U mě dobrý (2008)

Po hodně slabém Medvídkovi jsem Hřebejkovi už moc nevěřil, ale o to větší byla moje radost po shlédnutí U mě dobrý. Na rozdíl od většiny se mě líbily obě poloviny filmu. První mě parádně uvedla do děje a druhá zahrnula skvělou a vtipnou zápletkou kterak podvodníci okrádají podvodníky. Hlavně scény z polistopadové tržnice jsem si fakt užíval. Je sice paradox, že v dnešní době to na burze v Kolbence vypadá úplně stejně (záběry pocházejí právě odsud), ale pár vhodných rekvizit, jako slušivé legíny místních dam, nebo dobová vozidla dokázaly navodit tu pravou polistopadovou atmosféru. Lví podíl na kvalitě filmu mají dobří a přirození herci v čele s bezkonkurenčním Bolkem Polívkou. Celkově jsem spokojen a po delší době se pobavil u Českého filmu.

Až tak moc tě nežere (2009)

Na film jsem koukal v podstatě jen proto, že v něm hrají dvě mé nejoblíbenější herečky, tedy Scarlett Johansson a Jennifer Connelly. Nakonec to bylo bohužel také vše, co jsem od této slátaniny dostal. Z herců bych snad ještě zmínil charismatického Bradley Coopera a vtipného Justina Longa. Vše ostatní okolo herců je standardní, včetně jako vždy otřesného Bena Afflecka. Hlavní problémy filmu jsou v mých očích dva, dementní až ubohé dialogy a celková délka. Možná, že pod tím vším balastem nějaká myšlenka je, ale než se k ní film dohrabe, projde divák doslova očistcem v podobě nekonečných žvástů a rádoby vtipných hlášek na téma jak ulovit toho nejlepšího borce. Něco podobného mě naposledy potkalo v Tarantinově Autu zabiják a pevně jsem doufal, že nic takového už nezažiji. Je fakt, že tady to nebylo tak hrozné, ale také to stálo za to. Suma sumárum ztráta času.

Vzhůru do oblak (2009)

Začátek za pět, po vylétnutí do oblak za tři a konec lavíruje mezi tři až čtyři. Celkově tedy slabší čtyři. Jelikož se jedná o kousek od Pixarů, tak pro mě trošku zklamání.

Horší než smrt (2007)

Výborná komedie, s typicky britským, černým humorem. Rozjezd je trošku pomalejší, ale jakmile začne LSD plně účinkovat, spustí se neskutečná jízda, která baví až do konce. Yoda po delší době natočil skvělou komedii:-)

O Nesytovi (1994) (TV film)

Celkem vtipné a pro caparty poučné. Ne zrovna příjemný pohled na věčně se tlemícího Martina Zounara bohatě vynahrazuje krásná Linda Rybová. Rozhodně jedna z lepších pohádek porevoluční tvorby.

Baader Meinhof Komplex (2008)

Precizní a chladné, téměř dokumentární, přesně takové zpracování si toto téma zaslouží. Vynikající výprava, navození atmosféry sedmdesátých let minulého století je bravurní. Není to film, který bych chtěl v nejbližší době vidět znovu, není příliš „koukatelný“ ve smyslu zábavnosti, ale k událostem, které líčí si těžko dokáži představit lepší zpracování. Spielbergův Mnichov je sice ještě o fous lepší, ale i to je myslím pro pana Edela obrovská poklona, zaslouží si ji.

Zápisník jedné lásky (2004)

Neskutečně tuctová romance, kde se dva mladí a krásní lidé milují a užívají si života. Neskutečně smutná romance, kde se dva staří a nemocní lidé stále milují, ale život jim již rychle uniká mezi prsty. Jak mohou tyto dva zdánlivě nesourodé příběhy najednou fungovat? Překvapivě skvěle. Kromě nepřesvědčivého Ryana Goslinga a občasné umělé natahovanosti nemám výhrad. Život utíká neskutečně rychle, ale pokud se prožívá vedle milovaného člověka, je radost ho žít.

Spalující touha (1999)

Eyes Wide Shut je jeden z těch filmů, kdy jsem si při závěrečných titulcích řekl…hmmm, fajn, ale jakej to vlastně mělo smysl?…Řemeslně propracovaný, herecky výborný, ovšem prázdný a chladný film. Věřím, že tam někde bylo něco více, já to nenašel a ani mě to nemrzí. Za podívání to ovšem stojí, už jen kvůli brilantně natočené scéně „orgií“ na zámku. Poslední co musím zmínit byla hudba, která jasně ukazuje, že v jednoduchosti je krása.

Avatar (2009)

Někde jsem četl, že Avatar je velké epické dobrodružství. Já bych si dovolil to pozměnit na velké technické dobrodružství. Po 20 minutách jsem technologii víceméně přestal vnímat a soustředil se pouze na samotný příběh, herce, hudbu a vše co do teď dělalo dobrý film dobrým filmem. Bohužel tady již Avatar tolik nenabízí. Psát o příběhu je jako nosit dříví do lesa, stokrát použitý, předvídatelný a jednodušší už asi být nemůže. Herecky to taky není žádná sláva, jediný kdo stojí za řeč je Sigourney Weaver a Giovanni Ribisi. Přes všechny nadšené ohlasy mě Sam Worthington zatím moc nepřesvědčil. Hudební motivy v podobě epických chorálů si téměř nevybavuji, takže asi splnily svou úlohu, jako filmového podkresu. Větší ambice u mě soundtrack ale nemá. No a co nám zbývá? Moc toho není. Přerostlí Šmoulové bojují proti Gargamelovi a konec dobrý, všechno dobré. Technická stránka filmu je skutečně nádherná a je mě sympatická i ekologická struna na níž James Cameron hraje, ale naprosto odmítám názory typu „nejlepší film všech dob“, nebo „filmy teď již jedině ve 3D“. Technologie je pěkná věc, ale za chvíli budeme mít ono magické 3D i v reklamě na vložky a zase bude záležet na tom ostatním co dělá dobrý film. Rozhodně neříkám, že se mě Avatar nelíbil. Jedná se o další kvalitní Hollywoodský velkofilm, ale to je u mě vše. Za pár let, až bude tato technologie běžnou věcí, si na něj nikdo ani nevzpomene. A reakcím na některých zahraničních fórech se opravdu musím smát. Když někdo napíše, že po shlédnutí Avatara pomyslel na sebevraždu, protože si uvědomil, že nebude moct nikdy žít na Pandoře….to snad nemůže nikdo myslet vážně. Já si s filmem užil příjemné tři hodinky a tím pro mě celá tato nafouklá bublina končí.

Prvotní strach (1996)

Za poslední dobu jedno z největších překvapení. Napínavé, zábavné s fajn koncem. Jediná menší výtka je k celkové délce. Ve druhé polovině už se občas dostavovala lehká nuda. Pak ale přišel výborný závěr, takže nakonec více než spokojenost. Ještě poznámka k hercům: I když nepatří mezi mé oblíbence, tak tady se mě Richard Gere moc líbil. Na Oscara to sice fakt nebylo, ale do role elegantního právníka se hodil a zhostil se jí výborně. Samozřejmě i Edward Norton byl vynikající, který v rámci své nevyrovnané postavy měl také mnohem širší prostor prokázat svůj talent, což využil beze zbytku.