Smysl pro tumor - Epizoda 8 (2024) (epizoda)

Tereza Kopáčová odvedla vynikající práci už v Metanolu, ale tento seriál vystřelila vysoko nad českou seriálovou produkci jednadvacátého století. Nechci chválit dojemný happyend proto, že to byl happyend, chci vyzdvihnout tu emoční nálož, kterou my, diváci, potřebujeme, i když se k tomu neradi přiznáváme. A myslím, že režisérka závěr ukočírovala přesně v té míře, aby nepůsobil lacině. Střihač stříhal jak o život, herci se ve výkonech předháněli a píseň Toma Walkera Leave a Light On mi zní ještě v uších.

Sedm schodů k moci - Epizoda 5 (2023) (epizoda)

Po téměř fantastickém špionážním výkonu v minulé epizodě se nyní Anička příliš neangažuje, vyčkává, sbírá informace a kontakty. Podzimková a Uhlířová hrají nadstandardně. Uhlířová mohla konečně využít své osobité herectví. Z mužských rolí mě zaujal Škultéty.

Purpurové řeky - Rodová kletba (2020) (epizoda)

Kdybych v epizodě neviděla Eriku Svatou, myslela bych si, že koukám na rádoby thriller s hororovými prvky. Něco úplně jiného než doposud. Jiný vizuál, snad ta nadmíra slunce? Bitky, drogy, erotika a krev. Až po přečtení jmen tvůrců zjišťuji, že seriál má více režisérů. Boursinhac jde zjevně více po akci než po atmosféře tajemna. Epizoda mi nesedla. Melodie handpanu Davida Reyese se však zatím v dílech opakuje a je nádherná.

Chvíle pro píseň trubky (1980) (TV film)

Citlivý příběh o hledání lásky. Výborná Lenka Pichlíková. Ve svých šestadvaceti hrála dospívající dívku se zbytky zraku. Řada postav ale vyzněla černobíle. Skvělá hudba Vadima Petrova.

Poloviční šance (1998)

Ani thriller ani komedie...tři herecké hvězdy v plytkém příběhu. Nedokážu dokoukat s úcty právě k těm třem. Tak ani nehodnotím.

Výtvarnické konfese - Aleš Lamr (2011) (epizoda)

Aleše Lamra vnímám jako barevně nejzářivějšího současného malíře. Dokument jeho tvorbu vystihl přesně tak, jak ho mám nakoukaného.

Technické klenoty - Mosty (2024) (epizoda)

Všechny mosty znám! Nejen ty představené si zaslouží pozornost. Myslím, že máme krásné mosty, a já si je vybírám jako jedny z cílů svého objevování. Zaslouží si celý seriál a tvůrci tohoto dokumentu si zaslouží ocenění za propagaci technických klenotů.

Šťastný Tom (2021) (studentský film)

Nájemný bijec, posléze skoro vrah, mě pobavil. Litry červené barvy, mafián s doutníkem a krvavýma prachama, mrtvola v autě a noční benzínka... americká detektivka jak vyšitá. Hned mě napadla paralela se Sin City - město hříchu, nevím proč. Rozhodně autor poskládal svůj studentský film ze segmentů těch kultovních detektivek, které mají výraznou vypravěčskou linku a jdou ruku v ruce s žánrem noir románů. Je to takový vtipný výluh mnohých klišé. Do anotace bych připsala jako inspiraci ještě třeba Philla Marlowa. Výborný Schwarz, Igonda Ševčíková a Županič. Moc dobře vybraná hudba. Díky za tip, bratře MIlane.

13. komnata - 13. komnata Veroniky Rážové (2024) (epizoda)

Hodně inspirující díl. Výjimečný tématem a výjimečný poznáním, že když člověk s postižením svůj hendikep nevnímá, nevidí ho ani jeho okolí.

Touha po věčnosti - Kam s nimi? (2024) (epizoda)

Jsem tafofil, hřbitovy navštěvuji pro jejich atmosféru prakticky všude, kam zavítám. Seriál mi poskytuje tipy na velmi velmi zajímavé cíle. Hřbitov ve Střílkách u Kroměříže neznám. Je představen poutavě. Stejně jako obě kostnice. Téma baroka a barokních manekýnů, pohřebnictví a slavnosti spojené s pohřby... do toho Santini... A obloukem zmínka o sousoší lidických dětí v Mariánské Týnici. Napadlo mě to stejně jako pana Záhorku. Podle mě zatím nejzajímavější díl plný informací. Pánové Plesl a Záhorka jsou skvělí průvodci.