První den zbytku tvýho života (2008)

Výsek ze života jedné zcela normální francouzské rodiny, zfilmovaný odzbrojujícícm způsobem a podaný na luxusním podnosu. Děti rostou, rodina drží při sobě a nebo se rozpadá. Zachraňují se a opouštějí ale stále o sobě vědí. Obětují se, nesnáší a milují. Život ve dvou hodinách celuloidu, stejně intenzivní jako v Tykwerově kraťasu. Francouzi prostě umí. 13.3.2010

MR 73 (2008)

Drama, které napsal sám osud a je to na něm sakra znát. Výborná one-man show D. Auteuila, silný ( přestože jednoduchý a nekomplikovaný ) příběh, perfektní režie. Velmi temné, drsné a syrové. **** 12.3.2010

Welcome (2009)

Další malý - velký film, o problémech přistěhovalců. Nemusí tu být mraky slz, tah na emoce v první osobě ani záběry z bojiště a mrtvé děti. Nemusí tu být ani renomovaný scénář, oceňený devíti z deseti osvícených. Má to sílu a mluví k těm, co umějí poslouchat a to se cení. Velký a nezapomenutelný filmový zážitek. **** 10.3.2010

Vanishing Point (1971)

Zcela souhlasím s tvrzením, že ani já bych se nenadál, že mne kus plechu takhle vyvede z míry. Dokonalá podívaná, ve které bych vyzdvihl ještě trochu nad ostatní práci s kamerou. **** 10.3.2010

Zakletý v čase (2009)

Přes všechno časové skřípání a nelogičnosti, se kterými si scénář až tak hlavu neláme dávám čtyři hvězdy a nehodlám slevit. Film velmi silný ve svých romantických scénách, krásné kameře a s velkým prostorem pro herectví a dojetí. To, co postavy v minulosti udělají často v budoucnosti neví nebo neřeší, nic se nepromítá z toho, co již bylo uděláno či změněno a nebo se promítne jen to, co tvůrci chtěli. Tahle čas nefunguje, netvoří se tu seskupení dalších paralelních vesmírů ale čas a jeho skoky tu tvoří pouze velkou součást příběhu. A to dost funguje, jen se nesmí přespříliš přemýšlet. Výborně zahráno ( zcela přirozená Tatum McCann, okouzlující Rachel McAdams ... ) a krásně se na to všechno dívá. **** 9.3.2010

Stvoření (2009)

Člověk by se neměl těšit na film, co už dopředu láká na krásné exteriéry a zajímavé francouzské filmařské nápady. Film je souhrnem klišé všeho druhu, hodně v televizním looku ( vyjma přeletů nad údolím ), kde jediný bod k plusu jsou úžasné exteriéry. Hrdinové jednají iracionálně, ona odbočka od evoluce vypadá komicky a finální brutalita nudí. Není se čeho bát, divák si ani po polovině filmu nezíská sympatie hrdninů protože jsou načrtnuti tak lehce, že to prostě nejde. Bohužel pak celkově velké zklamání u žánrovky, co mohla být daleko lepší ale nebyla. ** 8.3.2010

Vzpoura v Kautokeinu (2007)

V duchu Mari Boine Persen, která k tomuto filmu vytvořila soundtrack, vypovídá film o tom, co se stalo Sámům. O tom, jak zrůdná moc v manipulaci s davem dokáže v církvi být. O tom, jak vlivy západní civilizace zničí křehký severský národ, z něhož dnes migruje se soby poslední zbytek 1500 lidí z kdysi početného obyvatelstva nejsevernějších krajin. Film má především velkou historickou hodnotu, jelikož jako jediný vypovídá o osudu Sámů, o nichž málokdo vůbec ví že existují a maximálně se o nich dozvíme jen s hanlivým přívlastkem " Laponci " - tj- " Hadrníci " . Stejně jako obdobná díla, podobnou výpovědní silou jako třeba The Mission či nedávno Agora, tento film nutí k velkému zamyšlení. Věřit v boha totiž může každý aniž by potřeboval jejího zprostředkovatele - církev. ***** 7.3.2010

Temný krystal (1982)

Nemusíte být Cameron ani Lucas, nemusíte točit podle nabušené předlohy jakou měl Nekonečný Příběh, aby jste dosáhli dokonale vytvořeného světa s vlastní historií a pravidly. Velkolepá loutková podívaná, s jedním vyvoleným, co zachrání svět a vyléčí šutr - víc netřeba chtít, stačí se tu kochat prostředím a fantazií tvůrců. **** 6.3.2010

Světlonoš (2005) (studentský film)

Temné a precizní. Svou silou drtí většinu rádoby velkolepých podívaných hollywoodského střihu a to za pomoci minimálních prostředků. Takhle si představuji zfilmované báje starého řecka... dokonalý zážitek. ***** 6.3.2010

Fimfárum 2 (2006)

Druhé Fimfárum je minimálně stejně precizní svou výtvarnou stránkou, jako to první. Těžko srovnávat, jaké z nich je vlastně lepší či horší a jaká " pohádka " či příběh lépe působí. Vše je závislé jen a pouze na tom, jak se Vám líbí ta která předloha pana Wericha, od čehož se odvíjí vše ostatní. Zde se mi více líbil výběr věcí, zfilmováno jako celek myslím dokonale. **** 6.3.2010