300: Bitva u Thermopyl (2006)

Scénář sice jednodušší být nemůže, ale vizuální stránka filmu je v tomto případě tak silná, že každý obrázek je svým způsobem umělecké dílo. Dokonalý film na relax, jen vypnout a sledovat vizuální orgie. V tomto případě mě to kupodivu bohatě stačí.

Quantum of Solace (2008)

Pro mě osobně mnohem lepší než Casina Royale, ovšem pořád na hony vzdálené původní myšlence. Dokud bude hrát Bonda Craig, nezbavím se dojmu, že agent jejího veličenstva, gentleman, který má hýřit šarmem je namakaná gorila, která zbije vše a všechny a poté ještě pro jistotu všem zlomí vaz. Pořád jsem čekal, kdy ze setrvačnosti propleskne i M, nebo by ji mohl rovnou sejmout. Marc Forster je výborný režisér, takže po této stránce je vše perfektní a akční scény jsou úžasné, výbuch pouštního hotelu je vizuální lahůdka, ale kromě vizuálu jsem nic zajímavého neobjevil. A Mathieu Amalric jako hlavní záporák?? Opravdu úsměvné. Je to fajn akce, ale důstojné pokračovaní Jamese Bonda? Ani náhodou…

Kozoroh 1 (1977)

Hrozná blbost. Měl jsem pocit, že koukám na béčkový seriál typu Knight Rider. Potíž kozoroha je v tom, že to je vážně myšlený film a já jsem nevěřil vůbec ničemu co vidím. Samotný námět není špatný, ovšem scénář je tak pitomoučký, že jsem se musel až smát. Sečteno, podtrženo: tuny logických děr, nezáživní herci a když už se má konečně něco dít, objeví se závěrečné titulky…Jo a O. J. Simpson je vážně guma.

Až na krev (2007)

Opravdu vynikající Daniel Day – Lewis a skvělý Paul Dano. Ovšem to je jediné, co jsem si s filmu odnesl. Opěvovaná „dokonalost“ snímku na mě nefungovala, k čemu přispěla mimo jiné i naprosto šílená hudba. Čekal jsem jeden z nejsilnějších zážitků poslední doby a bohužel se nedočkal. Ale díky výše zmíněným hercům, rozhodně nelituji času.

Yes Man (2008)

Příjemný film s celkem zajímavým námětem a fajn herci, ale žádné další ambice u mě nemá. I přes poměrně krátkou stopáž mě to přišlo ukrutně dlouhé a chvílemi jsem se dost nudil. Na jedno podívání fajn, nic víc.

Nula od nuly pojde (2006)

Nečekal jsem vůbec nic a dostal skvělou porci zábavy, plnou celkem překvapivých zvratů, napětí i srandy a navíc korunovanou výborným závěrem. Velice dobré byly také herecké výkony v čele s chladně pragmatickou Alice Eve a odporně nechutným Jonem Politem. Vše završuje hutný soundtrack a jako vždy skvělý i když poněkud obtloustlý Simon Pegg.

Veřejní nepřátelé (2009)

Technicky skvěle natočený snímek. Bohužel tím u mě končí pozitiva. Je to příliš dlouhé, bez emocí, příliš dokumentární, málo vykreslené postavy, občas zmatený a neuspořádaný děj, digitální kamera často vypadá jek home video a takto bych mohl pokračovat dále. Děj je tak přímočarý, že druhé shlédnutí nepřichází v úvahu. Navíc se scénář vůbec nezmiňuje např. o plastické operaci, kterou Dillinger prodělal. V tomto směru mě o postavě samotného lupiče mnohem více řekne stařičký TV snímek Dillinger z roku 1991 s Markem Harmonem v hlavní roli. Nečekal jsem zázraky, ale přesto jsem dost zklamaný. Michael Mann si své nejsilnější období kdy vznikly klenoty Poslední Mohykán a Heat asi už nezopakuje, škoda.

Blbec k večeři (1998)

Okolí mě film hodně doporučovalo, tak jsem se na něj konečně podíval…..a slušně se pobavil. Ovšem nic víc, rozhodně jsem čekal větší srandu. Bohužel se stále dokola opakuje volání telefonem, kdy „blbec“ něco totálně pohnojí a ke konci už to přestává být vtipné. Nicméně na jedno podívaní fajn záležitost, ovšem do zlaté síně komedií se to u mě rozhodně nezapíše. Jinak podotýkám, že jsem viděl dabovanou verzi, v originále to možná bylo lepší.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Krásně natočené nic. Film nemá hloubku, příběh, nápad…. V podstatě se celé tři hodiny nic neděje, na Benjamina jsou všichni strašně hodní, celý svůj život propluje bez sebemenšího problému, sice pozpátku, ale to na dobrý film nestačí. Fincher chtěl hodně moc Oskara, tak moc, že rezignoval na vše co dělalo jeho snímky výjimečné a soustředil se jen na hezké obrázky. Jsem rád, že film v hlavních kategoriích nominace neproměnil, nezaslouží si to. Jediné dvě scény, které mě po týdnu zůstali více v paměti byl útok ponorky (i když její potopení bylo poté dosti úsměvné) a dokonale natočená scéna s taxíkem. Dohromady cca 15 minut, zbytek je neskutečná nuda, neděje vůbec NIC a digitální hlava na cizím těle to nezachrání. Navíc jasná inspirace Forrestem Gumpem, kterému ovšem Button nesahá ani po kotníky. Gump byl taky kalkul, ale zároveň film, kterému nic podstatného nechybělo. Toto je jen prázdná skořápka.

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Po delší době opravdu vtipná a inteligentní komedie, u které jsem se upřímně pobavil. Lví podíl na tom mají herci, kdy Pegg, Dunst a samozřejmě Jeff Bridges odvádějí parádní výkony. Škoda, že ke konci film ztrácí dech. Dokud byl Sidney Young rebel, je to jasných pět, potom bohužel slabé tři. Sice se konec dal čekat, ale mě se stejně Young líbil více když ve výtahu „zvracel“ na záda manželky majitele:-)