Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

Frič ukočíroval parodický scénář tvůrčího týmu (Rudolf Jaroš, Milan Noháč, Josef Neuberg a František Vlček) a společně s herci (především ústřední dvojice Reného - Oldřich Nový - a Elén - Hana Vítová) vdechl tomuto snímku neopakovatelné kouzlo. Svěží humor, který nestárne.

Carmencita (1894)

Archiv youtube, respektive csfd jako zdroj poučení. To se cení, ale těžko hodnotí...

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Konfrontace vidění obyčejných věcí očima zamilované ženské, očima mužskýho (nezamilovaného) a očima rodičů. Všednodennost skvěle navozena záběry do továrny, do hospodského sálu nebo do obýváku. Skvělé dialogy. I když scénář občas působí roztříštěně, stejně se celkově jedná o zážitek, i díky hereckému obsazení.

Film o filmu: Protektor (2008) (TV film)

Ani nepovedený formát FoF mě neodradí, abych se na film Protektor podíval. Pokud ovšem budou tvůrci v boji o Oskara film propagovat podobně nevyrovnaně, pak nevím, jestli je v zámoří pochopí. Řadu technických informací nebo celkem zbytečných úvah o erotických scénách snižuje pitvoření herců a tvůrců, které vrcholí závěrečným songem... Erotika podle filmařů nemá být ve snímku Protektor prvoplánová, ale jen ve FoF provaří prsa Sandry Novákové asi dvakrát. Jedna z mála informací, která mě zaujala, byly úvahy herců o jejich vztahu k hajlování.

Nad hlavou hvězdy, srp a kladivo (2009) (TV film)

Poetické vzpomínání mě rozvláčnými pohledy na oblohu nudilo. Občasné hlášky typu "Nervozitou jsem si prokousal pionýrský šátek." mě sice pobavily, ale celkově vzpomínky na myšku Hryzalku nebo vesmírného čtyřnožce Lajku působily jen jako neurovnaný výčet. Zajímavý nápad, zpracování polovičaté. Takový socialistický polotovar...

Let 29 (2005) (seriál) odpad!

Zatraceně mi Let 29 připomínal Ztracené. A vzhledem k tomu, že Ztracené jsem zatratil, protože takovéto pojetí dobrodružství a akčnosti nemusím, u této napodobeniny pro děti je to pro mě ztráta času, tudíž dopad...

Sezame, pojď si hrát (2002) (seriál) odpad!

V USA by měli povinně vysílat pro děti jůheláky. Aby poznaly vkusnou dětskou zábavu.

Spravedlnost pro Marii Švejdovou (2009) (TV film)

Věnovat se podobným tématům (soudní procesy 50. let) je záslužné, ovšem forma podání mi přišla víc než experimentální spíš školácká. Však příběh rekonstruovali také (vysoko)školáci. A jestli samotný proces byl absurdní, pak studentské divadelní podání na mě také působilo absurdně. Možná to bylo záznamem "divadelní rekonstrukce", v níž mi připadaly herecké výkony mírně přehrávané. Svěžím dojmem působily aspoň vložky pamětníků, historiků.

Pan Batignole (2002)

Pohled na válku jinýma očima. Základ je podobný jako v Obchodu na korze. Loajalita pana Batignole ovšem končí s příchodem Simona. Při prvním setkání je Batignole jako Goldoniho sluha dvou pánů. Přestože má divoké sny (podříznutí řezníka působí morbidně), dokáže se rozhodnout správně. Hledání cesty pana Batignole k židovským dětem a jejich společná pouť do vysněného Švýcarska nabízí přes tragiku doby a příběhu i humornější scény ze života.

T-music (2004) (pořad)

Kristelová se od začátků svých moderátorských pokusů stylizovala, ale v T-music nebyla ještě tak tragická jako v Souboji hitů. Boučkovy hlášky měly občas hlavu a patu. Ovšem protěžování některých interpretů (kde je konec třeba takových Boyzone), to mi dost vadilo.