Kouřové signály (1998)

Odkaz posledních žijících indiánů, je v tomto filmu jasně znát. Každý starý národ, žijící si po svém, ničí alkohol a moderní civilizační návyky. Vypráví se tu o mnoha věcech. Jak lidé celý život litují svých činů. Jak se synové zříkají své totožnosti aby ji posléze našli. Jak citlivé a křehké je spojení dvou odlišných kultur, z nichž ta moderní necitelně ničí tu starou. Film o posledních indiánech, kteří by měli být hrdí na to, jací jsou a udržovat svůj odkaz s hrdostí a úctou. Krásně natočený film o indiánech, který natočili indiáni. Více je třeba vidět.

Poklad na Sierra Madre (1948)

Výborný film o moci zlata, které když dopomůžou osudová rozhodnutí, stojí to za to. Rozhodně věřím, že film patří mezi nejzásadnější americké filmy protože tato věc je jedinečná.

Byli jednou dva písaři (1972) (seriál)

Tento styl humoru mne bohužel zcela míjí. Dvě hvězdy za jinak skvělé zpracování a herecké výkony obou hlavních představitelů.

Iluzionista (2010)

Bezesporu jeden z nejkrásnějších filmů, jaké jsem v posledních letech viděl. Úžasná animační přehlídka, vizuální koncert, který pozvolna a pomalu vypráví velký životní příběh stárnoucího kouzelníka. Svět okolo spěchá a mění se, on se nemění a stále kouzlí ty samé triky jako celý život. Potká dívku, vidí svět společně, prožívají společné dny ve velkém světě. Každý se vydá svou cestou, svět se mění dále ale to niterné a podstatné co je v každém z nás, zůstává. Symfonie pro animaci a vypravěčské umění beze slov. V každém záběru tisíce nápadů. V každém kresleném pohledu více živých emocí než v mnoha hraných filmech. Film, který mnoho lidí nemá šanci pochopit protože mluví oným neuchopitelným způsobem, jaký se dotkne jen určitých lidí. O to silněji pak zapůsobí.

Byl jednou jeden dům (1974) (seriál)

Tak tohle bylo bohužel opravdu hodně slabé. Obrovské množství postav a malý rozsah, na kterém by se mohly nějakým způsobem rozvinout nám z toho všeho dělá pouze množství scének, které nemají širší souvislost. Bezesporu na dobu, ve které seriál vznikl, musel být zcela nevídaným dílem ale dnes mi jeho pojetí nic neříká. Úžasní herci, kteří nemají šanci hrát své postavy protože na to prostě není prostor. Nebavilo - a to i přes to, že mám přesně tento typ seriálu a všechny herce opravdu hodně rád.

Mezi vlky (2011)

Zoufale slabý scénář, omezující se jen na chlapské drsňáctví v americkém stylu a honbu za přežitím. Logika moc nefunguje, spád také ne, vlci přehnaně démonizovaní, zima krutá a Neeson jako jediný tahoun filmu. Což je smutné.

Černý Petr (1963)

Zábavná studie socialistického securiťáka. Opravdu hodně zábavné, pokud máte Formana rádi.

Musíme si promluvit o Kevinovi (2011)

Zajímavé, leč neskutečně zdlouhavé. Mnoho věcí bylo zbytečně prodlužovaných, dlouhé záběry jsem postupně přestával pobírat. Kdyby měl film rychlejší tempo, líbil by se myslím daleko víc. Sledovat destrukci rodiny, způsobenou totálně narušeným dítětem, je docela silné kafe. Sledovat to 112 minut postupující šílenství je docela síla. Střídání časových rovin výborné, herecké výkony se omezují především na Tildu, která opět předvádí co vše dokáže zahrát. Dítě je skutečně démonické. Režie precizní, pomalé záběry postupně ničí. Líbilo ale podruhé bych to už nedal.

Hodný syn (2011)

Slušný film, natočený za dvacet dní s malým týmem a několika slušnými herci. Rodinné drama, pěkná kamera, herecké výkony přesně takové jaké měly být. Líbilo. Viděno na festivalu Febio Fest, 25.3.2012

Chico a Rita (2010)

Film, kde není potřeba složitějšího příběhu protože forma je dokonalá. Nic neviděného, převratného - vše přesně stylizované do rytmu jazzu, který strhl dobu. Tento film si může dovolit klasický příběh protože on není rozhodující, není záměrem tady diváka něčím překvapit. Naopak záměr dostat jej do naprosté pohody se myslím velice povedl. Ochutnávka kubánské atmosféry nočních klubů, divokého nevázaného života a rytmů, jimž buď podlehnete nebo ne. V druhém případě není film pro Vás. Viděno na festivalu španělského filmu La Pelicula, Praha 16.2.2012