Rebelka (2012)

Mark Andrews, Brenda Chapman odvedli výbornou práci. Je to Pixarovsky dospělé, ačkoli více mířené na malé diváky. Stále se tam něco děje a nebyla chvilka, kdy bych si řekl, že se nudím. To vše spolu s příjemným, nijak složitým (proč taky, že) příběhem a výborným vizuálem stojí za to. Jen víc dalších nových projektů místo pokračování zajetých věcí. Opravdu bych nechtěl, aby se síla Pixaru postupně vytratila.

Až vyjde měsíc (2012)

Sekundu potom co si řeknete, že je to konečně při zemi, to nadskočí a udělá přemet. Pohádkově mimo realitu, zcela mimo všechny žánry. Zábavné, pokud se naladíte. Nudné, nepochopíte-li režisérův humor. Výpravně potrhlé, uzavřené ve vlastním vesmíru. Příběh, ve kterém se může stát prakticky cokoli. A stane se.

Prometheus (2012)

Vizuálně neskutečný zážitek, který dojel na nesmyslný scénář. Nelogicky se chovající postavy, které působí, jako by parta skautů vyrazila na výlet. Čekal jsem film, který mi ve své chaotičnosti nevysvětlí nic. Dostal jsem víceméně logický prequel, který by mohl jednou předcházet tomu, co se stalo v prvním Vetřelci. Prometheus totiž jasně a zjevně počítá s pokračováním. Pokud se vymění scénáristé, postavy začnou jednat logicky (a pro diváka srozumitelně) a nebude tu zůstávat stejný počet otázek jako odpovědí, bude to fajn. A ať už to bude příště se Scottem na režisérské sesli nebo jen pod jeho producentským dohledem.

Predátoři (2010)

Po všech stránkách slabé. Nelogické (slunce se nehýbe ale střídají se den a noc). Čerpání z prvního dílu znatelné, originálu nesahá ani po pás. Fishburne příjemně překvapil, až jsem v těch kulisách zavzpomínal na Horizont Události. Chyběly tomu větší nápady, jako ostatně každému volnému pokračování, natočenému v posledních letech. Řemeslně zvládnuté dle očekávání dobře, od poloviny to přestávalo dávat větší smysl. Zklamání - dalo se z toho vytěžit víc.

Maléry pana Šikuly (1999)

Úžasně trefné, vtipné a skvěle zahrané. Tento humor každopádně nemusí "ladit" každému ale kdo někdy dělal v podobných kancelářských škatulích, ten porozumí. Kancelářský humor. Velice trefný film, který nezestárl ani o minutu ačkoli byl natočen v roce 1999.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Ano : jsou tam už skoro všichni, co mne kdy napadli aby tam byli. Je to akční, béčkové a totálně bez logiky. Přesně tak, jak šlo očekávat. Filmový testosteron o akci, o hláškách, o sentimentálním připomenutí devadesátek. Současným mladým divákům drtivá většina věcí moc neřekne, třicátníci si uchrochtnou blahem. A o tom to celé je. Trochu s obavami vyhlížím trojku.

MasterChef (2012) (pořad) odpad!

Takovou přehlídku kýče, rádoby epických záběrů a nulové zábavy jsem snad ještě nikdy - NIKDY - neviděl. To bylo tak špatné, že si troufám tvrdit, že divákům při tom musela nutně klesat inteligence. Nenávratně. Je depresivní vidět, kam se současná zábava posouvá protože tyhle pseudo emoce už snad nemohou bavit nikoho. Tomu, že se tam děje něco úžasného totiž snad nemůže uvěřit opravdu nikdo. Hnus v prime time. Po dlouhé době jsem měl tu odvahu podívat se na Novu v hlavním vysílacím čase : na delší dobu už tak stupidní nápad asi jen tak nedostanu.

Země kůlů (2010)

Výborně natočená žánrovka, která má všechny neduhy žánrovek dnešní doby. Hloubka je tu podávána více v obrazech, než v příběhu a postavách. Technická stránka věci : velmi sympaticky natočeno, sestříháno a zahráno. Tyto malé filmy, natočené zjevně talentovaným týmem filmařských nadšenců, na mne působí daleko více než velkorozpočtová áčka. Opět jsem si to potvrdil. Stake Land je pojatý svým způsobem více do hloubky, do nitra hrdinů - je to o pocitech ze světa kolem nich - ačkoli o nich jako takových, nevíme vůbec nic. Užil jsem si to, byl bych i zvědavý na případnou dvojku protože cítím, že by filmaři byli schopni vyprávět klidně dál a ještě poutavěji. Palec nahoru.

Chata v horách (2012)

Žánrová pecka pro fandy hororu, především pak pro ty z vás, kteří by rádi viděli něco natočené stylově a s nadsázkou. Hodně dobrá stylovka, chytře natočená, v CGI omezená rozpočtem, ve scénáři ničím. Bavilo mne celé to pomrkávání na diváka, neustálé střílení si ze všeho, ze všech těch nejapných amerických teen-horor klišé. Celé to má výborný nápad, ačkoli z toho mohlo být vyždímáno ještě daleko více nápadů. Dávám velký palec nahoru za originalitu : když si to srovnám s klišovitou produkcí hororů, jakou především americká produkce chrlí, pak tohle je dílo nadčasové, o kterém se ještě bude dlouho mluvit. Drtivá většina tvůrců totiž radši natočí svoji vizuálně nabušenou rutinu, která vydělá už z principu (bohužel) než aby se pustili do něčeho, co jde zcela jiným směrem. Více takovýchto originálních nápadů.

Sněhurka a lovec (2012)

Klasický příběh ve fantasy hávu. Velmi trpí nudnými pasážemi, stopáž vykroucena na nesmyslné dvě hodiny protahované nudy. Áčkový vizuál, řezničina bez kapky krve, mnoho okopírovaných postupů a scén ze všeho toho slavnějšího, co šlo v posledních cca 15-ti letech vidět. Překvapivě mimo Charlize Theron chabé herecké výkony ale solidní fantasy výprava. Velmi zručný kameraman, klišovitá hudba, která nepřichází s jediným zapamatovatelným motivem. Jediné nadprůměrné scény jsou jako vystřižené z Nekonečného příběhu (tedy jeho budoucího možného remake) : především setkání s bílým jelenem a příjemně udělaný troll (ačkoli mu světlo nevadí). V celkovém efektu to vypadá tak, že pokud máte opravdu nakoukáno, pak se budete asi trochu nudit. Všechno spoléhá na CGI triky, v druhé řadě na herce a v té třetí je kdesi slaboučký, všem známý příběh. Režisérský přínos minimální, pouze slušné řemeslo s jediným originálním nápadem : hodit celý ten příběh do fantasy hávu. A to mi bohužel nestačí. Přirovnal bych to k jedinečnému Stardustu, kterému tato věc nesahá ani po kotníky.