Panna a netvor (1978)

Bohužel jsem tuto "pohádku" viděla jako osmiletá v kině. Film šel do kin opravdu jako "pohádka", takže dětí bylo plné kino. Bohužel nejdříve mě odrovnaly titulky sice s krásnou a fascinující, ale děsivou hudbou. (Lebka koně mě pak dlouho strašila ve snech) Další hrůza pro mé dětské oči byly dost naturalistické záběry ze zabijačky hned v úvodu. Podříznutý krk kozy, useknutá hlava slepici, naříkající prase, které tam pak visí a řezník ho vyvrhuje, krev vytéká mezi kroupy... A pak přichází skáza kupcových vozů. Ponurost, mlha, stromy jak na Vysočině po kůrovci, splašené vyděšené koně, zboží i lidi padající do propasti. Čtyři lidi dost krvavě zabiti. Zastřelen, probodnut, jeden dokonce uhořel zaživa a řvoucí děvečka z rozdrásanou hrudí pařátem. Vše umocněno velkým plátnem a děsivými varhany... Po této první půlhodině filmu se nás sešlo venku před kinem mnoho vyděšených dětí a naštvaných rodičů. Přes to jsem chtěla ten horror dokoukat. S několika přestávkami a s občasným strkáním hlavy pod sedačku se na konec podařilo, ale zážitek tehdy otřesný. Až jako starší jsem se podívala znovu a dokázala film ocenit. Teď už mám tu ponurost a temnotu ráda.

Princ Mamánek (2022)

Pohádka překvapivá, jiná, docela originální. Nevadily mi šišlavé čarodějnice, brala jsem je jako odlehčení, děti to mají rády a pohádky jsou přece hlavně pro děti. Ponurost od poloviny příběhu jsem nečekala. Ale dub, jehož hlas mi hrozně připomínal J. Kemra, nás na nutnost určitých poznání připravoval. Nemusí být každá pohádka k popukání. Takže za mě ok.

Brána do pekla (2009)

Naprosto podhodnocený thriller. Znepokojivá atmosféra, schizoidní zápletka, napětí, áčkové béčko které mě hodně bavilo.

Pistol (2022) (seriál)

Krásný rodinný seriál. Konečně se celá rodina můžeme sejít u televizní obrazovky a všichni si vychutnat ty mladé nezbedníky, z nichž jsou v současnosti už obtloustlí postarší pánové ( teda z těch co se dožili) aniž by někdo remcal ( na co to zas čumíte) Tatínek si zpívá, protože je znalec, no future, celou tu historii zná a tak bedlivě sleduje nakolik se děj liší od skutečnosti. Děti (20+) obdivně pokyvují, ostatně punk's not dead ( nebo jak se to říká) poslouchají od batolecího věku. No a maminka ( já) se učí, protože pubertu prožila koncem blyštivých natrvalených osmdesátých let, sexy pistolema nezasažena. Je to super a nedá se od toho odtrhnout.

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

Je taková zvláštní ta česká vánoční posedlost pohádkami. Jako bychom tím po rozbalení dárků ještě chytali poslední zbytky dětství. Ke všemu má divák přehnaná očekávání, na Štědrý den se špatně soustředí a kolikrát ani nestihne začátek... - můj případ samozřejmě. A tak jsem tuhle pohádku, jako mnoho dalších, docenila až na druhé kouknutí s odstupem a zařadila si ji mezi oblíbené.

Korunní princ (2015) (TV film)

Další Janákova pohádka, která mě baví a vždycky se na ni ráda podívám. Je vtipná, roztomilá, s úžasným mladším bratrem padouchem a princem s jelimánkovským úsměvem, s krásnou princeznu a hrozivým čarodějem. Pohádka je vtipná, není pitvorná ani uječená a příběh má hlavu i patu.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Mám tuhle pohádku ráda a vždycky se na ni s chutí mrknu. Baví mě macecha i Květulilinka, obě herečky jsou výborné. Maruška je půvabná a nehezkou paruku hezkého Vojtka přestanu po chvíli vnímat. Měsíčkové jsou zábavní a pohádce prostě není co vytknout.

Nejlepší přítel (2017) (TV film)

Nechápu ta negativní a nízká hodnocení. Naštěstí pohádky nejsou pro místní převážně mužské komentátory, ale pro děti , a ty sem nepíšou, jinak by jistě hodnocení bylo vyšší. Toto je třeba podle mého gusta úžasná pohádka, kterou úplně miluju. Jedna z nejlepších novodobých pohádek. Herecké obsazení skvostné, příběh skvělý. Musím prostě jen sedět a usmívat se od začátku až do konce. Směju se prostě všemu. Roztomilému čertovi počínaje, šlechtici Sokolovi konče. Všichni jsou boží, vtipný, i děvčata se povedla.

Avatar: The Way of Water (2022)

Je to úžasná velkolepá podívaná. Ty tři hodiny v kině stojí za to. Ale proti Avataru 2009 je to tak 80%. Pamatuju si jak jsem tehdy byla ohromená. Nejen na tu dobu převratným 3D, ale i přírodou, systémem, komunitou lidu a vůbec myšlenkami toho filmu, vznikajícím vztahem Naitiry s Jake Sulim a napětí fungovalo tak, že jsem si málem okousala umělé nehty. Tady jsem o nikoho neměla strach, vlastně mi ty postavy tak nějak byly fuk. Spoiler - Několikrát se opakovalo zajetí docela otravných dětí, několikrát je hlavní padouch mohl hravě zabít, několikrát si je hloupě nechal uniknout. Takže vlastně 3x dokola. Podmořský svět byl krásný, ale nic moc nového o světě Pandory už jsme se za tři hodiny nedozvěděli. Fráze o rodině byly jak ze seriálu " spolu to zvládneme, musím vás ochránit, jsme rodina "atd atd to opravdu takhle v USA funguje, že si to pořád musí opakovat, ujišťovat se? Vlastně pardon, na Pandoře...Prostě ano, tři hodiny rychle utekly, krásný to bylo, ale jedničce se nevyrovnalo.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Ahojky. Takhle si představuju zdařilou adaptaci mistrova díla, kam se hrabe To. Stojí za to přežít 30 minut trochu nudného začátku než se začne něco dít.