Dračí války (2007)

Bolo to funky a viem si predstaviť, že na plátne ešte viac, ale videla som len v TV. A tá moja má od rozmerov plátna (aspoň v malinkom kine) ďaleko. :) Ale v rámci "sfilmovaných legiend" a obdobných ázijských halucinogénnych filmov by som to fakt videla na priemerku on TV :).

První rytíř (1995)

..aj tak má Richard Gere viac ako dva výrazy..

Guan ren 7 shi (2009)

Mediálne presahy v štýle zasiahli aj východoázijský film. Po neviem už čom z juhokórejských končín, a isto aj niečom z čínskych, je Seven 2 One ďalším z filmíkov, ktoré si požičiavajú od TV seriálov. Podpísalo sa to na práci s hudbou, ale najmä na interpunkciách mezi jednotlivými z hľadísk pozorovania / skúmania jednej udalosti - lúpeže v 24hours obchodíku. Trochu škrípu nadväznosti (podobne ako pri Vantage Point - vzdialenosti a rýchlosti presunu), záverečná lopatková podsúvka bola zbytočná vzhľadom na implicinté "keby" idey filmu. Príjemný je neopozeraný cast a výrazným plusom dobrý zostrih jednej zo ženských postáv :).

Do mon (2009)

Celkom príjemný "happend one night" filmík. Zaujímavé odhalenie, len, ako písal aj Adrian, škoda tej doslovnosti. Nebola potrebná. A na Shawna sa čo-to nalepilo :P..

Ochránci a zabijáci (2009)

V Číne sa schyľuje ku koncu poslednej dynastie Qing a revolucionári volajú po zjednotení krajiny ako demokratickej republiky, Sun Yat-sen, budúci prvý dočasný prezident (od 1912) a prvý líder Kuomintangu :) prichádza v roku 1906 do Hong Kongu, kde sa má odohrať jedno z kľúčových stretnutí Revolúcie. Vojská a zabijaci dynastie Qing sú v plnej pohotovosti, no ani spriaznenci revolúcie nezaháľajú a konajú si svoju čestnú "povinnosť" voči čínskemu ľudu. // Pomerne obšírne entré, v ktorom sa nám predstaví všetkých 12 hlavných, vystrieda cca v polke filmu naháňačka starým Kowloonom (Walled City, Star Ferry - inak, pekná štreka) s priebežnými mlátičkami. Niektoré nápadité a efektné, niektoré, žiaľ, strihané až oči bolia, resp. zbytočne sa nimrajú s "trailerovým" strihom cez zatmievačku. Škoda, bo kapitál by bol. Ale v tomto prípade nie je dôležitá HK old school, ale národ zjednotený pod troma princípmi: Mínzú (slobodná vláda ľudu), Mínquán (moc z/od ľudu) a Minsheng /-sheng:2.tón/ (vláda pre ľud; sociálna spravodlivosť). Výklad princípov je prispôsobivý.

Wu Xing Sha (2009)

Internetové komunity, najmä gameri sú mrcha vec. Najmä ak sa jeden z "nich" dopustí nemorálnosti a spustí sa lavína prenasledovania online aj real life, ktorá si žiada obete na životoch. Inak taký štandard, ktorý je na jedno pozretie v pohode.

Mai dou xiang dang dang (2009)

Kórejské dievčatko, asi 5-ročné sa síce trochu nudilo, ale ja som miestami nestíhala, ako to bolo krásne šišnuté. Asi na mňa dopadla menopauza. Tentokrát sa ambiciózna McDullova maminka (uchádzajúca sa o tvár kampane o menopauze) rozhodla, že McDull pôjde posilňovať telo i ducha na Wudang, lebo tam bol aj Chow Yun-fat, a to je iný frajer. A kamarátka kravička zasa bola v letnej škole wire-fu Yuena Wu-pinga, lebo tam mal byť Tom Cruise. A tak. V jednom mieste som chápala postoj onoho kórejského dievčatka, keď sa filmík dostal do malého "prepadu", ale podľa reakcie spoluúčastníka PIFF 2009 som zvolila lepšie než on: Tetsua III. (Nič proti Tsukamotovi, ale z jeho strihu mávam tik v ľavom oku.)

Pět zbraní (1978)

..ale úplne najviac super je, že herci v tomto filme artikulujú, zvýrazňujú tóny a oddeľujú slová, takže som občas aj rozumela.. pacescissimo!!!..

Nebezpečný cíl (2008)

Čo by prešlo Chow Yun-fatovi alebo ja neviem, niekomu menej prefláknutému, ale Aziatovi, tak to Cageovi vôbec, ale vôbec neprechádza a nevychádza. Navyše, akčné scény boli trochu dosť nudné, a to neboli ani úplne kreténsky strihané. Len nemali spád. Dosť ma dorazila jedna scéna - tá, kde teta lekárnička zostala v prudkom šoku. Totiž, prišla mi "vodová".

Sherlock Holmes (2009)

Vlastne niekde medzi, jemne smerom k 7/10, ale mám, pocit, že som váhavejšia. Áno, akčné scény, najmä tie man-to-man, resp. man-to-saw apod. sú vyhrané, zábavné, chytľavé ako mucholapka, že som sledovala pohyb tiel, čo vďaka spomaľovačkám nebol problém. Celkom sa mi páčil onen trik "súboj najprv prebehol v jeho mysli". Ale.. Miestami ma prepadala apatia voči filmu, čo asi nebol ten správny stav, ktorý mal vďaka audio-vizuálnym podnetom nastať. Dialógy sú dosť vodnaté a postrádajú mnoho na to, aby som o nich s uspokojeným úsmevom napísala, že sú briskné. Aj "vďakaˇtomuto javu akosi pokrivkáva chémia medzi Holmesom a Watsonom, ktorí by (napriek prítomností dám, ktorých estetické hodnotenie nechám pánom) mali byť ústrednou "romantickou" a akčnou dvojicou v jednom. A to Downey Jr. a Law boli dobrí a dokonca vizuálne majú nábeh na dobrú dvojicu "nut-gentleman". Uvidíme, ako sa lidičkovia vyhrajú ďalej. Aj kedˇ, myslím, že bolo na mieste použiť troooošku menej známu vetičku, než je "The storm is coming." Ale tak, na polonahého Downeyho je radosť položiť oko. Škoda, že má nejakú tú dekádu po časoch Reštaurácie. :-)