• Pohádka

Na sever (2009)

Film hodnotím po přibližně 10 ti letech od doby kdy jsem ho viděl. Za tu dobu mi sice vypadl název, ale na děj si vzpomínám. Už tehdy se mi film moc líbil a pokud jsem na něj nezapomněl je to ukázka toho, že mě tehdy skutečně oslovil.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Naprosto jedinečná a nestárnoucí záležitost. Nemám nic co bych tomuto seriálu vytkl. Snad jen to, že pokud ho chce dát člověk jedním dechem potřebuje na to celou noc. Pamatuji, když se mi tento seriál před 20ti lety dostal ve sběratelské edici a unikátním plechovém obalu poprvé do ruky.  Následovalo právě určení oné jedné noci, kterou jsem věnoval Bratrstvu. Za mě 6/5 nebo i 11/10. Stejné hodnocení by získal i bonusový materiál ve formě 80ti minutového dokumentu "We Stand Alone Together: The Man of Easy Company", 30ti minutového Making of, rozhovory se skutečnými válečnými veterány a interaktivní "Field Guide" a v případě oné sběratelské edice i stejné hodnocení designu plechové krabice, která je skutečným skvostem a poskytuje diskům důstojné místo k odpočinku. Ta už ale tak nestárnoucí není. Tedy kontrolní otázka: "Co udělá náš dobře známý plechový obal seriálu Band of Brothers, když ho ponecháme na větru a dešti? No?........ Zrezaví, správně. A co hlavně? ...No koroduje vy tupci! " :-)

Obchod se smrtí (2008) (TV film)

Vzhledem k tomu, že všechny recenze filmu jsou napsané před mnoha lety jistě není na škodu, když se zde objeví i jedna, která film hodnotí až v době po světové pandemii kororonaviru. Pokud někdo viděl tento film před pandemií ještě s největší pravděpodobnstí nevěřil tomu, že by se něčeho podobného mohl dožít. Pandemie tak do značné míry může zcela změnit divákův pohled a kdyby byl tento film natočen v současné době věřím tomu, že by sklidil mnoho kladných ohlasů a měl tak výrazně lepší hodnocení. Film jsem objevil v obchodě v roce 2020/21 a tomu odpovídá hodnocení. Je velmi zajímavé, že se k tomuto  filmu nedá mnoho najít a vyvstává tak otázka proč tomu tak je.Trailer alespoň mizerné kvality na YT je, ale špatně se vyhledává: https://www.youtube.com/watch?v=s6DaIjzsNPU

Templář (2011)

Na tento film jsem dostal před lety tip, že prý by se mi mohl líbit a líbil. Hlavně z důvodu, že věnuje spoustu času obléhání. Nejsilnější scéna a nejlepší herecký výkon co se vryje do paměti je "Tato země je má, Albany. Boží vůle je v mých rukou. Tento hrad patří mě!" kdy během krátké chvíle vidíme proměnu od zdánlivého klidu po nepříčetnost.

Trať voľná (1955)

Moc hezký film o dobách nedávno minulých kdy zde fungovalo těžkotonážní hnutí a ve kterém padaly rekordy, lokomotivy byly zatěžovány vysoko nad normu a každý výpravčí či personál u návěstidel se modlil, aby takový vlak nemusel ve stoupání zastavit. Musel li by tak učinit znamelalo by to pro něho jisté komplikace minimálně ve formě nutnosti shánění lokomotivy pro přípřež nebo postrk a v horším případě zastavení dopravy na hlavních tratích. Zpráva dispečerovi o zastavení takového vlaku by byla téměř něco jako "rozsudek smrti" a měla by velký dopad na celý aparát od výpravčích po dispečery. Stejně tak se takového zastavení obávala sama "černá šlechta" na lokomotivách, protože návěst "stůj" by znamenala možné problémy s trakcí při rozjezdu a možná i nutnost dělení soupravy. Prostě jak jel těžkotonážní musel mít trať volnou a o tom je tento do značné míry napínavý snímek.

O třech rytířích, krásné paní a lněné kytli (1996)

Stále mám MC s původním audiozáznamem této balady a opatruji ho jako oko v hlavě. Zde by to bylo na hodnocení 5/5, kdyby zde nebyl text písní a tedy tím i děj do určité míry oproti původní audionahrávce pozměněn. Příběhu uškodila zásadní změna kdy se z jejího muže učinil hradní pán a šašek  v pohádce v rozhovoru s ní říká "..a v otci sálá naděje, že přijde pro tebe ten pravý". Ne, v původní verzi to byl skutečně její choť a nikoliv otec. Stejně tak hostina nemá být zásnubní, ale celá pointa je v tom, že krásná paní  má zkrvavenou kytli před všemi včetně svého chotě obléci a dát veřejně  najevo své city k rytíři. Taková maličkost a jak dokáže změnit celý příběh a zhatí snahy o vykreslení tehdejší dvorské lásky.  Ale chápu, že dětem by se to vysvětlovalo těžko a proto to muselo být upraveno. Edit: Teď koukám, že v zajímavostech je uveden překlad a tam je otec. Kdybych neměl onu nahrávku neřeknu ani slovo, ale takhle se jen nestačím divit.

Predator Dark Ages (2015)

Po zklamání ze Žižky jsem si chuť spravil, když jsem až dnes našel tento filmeček. I když jde o amatérský film překvapí svou propracovaností. Všechno v něm funguje jak má a člověk si k postavám velmi rychle vytváří vztah. Kostýmy, zbraně a zbroje jsou super. Navíc film zachází do takových detailů kdy Freya má v toulci šípy, které mají letky vázané. Dokonce bych řekl, že konec je zde zpracován lépe než v původním Predatorovi. Filmu bych vytkl snad jen dvě věci. První je kovový zvuk při tasení meče z kožené pochvy na který začínám být lehce alergický a druhým a  podstatnějším nedostatkem je to, že Freya padla příliš brzy a člověk si ji nemohl užít déle. Přemýšlel jsem jestli za tyto dvě věci mám snížit hodnocení, ale neudělám to. Takže 5/5.

Malý partyzán (1950)

Hezký film z dob okupace, odboje a ilegálních hnutí. Bohužel moje hodnocení tohoto filmu je ovlivněno tím, že se jedná o pro mě až příliš osobní záležitost z důvodu malé role, kterou si tam zahrál někdo mě velmi blízký. Nutno podotknout, že někteří z těch co si ve filmu zahráli měli se zapojením v ilegálních hnutích a protifašistickém odboji své vlastní zkušenosti. Nemohu jinak než 5/5