysvetľovanie histórie týchto civilizácii a bohov od Daniela Jacksona je zväčša založené na reálnych informáciach z našej histórie, takže sa človek aj niečo užitočné dozvie. Seriál nezaostáva ani z akčného hľadiska, keďže stále bojujú s nejakým Goa'uldom a jeho prisluhovačmi. Podobných vesmírnych seriálov je tu viacero, ale tento zaujme aj človeka, ktorý nemá rád vesmírne boje.