Zrození Planety opic (2011)

Hodně slušný "restart" série od pro mne zcela neznámého režiséra. Opravdu jsem se bavil a film mne od sebe nepustil ani na chvíli dokud jsem ho nedokoukal. Má to v sobě hodně, scénář je slušný, nelogičnost až na pár scén v epickém závěru nijak moc neskřípe. Andy Serkis je mistr svého řemesla a pan režisér má před sebou doufám světlou kariéru plnou zajímavých děl protože tuhle áčkovou produkci ukočíroval výborně.

Orel Deváté legie (2011)

Kupodivu docela příjemná podívaná v krásné krajině, na kterou se dobře dívá. Krvavosti pomálu, což mi ale zase tak nevadí (tento trend hektolitrů krve nemusím vidět v každé historické / fantasy řežbě). Příběh jednoduchý, taková " cesta tam a zase zpátky ". Zatím zajímavý vývoj režiséra, co si po sobě natočil životopisné drama, politický thriller a historickou štípanou. Proč ne, řemeslo má v paži a umí sáhnout po typově výtečných hercích. Zde jsem Jamieho Bella přivítal obzvlášť rád. Výborná věc.

Zpátky do školy (2009) (seriál)

Opravdu extrémně nadhodnocená věc. Nevím jak velkou část mozku by mi museli odoperovat abych tento styl humoru pobral. Tohle mne zcela míjí.

X-Men: První třída (2011)

Překvapivě silný prequel, pro mne silnější než přechválená dvojka (trojku ani nepočítám), kvalitativně někde kousek nad jedničkou. Inteligentní retro podívaná, dokonale naroubovaná na skutečný válečný konflikt, který se stal kousek od Kuby. Tady jsem se opravdu těšil na to, jak spolu mutanti mluví a co dalšího se objeví. Dialogy na jedničku !!! Trikové scény nepřepálené, vyhlášená ponořka byla skutečně dobře udělaným efektem (narozdíl od celé konečné trikové scény ve dvojce, která mě skutečně moc nebavila). Vyzdvihuji i to, že zde hrdinové skutečně vědí jaké jsou jejich schopnosti a používají je když mají. Matthew Vaughn opět nezklamal. :-)

X-Men 2 (2003)

Tak v tomto případě musím hodnotit dost nízko protože dvojka je opravdu slabá záležitost. Když čtu komentáře, je tu vyzdvihováno mnoho věcí : tak kupříkladu propracovanost charakterů - to je dost k smíchu, žádnou takovou věc tu nevidím. Tito zmutovaní mazlíčci ani neumí používat své schopnosti když je třeba. V jednu chvíli se používá doslova záplava moderních kouzel mutace (teleportace, telekineze, všemožné druhy létání) a když jde třeba do tuhého a přehrada nám praská, partička mutantů jako by zapoměla že něco umí a prostě běží (a všechno kolem nich praská). Nelogičnosti tu jsou stále a docela otráví. Velké trikové scény bych za nijak invenční podívanou nepovažoval - jsou docela nudné a pouze pro efekt. Ale tak je to přece komiksový film, s tím u něj asi člověk bohužel musí počítat, že. Pro mne je dvojka silně překombinovaná věc, do které se vešlo tolik akčních scén a tolik všeho, že má film co dělat aby udržel pohromadě. Pro mne s trojkou nejslabší článek mutantní série (psáno v době, kdy jsou na světě 4 filmy z této série).

X-Men (2000)

Rozhodně líbí. Nebývale temná jednička, kde to všechno začalo. Režisérsky nápadité, herecky bravurní a se scénářem který byl chytrý. Za ta léta občasného se dívání na tento film, musím nejvíce vyzdvihnout úžasný atmosférický začátek a to, jakým způsobem Singer postavy pojal. ___ V současné době, kdy tento komentář píšu, jsou už na světě 4 díly a tento řadím mezi druhý nejlepší.

Život po životě (2010)

Tak tento film od jinak mnou oblíbeného tvůrce šel zcela mimo mne. A přesto, že z filmu cítím velkou snahu o něco víc, nepochytil jsem krom výborné řemeslné filmařiny nic víc. Pokud v tom někdo našel větší smysl a dokonce se nechal filmem unést či strhnout, je prostě jiný typ člověka pro kterého tento film nemluvil cizí řečí. Myslím samosebou onu řeč filmovou. Pro mne první zcela mimo film od mého oblíbeného režiséra. Řemeslným propadem Shyamalanova formátu bych to ale nenazval, na to je skutečně ještě čas.

Po stopách krve (1969)

Ne až tak temná věc, jak jsem čekal že bude ale přesto naprosto nadprůměrná detektivka s Hrušínským v hlavní roli. Jeho styl hraní, kdy ani nemusí zbytečně přehrávat, kdy on prostě " je " mi dokonale sedí - nikdy nevíte co se v jeho hlavě děje a očekáváte jaký bude jeho další krok. Všudypřítomné napětí, spousta svědků, vraždy přibývají a odhalení vraha nejde s jistotou předpovědět dříve než kousek před samotným odhalením. A tak by to i mělo být. Naprostro výborný film, kde je vše přesně soustředěno na děj, atmosféru a promyšlené situace - nic okolo toho - i díky tomu se na diváka nesype kupa socialitstických nesmyslů okolo a film si lze dokonale užít.

Voda pro slony (2011)

Velmi příjemná podívaná, která ničím nepřekvapí ale prostě se na to všechno dobře dívá. Není to Cirkus Humberto pro nové tisíciletí po americku ani velkolepá show se zvířaty, kde by se kamera proháněla jako sršeň. Je to romantické, moc to nejiskří, napínavé tak akorát aby si udrželo pozornost a výpravné v rámci mezí. Není to až tak fatální a strhující, jak by ale mělo být, je to trochu příliš uhlazené a líbivé. Herecké výkony neoslní, mezi hlavní dvojicí necítím ono jiskření, které by tam mělo aspoň trochu být, každopádně Christoph Waltz byl naopak opravdu výborný. Průměrný film od režisérské naděje, kterou rozhodně Francis Lawrence je.

Mezi zdmi (2008)

V rámci filmů s touto tématikou a zaměřením musím hodnotit za plný počet. Jednak díky tomu, že je to neobyčejně otevřené drama, co vypovídá o skutečných problémech a díky ruční kameře a velmi pečlivému střihu se divák doslova dostane do školní lavice i před tabuli. Film nezaměstnává diváka zbytečnostmi jako jsou hudba nebo filtry, vše je přímo podmíněno látce a jejímu vyznění. Co se týká toho, o čem film vypovídá - asi bych pouze citoval uživatele Radek99, který asi nejlépe shrnul " děj " a hodnotu filmu, spolu s jeho důležitostí a výpovědní hodnotou. Nejsem učitelem ale jako divák přesto jasně chápu a orientuji se v tom, o jakých problémech film mluví. Je to o jiném přístupu k učení, o zcela otevřené diskusi, o mentalitě, o rasových problémech, o zcela rodílných etnických vrstvách které se nedokáží ani v moderní době sloučit a jsou stále odděleny a o tom všem, co je ve školství nejen ve Francii problémem. Řešení není nikdy jednoduché a často cokoli je míněno dobře, kdokoli se kohokoli zastává - vše se může obrátit proti němu. Na jedné straně zcela otevřené " děti - studenti " se svým jednoduchým viděním hodnot a světa kolem sebe ( v jejich věku je to logické ) a na druhé učitel, který se třídy zastává ale vlastně nemá šanci prosadit něco víc. Jeho pozice není záviděníhodná, musí často rozhodovat o věcech, které nadobro změní osudy jeho žáků a i v tom je vidět síla - na toto povolání nestačí jen láska k povolání ale i silné nervy a výdrž. Film je spíše na hranici dokumentu, o to víc i díky tomu, že hlavní představitel je sám učitelem. Silný zážitek, který nutně nemusí mít na konci nějakou fatální ránu, ze které se obrátí žaludek - celé to působí jednotně a kompaktně jako celek a to bohatě stačí. 8.6.2011 *****