127 hodin (2010)

Filmový dôkaz o tom, ako má Amerika rada svojich hrdinov...Osobný príbeh Arona Ralstona je určite zaujímavý, adrenalínový, ako aj samotný "film o ňom", ale.... sledovať dobrodružný trip niekoho, komu pri slovku zodpovednosť nezasvieti kontrolka v hlave a pud sebazáchovy sa prebudí až pri silných či hraničných emóciách, to vo mne vyvoláva paradoxný chlad. Danny Boyle zvolil pozitívne naladený rozbeh, ponúkol malú expozíciu éterickej krajiny a stavil na jednu veľkú dieru a 127 hodinový životný boj v nej... Aronovoa vytrvalosť a nezdolnosť si zaslúži obdiv, v kontexte filmu (výborne vizuálne stvárneného bez iného silnejšieho rozmeru) mi osobne nedal nič.

Černá labuť (2010)

Natalie mobilizuje emócie a Darren ohuruje svojou genialitou. Tlieskam.

Cizinec (2010)

Áno, celú dobu sa hrá na efekt a všetko je krásne a exkluzívne nasnímané. Tým však nevravím, že sa mi nepáčilo pozerať na luxusné Benátky a Paríž, Angelinu zvodkyňu, Johnyho roztomilý kukúč (ktorý však využil tak na 50 percent) a popri tom si pohmkávať chytlavé rytmy v pozadí. Vizuálny potenciál film využil až na maximum, len pri tom všetkom by chcel divák aj nejaký ten vtip a dominantnejší príbeh. Tí, ktorí videli pôvodný originál môžu porovnávať a možno pocítia aj iné emócie. Ja som si síce pokochala očko a chcela užiť viac, no nestalo sa.

Odpočítávání (2010)

Unthinkable bolo u mňa viac o obsahu ako o forme - najmä o dialógoch a napätí. Celý film je jedna veľká morálna rozprava, kde hranice morálky a toho, čo je správne a najsprávnejšie určujú tri ústredné postavy a všetci ostatní sú v úzadí. Nie všetko, čo bolo vo filme zvolené sa páčilo (kritika smeruje k prílišnej explicitnosti niektorých scén a afektovaným hádkam, v neposlednom rade ku krivým nôžkam Carrie Moss:) ). Boj proti terorizmu nevyrieši ani tento film, ani podobné rozhovory o tom kde začína a končí morálka. Tematicky bol však celkom podnetný a na chvíľu nasmeroval moje zmýšľanie k témam čoraz aktuálnejším...

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Hodnotím po prvej výbornej sérii. Boardwalk Empire je seriálové osvieženie roku 2010. Steve Buscemi ako štýlový mafiánsky boss prevýšili všetky moje očakávania. Nie, že by som mu ako hercovi neverila, skôr som bola zvedavá, čo a koľko do tejto komplikovanej postavy dá. Steve je však dokonalý, ide vlastnou neokúkanou cestou (ani raz som si nevravela, že by dakoho z predchádzajúcich mafiánskych ikon kopíroval). Nucky Thomson je v jeho podaní jedinečný v tom, aká noblesa z jeho postavy ide. Je to dokonale vykreslený charizmatický hajzlík. Jednotlivé príbehy a postavy sa počas celej prvej série pekne profilujú a všetko pekne do seba zapadá, zároveň tak, aby zostalo dosť priestoru pre divákovu túžbu odhaliť z charakteru niektorých postáv ešte viac. Réžia nesklamala a čakám, ako sa "pochlapí" v ďalšej sérii.

Poznáš muže svých snů (2010)

Woodyho nový film je tak všedne realistický. Dej ani dialógy neohúria tak, ako jeho niekdajšie filmové perly. Ani jeho "ťah na bránku" nie je to, čo bývalo. Na druhej strane, čo by sme chceli, od niekoho, kto má svoje najproduktívnejšie obdobie už za sebou a i napriek pokročilému veku dokáže rok čo rok potešiť svojich fanúšikov. V "You Will Meet a Tall Dark Stranger" si pozorný divák nájde repliky, ktorým sa poteší a humor, ktorý síce nie je tak explicitný, za to je milý a úplne neškodný.

Dál než se zdálo (2010)

Ďalšia romantická tuctovka, kde absolutne nefunguje základná chémia u hlavných postáv, scenár je jednoduchý a prehľadný a v kope vtípkov hľadáte aspoň 2-3 momenty, v ktorých sa aj reálne zasmejete. Stále som čakala niečo výrazné, čím by bol tento film iný ako ostatné, no počas 103 minút k tomu nedošlo.

Doktor Smrt (2010) (TV film)

Kontroverzná osobnosť klinickej medicíny Dr.Jack Kevorkian a jeho profesijné ciele sú témou na plodnú diskusiu a skvelým podnetným materiálom pre filmovú produkciu. Teším sa, že produkt HBO nesklamal čo sa kvality a komplexnosti týka. Filmové plátno zaplavila výrazná postava s dychberúcimi počinmi a rozhodnutiami, výborným hereckým výkonom Al Pacina, vernou až šokujúcou podobnosťou s reálnou postavou. Film je doplnený o skutočne nasnímané dokumenty reálnych ľudí, faktograficky sa dej pridržiava tých najzaujímavejších momentov z Kevorkianovho života. A veľmi šikovným spôsobom sa divákovi dostáva inteligentný a komplexný film, ktorý nenechá chladnú ani jednu mozgovú bunku.

Můj nejmilejší bar (1996)

Môj najmilší bar je jednoducho o dojme a prežití. Buscemi je charizmatický chlastač a povaľač. Nič svetoborné nerieši, dej si ulietava kam chce, a predsa je na tom niečo kúzelné.

Smrtící bumerang (1996)

Prosociálny film so zapamätateľným Billy Bob Thorthonom, kde ako hlavný hrdina síce vyniká, na druhej strane ako režisér veľa kvalít neukáže. Jednoduché, zahrané so srdcom, avšak na "one man show" dosť jednotvárne.