• Pohádka

Sám doma (1990)

Já mám sám doma hrozně ráda, ale taky mě hrozně štve, kolik problémů to má... Když nebudu zmiňovat nepřežitelné pasti, u kterých se děsím, že to budou zkoušet děti, tak tam je spoustu dalších problémů. Třeba to, že Kevina celá rodina vyloženě šikanuje, může tam za všechno, i rodiče ho utlačují, zavírají na půdu, strejda se mu vysmívá, všechny ostatní děti jsou odporně zlé a je to prostě divné. Je to, jako by jim Kevin udělal něco hnusného, ale to asi těžko, když je jen malý kluk. Tohle je na sebrání z péče. Jeho matka je navíc nejstrašnější filmová postava všech dop, je taky úplně blbá a otec jak by smet. Kevin je jen malý kluk a neumí si ani zabalit kufřík, ale najednou je samostatnej jako prase. Vždyť to postrádá všechnu logiku. A takových věcí tam je tuna prostě. Mimochodem jaktože se rodiče nedozvěděli o tom, že u nich doma proběhlo tohle všechno? Když né teda od policie, která je v Americe příšerná, takže to nezmiňuji, ale minimálně od sousedů a lidí z okolí. O tom, že tam řádili dva zloději muselo vědět minimálně celé město, je nepravděpodobné, že by se to nedozvěděli. A to, jak Kevinova matka na všechny ječí, když hledá Kevina mě taky štve... Kámo ty sis děcko zapomněla doma, lidi se neposerou z toho, že jsi neschopná kráva. Ale k ní se už vracet nebudu a tady to ukončím. Zkrátka film ujde, je to chvílemi i vtipné, ale rozhodně to není žádná hitparáda a člověk musí nad hodně věcmi zavřít oči.

Šílená noc (2022)

Bohužel další patlanice, která se chce zavděčit všem... Tohle prostě nefunguje! Horor to nebyl zdaleka, ale ani ostatní žánry to nepokrylo. Buď z toho měla být vánoční komedie nebo tedy ten horor, ale matlat to dohromady bylo nelogické a zmetené. Nebavilo mě a asi už se znovu ani nepodívám, byť natočené je to hezký a herci předvedli fajn výkony.

Není houba jako houba (1996) (TV film)

Pohádky paní Janečkové jsou kouzelné a tato je jedna z mých nejoblíbenějších. Navíc mám moc ráda Mária Kubce i Martina Zounara. Je to takové mikoučké, vtipné ale i pořádně houbové.

Vánoční koleda (2009)

Určitě nejlepší zpracování vánoční koledy, každopádně zjistila jsem, že mě už tento stokrát opakovaný příběh už nudí. Je to krásné, kouzelné, ale jsou lepší. Aspoň teda pro mě. Ale přítele to hodně bavilo, viděl letos poprvé a byl z filmu nadšen. Krásně animované, to se podle mě povedlo hodně.

Polární expres (2004) odpad!

Slyšela jsem tolik chvály a jsem zděšena! Co to bylo? Vždyť tam je tolik absolutně nelogických věcí a je to extrémně natahované. Pro dospělé nuda pro děti něco, co by neměli vidět. Minimálně já bych dítěti nepustila takovou stupidutu, která nabádá k nasedání k cizím lidem a útěku v noci z domu. Navíc hlavní postava jejíž jméno není ani známo je neskutečně hloupá. A to ani nemluvím o té děsivé animaci...

Vojtík a duchové (1997) (TV film)

Za mě slabší oproti prvnímu dílu, ale jelikož je první díl kratší, tak dvojka byla dobrý krok. Akorát já mám v pohádkách radši romantickém linky, takže tady mi to chybí no.

Cyprián a bezhlavý prapradědeček (1997) (TV film)

Pohádky Vlasty Janečkové buď milujete nebo nemusíte, já patřím do první kategorie. Pan Vaculík je zde přímo pohádkový... Takový sympaťák, veselý, milý. Příběh také hezký, je to něco, co tu ještě nebylo, což je u Vlasty Janečkové už téměř pravidlem. Ona to prostě umí. Moc pěkné, jen hodně krátké.

Kráska a zvíře (1971) (TV film)

Krásná pohádka, která má sice totožný scénář jako Panna a netvor, ale co tam je za nedokonalosti, to kráska a zvíře má na jedničku. Kdyby nebylo Vlastimila Harapese, tak řeknu, že je tohle i lepší, ale díky němu hodně váhám a stále nevím co se mi líbí víc. Každopádně tohle je jeden z klenotů české kinematografie, za mě krásně zpracovaný příběh, který je už tak kouzelný a mohla bych ho vidět 100x jinak zpracovaný a stejně mě neomrzí.

Panna a netvor (1978)

K tomuhle snad ani není třeba komentáře... Absolutní klasika, překrásný film a úžasné obsazení. Harapes tyhle role prostě umí, já bych ho brala i jako zvíře :⁠-⁠D. Ten jeho hlas je tak krásný, mužný, na tuhle roli se prostě hodí. Jediné co bych filmu vytkla je to, kolik zvířat kvůli němu zemřelo. Není mi příjemné to vidět, jako vegance obzvlášť. Každopádně je mi jasné, že v dnešní době by to už bylo natočeno jinak, tehdy takové záběry ve filmech byli asi více přijatelné.

Princezny nejsou vždycky na vdávání (1985) (TV film)

Krásná pohádka, další z mých oblíbených. Samí úžasní herci od Petra Nárožného až po Dagmar Havlovou. Dějově to je sice dost velký průměr, ale nevadí mi to. Člověk se zase hodně zasměje, co režie nezvládla to scénář dohnal.