Andělé a démoni (2009)

Robert Langdon je chodiaca encyklopédia, neuveriteľne mu to myslí, rozanalyzuje všetky utajené historické skutočnosti, nezaváha, nemýli sa. Je to proste brutálny intelektuálny superhrdina. Nepochybne všetky kultúrne pamiatky sú zhlukom symbolov - hovoria tajnou rečou, ktorej on rozumie. Dej filmu začína honbou za niečím, čo absolutne nekonkuruje krištáľovej lebke Indiana Jonesa či zločineckým skupinám Jamesa Bonda, hľadá sa totiž antihmota, svojou ničivou silou sa zmocní Vatikánu. Na pozadí historických udalostí a racionálneho odhaľovania mystických skutočností sa odohráva jednoduchá priamočiara naháňačka na čele s hrdinom ohurujúcim nie svalmi či imagom, ale vedomosťami. To je predsa nové a divácky namotávajúce, nie? To sme však videli v Da Vinciho kóde, pokračujúca "sága" je vcelku obdobná. Stačí dobrá reklama a to isté sa znovu dobre predáva.

Vysoké Tatry - Příroda zamrzlá v čase (2007) (TV film)

Kto bol frustrovaný 11 minútovým dokumentom "Tatry mystérium" si tentokrát môže prísť na svoje. Barabášova "Tatry sága" pokračuje....K2 studio vyprodukovalo náučný dokument, kt. svojou krásou vtiahne diváka do prostredia našich veľhôr a do života fauny a flóry. Vždy som obdivovala kameramov, ktorí sa tak blízko vedia dotknúť života živočíštva a filmárov, ktorí ho dokážu tak poeticky sprostredkovať, v tom je Barabáš slovenským unikátom. Najocenitelnejšia je snaha, vytrvalosť, odhodlanie a nadšenosť tímu, kt. sa podielal na tvorbe tohto dokumentu, pretože zmanažovať natáčanie v takých podmienkach a s takými hercami akými sú zvieratá chce "vyššie" režisérske zručnosti.

Ženy (2008)

Pekelne žensky ukecené, rozťahané a vlastne dosť o ničom..

Den cvoka (2002)

Našli ste sa v niečom??? Neuróza ako obrana proti úzkosti?? Cha!! Adam nemá žiaden charakterový nedostatok, je to "len" nadmieru frustrovaný intelektuál žijúci vo svete ubíjajúcich rituálov, kt. ho ako tak držia pri vitalite... Život "obete" bez ženy, zmyslu, spokojnosti a nádeje si kompenzuje vo svojich snoch a literatúre. Chodí k cvokárovi, dopuje sa chémiou márne štartujúcou jeho serotonín, žije len pre svojho syna, pohoršujú ho ľudia, reklama, pohoršuje sa sám sebou....ono by nešlo ani tak o charakter postavy, ako o trefný názor Koterskeho na malom priestore..Predviedol deň cvoka a geniálne vystihol celý jeho život. Už dávno som sa tak "nebavila" a všetko to vo mne ešte akosi doznieva..a už teraz presne viem, na čo si spomeniem pri cestovaní vo vlaku ("budem čakať na psa") či pri pozeraní futbalového zápasu, keď dajú gól...:)) vychytávkové trpkoreálne dielo, najlepší bezkonkurenčný poľský film!

Zrzavá veverka (1993)

Existujú "obyčajné" a "neobyčajné" filmy. J.Medem nikdy nenatočil obyčajný film. Točí obyčajné témy neobyčajne. Pracuje s vlastnou "filmovou logikou", vytvára zvláštnu ilúziu nereálnosti na reálnom príbehu, vzťahu, pocite...Proste prekvapuje, symbolizuje, imaginuje tak ako v Lucii, v Chaotickej Anne, tak aj vo Veverke... a vždy sa pristihnem pri tom, ako sa zmanipulovane dívam na jeho réžijnú tvorivosť, v kt. je proste úžasný a ja som po nej až závislá:)!!! Po Veverke mám znova bohatý subjektívny zážitok, len ten dej bol tentokrát trošku plytší v porovnaní s tým, na čo som u Medema zvyknutá.

Divoši (2007)

Život bez príkras, reálny, taký, aký žijeme. Savages citlivo analyzuje povahu a dynamiku ľudských vzťahov, má mierne melancholicky nádych a nezaprie sa v ňom ani otlačok ženského rukopisu. Laura Linney hrá bravúrne, Hoffman mi napodiv vôbec nevadil. Nežne napísané, realisticky zahrané, skrátiť minimálne o 15-20 zbytočných minút a šla by som s hodnotením vyššie.

Byl jsem při tom (1979)

Chance nie je žiaden mentálny atlét, rád sa díva na TV, rozumie prírode, cíti s ňou a okolitý svet pozná len z televíznej bedne. Jeho život je jednoduchý a je v ňom dokonale šťastný (vďaka svojej intelektovej kapacite).... Peter Sellers mu svojím vzhľadom dodal správnu štipku elegancie, "serióznosti" a grotesky. Scenár jeho plochú emotivitu skúša viacerými absurdnými zážitkami, tá je permanentne svojská. Chance ako filmová postava je maximálne originálna, bravúrne herecky prevedená! Dej mi šak miestami prišiel slabý, chvíľkami zbytočne sarkasticky vygradovaný, čím na povrch pretlačilo bezduchý humor a divácku rozpačitosť.

Stmívání (2008)

Úspech filmu Twilight stojí predovšetkým na sugestívnej knižnej predlohe a pre "young adult" divácku kategóriu je nepochybne absolutným šialenstvom (pre fanynky nová herecká modla Robert Pattinson). Po zhltnutí knihy som bola z prevedenia filmu na pochybách. Čakala som vypreparovaný snímok, u kt. absentuje napätie, očakávania, sebareflexia postáv a myslím si, že ak by som nečítala knihu, moc by som z filmu skutočne nemala...pravdepodobne by som ho zvozila pod čiernu zem. Jedinou záchranou bolo, že som si celý čas filmovala po svojom:) Herecké interpretácie upírov boli neznesiteľne slabé, Robertovi Pattinsonovi sa sem tam nejaká kreácia vydarila, ostatok bola herecká groteska bez špecifických sympatií, dejová línia vykreslená síce verne predlohe, no naškodu zdĺhavo..Moja pozornosť ožila zbožňovaným songom od Muse (za čo pridávam na hodnotení). Potom sa na scéne objavila skupinka Boba Marleyho, ženskej z módnej prehliadky na novú kolekciu kožuchov a akýsi "metlák v kožennom" sťaby zlovestní upíri, z tejto scény som skutočne nemohla..Táto banda šašov sa ani pri najväčšom úsilí nedá brať vážne. Záchranou filmu Twilight zostáva kniha a vlastná fantázia.

Napříč vesmírem (2007)

Viem, že tento muzikál má pár chýb (disharmonické spevy; necelistvosť; ani nijak zvlášť neprechovávam lásku k Beatles...), i napriek všetkému je v mojich očiach nadpriemerný. Across the Universe ma skrátka očaril podmanivým vizuálom a úžasne tvorivými nápadmi. Čo pieseň, to originálne prostredie - farebné, imaginatívne, hravé, asociatívne. Celé to na mňa pôsobilo ako jeden farebný experiment...ústredná lovestory nebola príliš nasladlá, herecky obstojné, spevácky poslabšie (hlavne kvílenie Jima Sturgessa): u mňa muzikálový priemer spojený so sýtym vizuálnym zážitkom.

Eva (2005)

Moja Noénovská prvotina, neviem či najšťastnejšia..2ojminútový erotic art s roztomilou cickou a anorektickou vychrtlicou s mierne epileptickým stihom a divotvorným zvukom. Bez tvorivosti a nápadu.