Manažeři (2010)

Dvojhodinový mierne otravný film o tom ako si Ben Affleck hľadá prácu.

Imaginární lásky (2010)

Manipulatívne hry o láske, ne/naplnených túžbach a potrebách zabalené v umeleckom pozlátku, kde hrajú pekné tváričky a pocitové momenty. Nemôžem si pomôcť, ale Dolenova inšipácia je zjavná. Almodovarovský štýl je síce čitatelný, len miestami bolo ťažšie uchopiteľné, či sa ho snaží prekrývať (a dať tomu svoju tvár) alebo priznať farbu (a jemne dotvoriť po svojom). Je to film nezávislácky, umelecký, krehký a "precitlivelý". Rozhodne ho treba prežiť, preto aj pri hodnotení viac zvažujem to, ako som ho "odčumela" a nie analyzovala či prirovnávala. Zaslúži si, aby bol hlavne vnímaný cez všetky prvky (aj manierizmus, slow scény, kamera aj keď je podaná tak, že môže vadiť, vytvára zvláštnu koketériu s divákom).

Říkejte mi Kubrick (2005)

Komédia, na ktorej sa dá zasmiať, ale opakované vtípky nestačia utiahnuť celú dĺžku, ibaže by sa objavil ozajstný Kubrick :)

Vzhůru do oblak (2009)

Pixarovka, ktorá sa nerozhodla či má byť viac pre dospelých či detských divákov? Úvod naozaj veľmi pekný, netradičný v rámci animovaného štýlu, nápaditý a vkusný. Od chvíle, kedy pán Fredricksen lieta v oblakoch sa veškerá poetika vytráca a celý príbeh a vtip uletí do detskej rozprávky - farebnej, plnej zvieratiek, ktoré hovoria, skáču, spievajú, fungujú ako GPS systém...V rámci animé však všetko ide správnym smerom, len úvod ma navnadil tak trochu inak - na dospelácke farebné dobrobružstvo, ale to už nie je problém filmu.

Legendy z Dogtownu (2005)

Skejťácka partia športových hrdinov sa v tomto filme krásne predviedla. Môže sa zdať, že v porovnaní s určitým druhom adrenalínových športových zážitkov sú tieto kúsky na drevenom prkínku nič moc. Lenže okrem športovej exhibície sa tu mihnú aké také hodnoty (priateľstvo, rodina, hľadanie vlastnej identity...) a Heath Ledger, ktorého si vždy rada pripomeniem.

Něco jako komedie (2010)

Menej vtipné momenty striedajú trápne momenty a tie ostatné (nájde sa aj pár lepších) oživí geniálne zvolená hudba. Nič svetoborné tento film nerieši, no páčil sa mi jeho zmysel hlavne v ironických momentoch, ktorým by neuškodilo aj viac priestoru.

Další rok (2010)

Rodinný a veľmi komorný film, ktorý má svoje osobité kúzlo. Čaro spočíva vo všednosti, postavách, dialógoch a tradičných hodnotách jedného staršieho manželského páru. Miestami sa film môže zdať menej dynamický a pútavý, hlavne ak scénu opustí jedna energická postava, ktorej nálada a charizma trochu rozvibruje pokojné tempo a ladenie príbehu.

Po svatbě (2006)

Film so silnym dôrazom a ľudským rozmerom. Ako to už na severe býva, príbeh, ktorý je najsilnejším článkom, sa nikam neponáhľa. Dramatickosť je dávkovaná postupne, skôr v menších porciách a všetko ostatné dostáva svoj priestor. Či už ide o postavy, vykreslenie ich charakterov v minulosti, prítomnosti, ich rozvoj. Kameru, ktorá posilňuje silu snímaného okamihu a v neposlednom rade nános množstva kontrastov (chudoby a bohatstva, sily a slabosti, života a konečnosti) ktoré vzbudzujú rovinu uvedomovania a zamýšlania sa. Film je veľmi zaujímavý, silný v momentoch a súčasne ponúka viac možností, ktoré môžu na diváka zapôsobiť.

Útěk ze Sibiře (2010)

Je pochopitelné, že dlhý a strastiplný útek z ruského gulagu nie je hodný krátkej stopáže a povrchných emócií. Režisér išiel na film ako celok dobre, zvýraznil pár dramatických momentov, vsadil na dialógy, vzťahovú líniu, avšak niektorým kľúčovým scénam absentovalo niečo dôrazné a silné (napr. samotný útek bol bez adrenalínu, emócií, popisný a bez dôrazu). Obsadenie Colina Farrella rovná sa vhodné marketingové rozhodnutie. Jeho postava je zapamätateľná, má svoju tvár a ten najrozkošnejší ruský prízvuk. Bez neho by film nebol tým, čím je a mohol byť lepší ak by niektoré miesta vo filme dostali väčší priestor - dramatický a emocionálny.

Zkus mě rozesmát (2011)

V rámci oddychovej srandy typický Sandlerovský humor obstojí určite aspoň na úrovni dialógov. Príbeh je dosť primitívny, až kým sa celá posádka nedostane na Hawai, kde storyline nie je už to najdôležitejšie a všetko ostatné je prínosom (gagy, dialógy, hula hula tanečky...)