Nezvaní hosté (2011)

Juan Carlos Fresnadillo potvrzuje to, že je velice schopný hororový režisér. Střídá vynalézavost španělské nové hororové éry s dobře odvedenou filmařskou rutinou. Vyzdvihuji precizní kameru, která vytváří výbornou hororovou atmosféru a skvěle ostří, obtáčí herce, hraje si. Film nehýří hororvými CGI efekty, nehustí do diváka drahé digitální pixely. CGI se dočkáme ale poskrovnu protože to zde vlastně ani není potřeba. Líbil se mi koncept, celý film je vlastně takovu velkou psychologickou hrou a zároveň terapií na noční můry. Herci hrají výborně, a to jak ti malí tak ti velcí. Celkový dojem z filmu je více než pozitivní, vřele doporučuji dívat se večer (případně ve tmě kinosálu). Film má překrásný hudební podkres, řekl bych až klasické hororové smyčce - i to je jednou z věcí, která se mi líbila. Negativa ? Nenašel jsem nic, co by mi vadilo. Bavil jsem se celých 100 minut a rád se budu bavit i u dalších filmů tohoto režiséra. Viděno na festivalu La Película, 14.2.2012, kino Světozor

Muži v naději (2011)

Nejspíše skutečně nespadám do řad průměrného televizního díváka, hozeného mimo realitu protože tohle bylo naprosto zoufalé. Nebavil jsem se nijak, bylo natolik hloupé a průhledné, až to bolelo. Pokud je tohle někdo vůbec schopen přirovnávat k Hřebejkovi, je to docela smutné protože do této ligy naštěstí Hřebejk nikdy nespadl. A doufám (soudě podle jeho současné produkce), že ani nespadne.

Věc: Počátek (2011)

Prequel v kombinaci s remakem. Slušně natočeno, slušně zahráno, bavil jsem se výborně. Režisérské postupy a styl jasně současný - vše je rychlejší, akčnější, digitálnější (ač zdaleka ne vše bylo CGI). Očekávaný konec se svou návazností na původní film není zdaleka tak dobrý, vecpaný mezi titulky - působil na mne dojmem, že je tam snad i trochu navíc, jen aby se neřeklo že to na sebe nenavazuje. Celkově dobrý dojem, ze kterého ale převládá pocit toho, že vznikl zbytečný film co nepřinesl absolutně nic. Potenciál to mělo velký, zůstal nevyužitý : místo vlastní cesty která se mohla pouze spojit v detailech a v konci, se tvůrci pustili ro remakeu, který je příliš akční a nic víc nenabízí (natož onu tísnivou atmosféru podezřívání, která dlouho nevydrží). Čistý průměr, střední spokojenost.

Hundra (1983)

Jedna hvězda za snahu, za výpravu a částečnou atmosféru + obstojnou kamerovou práci + hudbu. Více než bojů je tu řevu, více než originality je tu kopírování všeho co kopírovat šlo. Trochu feministické fantasy s dobrou kamerou, které je průhledné jako oděvy některých amazonek. Jednou stačilo, stejně jako Deathstalker a podobné filmové perličky.

Piráti na vlnách (2009)

Připadalo mi to, jako by parta nejlepších britských komiků současnosti uspořáda jeden velký rockový mejdan spolu s Curtisem a všechno se to mimoděk natáčelo. Pak se to profesionálně sestříhalo, doplnilo tou nejvýživnější hudbou jaká sedla každému záběru (nebo každý záběr k hudbě?) a pustilo se to do kin. Pro mne naprostá pecka - o to víc proto, že i můj život se celej pohybuje okolo této scény a těm cvokům naprosto rozumím. Tak tohle si myslím, že uvidím ještě hodněkrát po sobě a až se mi to okouká, soundtrack bude pokračovat navždy (dokud budu mít senzitivní ušní bubínky).

Vysvobození (1972)

Čekal jsem mnoho a dostal cosi rozpačitého, s mírně nelogickým chováním (až nereálným) hlavních hrdinů. Mohlo to být výborné drama a mělo na to slušně nakročeno, pokud ovšem nezačnu reálně uvažovat - pak to končí. Parta týpků z města se vypraví sjet vodu v místech, která se mají poté razantně změnit. Částečná polena sjedou peřeje, které by daly zabrat i zkušenému vodákovi a klábosí se o životě. Pak je přepadne dvojice cvoků a je tu první mrtvola. A tady by měl začít silně návykový thriller, který má vše co potřebuje - partu nalomených chudáků, soutěsku plnou vysokých převisů, divokou vodu a posledního živého cvoka co jim jde po krku. Od té chvíle se ale začne dít kupa nelogičností, napětí jsem díky na hlavu padlému jednání chlapů nezaznamenal. Takhle se prostě lidé v divoké přírodě nechovají, že po tom všem pak ještě pátrala policie se není co divit (mnoho nepříjemností si chlapci zavinili sami, ať už byli v jakkoli velkém stresu). Škoda dobré filmové látky, klady jsem mimo příjemné kamery a hereckých výkonů nenašel žádné.

Útok na věžák (2011)

Zručně natočená řežba, plná macho gest a teen humoru pro geeky na tripu. Duní to, hulí se, moralitky, emzáci a hlášky kam se podíváš. Tohle mne zcela minulo účinkem, dva palce nahoru za technickou stránku a několik povedených nápadů. A věřím, že v patnácti letech bych na to koukal z pro mne zcela jiné perspektivy a hodnotil jinak.

Super 8 (2011)

Abramsova nostalgie natočená s příjemným nadhledem a přehledem. Výborně jsem bavil, odkojen právě takovými filmy ve své době. Je to přesně takové ohlédnutí v duchu, jaký mi dokonale sedí. Režisérská práce jak s herci (dětská parta byla výborně zahraná), tak s postupným prohlubováním hororové sci-fi atmosféry výborná. Film nespěchá, což naopak oceňuji - i filmy z té doby se nikam nehnaly dnešním stylem, žádný kulometný střih a lekačka za každým druhým rohem. Je to žánrovka, vzpomínka, nostalgie, pocta a legrace. Abrams natočil další pecku i když zde se nedivím vlažnému přijetí protože film skutečně není pro každého. Já s tímto dílkem každopádně strávil velmi příjemný večer, který mne zase vrátil o mnoho let zpět do časů, kdy dětským partám patřil svět.

Auta 2 (2011)

Ne, nebavil jsem se a to ani minimálně. Po půlhodině to pro mne ztratilo smysl. Ani jednou jsem se nezasmál, koukal jsem a nevěřil tomu, že tuhle nudnou věc natočil vyhlášený Pixar - evoluce americké animační tvorby, která dokáže vnuknout život všemu, co vymyslí a to ještě s obrovským nadhledem. A přitom Cars nejsou prvním pokračováním jejich hitu, přesto se něco nepovedlo. Režisérská taktovka je silná ale režie bez gejzíru nápadů (na což jsme u Pixaru zvyklí), co tu prostě nejsou (až na množství příjemných detailů a narážek), to nezachrání nic. Bavil mne svět aut jako zrcadlo našeho světa. Zklamáním byl odraz, napodruhé vylouhovaný pytlík nápadů a charakterů, který už mi neměl co říct. Tak snad někdy příště a lépe nebo začnu mít o Pixar trochu strach.

Ve znamení raka (2010) (seriál)

Viděl jsem šest dílů a bohužel, tohle dále už nedám. Vidím tu silně nevyrovnanou kvalitu jednotlivých dílů, některé situace trochu trapné, trochu moc. Baví mě hlavní postava (ale ne úplně vždy). Nebaví mě to, že seriál postupně sklouzl jen jednotlivým epizodním "kouskům" a není tu žádný vývoj, nikam dál to nesměřuje. Docela škoda protože některé díly byly obzvlášť vtipné ale na to abych se na to koukal pravidelně to opravdu není.