Černý Petr (1963)

"Ahooj" Ano, jak vtipné začít touto dnes již notoricky známou hláškou, ale má to svůj důvod. Miloš Forman, respektive Černý Petr, jak chcete, mě totiž přesně takhle pozdravil svým prvním filmem. Černý Petr byl můj první film, na který jsem šel sám do filmového klubu, první film, který jsem pozoroval, jako "kritik" (berme s velkou rezervou). Nebýt tohoto dílka, kde se v jedné scéně může mísit trapnost, humor a romantika zároveň, možná bych se dnes na filmy nedíval s takouvou zálibou. Černý Petr pro mě zkrátka navždy zůstane citovou záležitostí spojenou s mými filmovými začátky. A že je to o ničem? A o čem je život?

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Tak za prvé, tohle není hraný film, nečekejte nic ve stylu Tróje nebo Spartakuse(naštěstí). 300 je ,,jenom,, jedna velká řežba dovedená téměř k vizuální dokonalosti. Ale není to tak úplně. Jsem sice velký fanda řeckých bájí a pověstí, ale tohle dílo má duši, ty scény na konci nebyly tak plytké, jak jsem se obával, ba naopak málem jsem brečel. A navíc film je podle skutečných pověstí(událostí). Bez přidané scénáristiské omáčky.

Matrix (1999)

Nedělám rozdíl mezi jednotlivými díly Matrixu. Je to zkrátka trilogie a tedy jeden a ne tři příběhy. Matrix je pro většinu lidí ,,jen,, naprosto přelomové akční sci-fi a to jak kvůli trikům, tak i díky kompletní akční stavbě scénáře. Ale pro mě je Matrix, jako takový geniální hlavně námětem. Takže by se dalo říct, že dávám čtyři hvězdy za původní komix (nečetl jsem) a jednu za zpracování celého filmu včetně hereckých výkonů, efektů, scénáře, režie a jiných výborných kvalit filmu. Ne, že bych snad běhal po městě a hledal agenty, ale Matrix mi otevřel cestu k akčním filmům a sci-fi, takže pro mě bude tenhle film vždy požitkem. Nicméně nepopírám, že dvojka a trojka příliš sází na efekty a celkově se trilogie pomalu mění v Hollywoodskou sračku. Naštěstí tak daleko nedojde a já si pořád můžu dát pět hvězd a při tom si nepřipadat jako debil.