Souboj Titánů (2010)

Zase veľké očakávania, a zase rozporuplný pocit pri záverečných titulkoch. Neviem čo je to za trend pracovať so skvelým námetom, s dobrými hercami a s najnovšími trikovými možnosťami a stále to nestačí....stále sú tie filmy akoby "nedovarené", narýchlo zbúchané (napr. Wolfman, Edge of Darkness a musím sem zaradiť aj Clash of the Titans). A pritom všetko je na správnom mieste: máme tu šikovných mladých, aj starších, skúsených hercov, ktorí už len sami o sebe môžu byť zárukou kvalitného filmu. Máme tu námet, ktorý je tak obsiahly, a ktorý ponúka toľko možností na spracovanie, no nezbavil som sa pocitu, že to bolo celé akési strohé, skratkovité...teraz boujeme so škorpiónmi - strih - rýchly presun do inej scény - strih - zase s nikym bojujeme - strih...atď. Ukázať čo najviac lokácií a čo najviac akcie tak, aby sa zmestili do stopáže. A popri tom všetkom zhone si niekedy ani nestihnete vychutnať úžasné triky a scény. Priaznivcom originálu zrejme ostane "pachuť" kvôli sprehádzaniu mytológie, ktorú si Leterrier upravil pre svoju potrebu. Ale dobre sa na to pozerá, stále sa niečo deje, srdce v tomto filme by sme hľadali ťažko...ešte že Kraken stojí za zhliadnutie:) Chcel som dať štyri hviezdy, ale to by bolo nezaslúžené...bohužiaľ. No a ešte nesmiem zabudnúť na falošné "3D" spracovanie, v ktorom 3D je možno jedna scéna a ostatné sa dajú pozerať aj bez okuliarov. Úplne zbytočné a násilné naháňanie peňazí. Už sa začínam báť, že Avatar odštartoval éru 3D filmov za každu cenu.

Na hraně temnoty (2010)

Location: Zurich, Switzerland Cinema: Plaza 1 2 3 Conditions: Malé (6 - radové) kino so solídnym plátnom a zvukom, nezmyselnou prestávkou uprostred filmu a s nedisciplinovanými divákmi:) Pre moju prvú medzinárodnú návštevu kina som si zvolil Gibsonov návrat na plátno v role, ktorá pripomína Portera z Payback-u. Príbeh o pomste za svoju zavraždenú dcéru tu však nemá taký temný a štýlový nádych, skôr ide o nadpriemernú kriminálku. V zásade je solídny, obzvláštený pár strhujúcimi scénami a jeho hlavným pilierom je Gibson, z ktorého sa medzičasom stal starší pán, ale stále to vie:) Len je škoda nevyužitých postáv (Winstone), a poklesu tempa, ktoré sa znova rozbehne až v záverečnej prestrelke. Ale celkovo ide o slušnú podívanú, ktorá zrejme nikoho neprekvapí, ale ani neurazí. Také lepšie tri hviezdičky...je dobré vidieť Gibsona späť na veľkom plátne.

Devil (2001)

Del Toro je rozprávač a je v tom ozaj dobrý. Rozpovedal mi podmanivý príbeh o osamelosti, odvahe a pocitoch, ktoré pretrvajú a ja som sa nechal uniesť. Nečakajte prekvapivé rozuzlenie, nečakajte desivé scény...len počúvajte, čo vám chce povedať.

Legie (2010)

Ech, aká škoda, že sa Michael a archaniel Gabriel nezmohli na lepší film, v ktorom by vynikli ich charaktery a hlavne potenciál. Namiesto toho sledujeme Jeho generálov v nezmyselnom a celkovo odfláknutom filme, v ktorom sa kopia hlúposti jedna na druhú a postupne prevyšujú aj tých pár priemerných akcií, ktoré sa vo filme objavia. No a kde nič, tu nič, nuda na seba nenechá dlho čakať a darmo sa tešíme na epické bitky anjelov, darmo čakáme úžasné vysvetlenie...dočkáme sa akurát tak jednej potičky medzi Michaelom a Gabrielom, ale tá je rovnako nezáživná ako zvyšok, a nakonci len krútite hlavou, že za niečo také ste vyhodili 5 €. Tie dve hviezdičky som dal asi len kvôli tomu, že sám nechcem uveriť, že som vážne bol v kine na takú "šumienku" :)

Triangle (2009)

Film so značne rozporuplným prijatím, za čo vďačí najmä nejednoznačnej, resp. nejasnej ústrednej myšlienke. Tá sa, po prvom zhladnutí, môže zdať nezmyselná a prekombinovaná, pričom záver tento pocit len umocní. No ak sa nad tým človek trocha viac zamyslí (tak ako som sa zamyslel ja:) a začne odkrývať jednotlivé náznaky ukryté vo filme, zrazu zistí, že samotná časová slučka (o cestovanie v čase tu nejde ani náhodou) je len prostriedkom k oveľa hlbšej a dovolím si povedať ba priam duchovnejšej pointe. Zo záveru sa razom stáva geniálne vyústenie zápletky, ktorú by v tomto type filmu nečakal nikto. Otázkou však zostáva, či to režisér a scenárista v jednej osobe zamýšľal od počiatku takto alebo nás celý čas ťahal za nos. Ak to bol zámer, tak sa Triangle stáva výnimočným filmom presahujúcim žánrové hranice a z režiséra geniálny chlapík...no a ak nie, tak je Triangle ďalším zo série vyvraždovačiek s mierne nadpriemerným spracovaním a z režiséra je alibista, ktorý sa zámerne nepridá na žiadnu stranu a nechá diváka tápať. Zrejme každý sa prikloní na jednu či druhú stranu. Ja som sa, po dôkladnom zvážení, priklonil k prvej možnosti, čím je pre mna Triangle nečakane brilantným filmom s dychberúcim rozuzlením, nad ktorým budem ešte asi pár dní premýšľať.

Zvláštní dny (1995)

Nepochopiteľne precenený film s hodnotením, ktoré by som s kľudným svedomím okresal o 20%. Nudný, nezáživný so slabučkou zápletkou a veľmi zvláštnym obsadením, ktoré mne vôbec nesadlo. Slabošský ex-policajt (Fiennes), černoška - bodyguardka - limo driver (Basset) a jedna hlúpa štetka (Lewis)...no uznajte sami :) A čo sa týka tej ospevovanej atmosféry miléniového šialenstva, tak tá sa vlastne ničím zvláštnym nelíši od trocha lepšieho apokaliptického filmu z 80. rokov. Možno keby som si to pozrel v 95-tom, keď som mal 10 rokov, ale teraz to nie je nič, čo by som si pozrel znova a určite nie výnimočný filmový zážitok...ani zďaleka.

Gone in 60 Seconds (1974)

Hmmm....no kde začať? Tento, pôvodný film, je úplne odlišný od toho, ktorého poznáme z kín s Nicolasom Cageom. Povedal by som, že remake si z tohto filmu vzal iba námet a Eleanor. Gone in 60 seconds bol, a je v prvom rade splnenie sna kaskadéra H. B. Halickiho, ktorý bol vynikajúci šofér, ale bohužial to nebol herec ani režisér. To sa podpísalo hlavne na príbehovej stránke filmu, ktorá je veľmi slabá, nevýrazná a vlastne slúži len ako nosná kostra pre hlavnú nahánačku. Tá je skvelá, veľmi autentická a Halicki je nepochybne frajer, keď si to odšoféroval všetko sám, lenže zvyšok filmu je len prázdny obal. Charaktery sú len zľahka načrtnuté, zápletka je veľmi strohá a aj samotné krádeže vďaka chaotickému strihu nevyznejú zaujímavo. Tu na celej čiare víťazí remake, ktorý je oveľa lepšie zrežírovaný, zahratý a celkovo viac filmový a pútavejší, prístupnejší širšiemu publiku. Originál je skôr chuťovka pre fajnšmekrov. A je až neuveriteľné koľko vydrží jeden Mustang:)

Číslo 9 (2009)

Podobne ako to bolo u kraťasu, takisto aj "veľká" 9-ka oplýva do detailov prepracovaným vizuálom, kde sa tvorcom podarilo vytvoriť bezútešný postapokaliptický svet plný zhrdavených strojov, opustených budov bez akýchkoľvek živých ľudských bytostí. Shane Acker má fantázie na rozdávanie, jeho vízia budúcnosti je riadne depresívna plná drobných detialov. Na čo však Acker očividne pozabudol je príbeh. Ten je veľmi jednoduchý (niečo v štýle: prebudili sme niečo strašné a teraz to musíme zabiť) a nenápaditý, takže nanešťastie netvorí rovnocennú zložku celého filmu. V celkovom hodnotení sa prikláňam na stranu audio-vizuálnu, ktorá je navyše umocnená originálnym poňatím posledných preživších, aj keď mi po skončení ostala pachuť nie celkom dokončeného projektu.

Ctihodný občan (2009)

Remeselne zručne natočený thriller, ktorý stavia na osvedčených základoch, ale pridáva slušnú porciu napätia, dynamický príbeh s pekným zvratom a neľútostného "ctihodného občana":) Butlerovi táto rola sedí oveľa viac ako v nedávnom Gamer-ovi, a v budúcnosti by sa mal radšej uberať týmto smerom, pretože podobné experimenty mu iste nepridajú na hereckých kvalitách ani na filmovej kariére. Veľmi sympatický a zábavný film, ktorý Vás určite nesklame. Každopádne sme si týmto filmom napravili chuť...:)

Gamer (2009)

Veľmi zvláštny film, z ktorého mám zmiešané pocity. Chaoticky natočená akcia mi nevadila, to bolo OK...pár myšlienok ktorými to podchytili boli zaujímavé a ako-tak sa snažili dať filmu tretí rozmer aby to nebola len dalšia bezmyšlienkoviá strieľačka...ale aj to bolo v pohode. Hlavným problémom a dôvodom mojich zmiešaných (a vo väčšej miere negatívnych) pocitov je režisérsky "talent" dvojice Neveldine - Taylor. Tí z nápadu, ktorý mohol na papieri vyzerať zaujímavo urobili zmetenú, chladne pôsobiacu satiru na celý herný priemysel a ideu virtuálnych spoločenstiev, ktorých v dnešnej dobe stále pribúda. Navrch to okorenili zopár zbytočnými úchylnými scénami. Výsledný "guláš" na mňa zapôsobil nepríjemným dojmom narýchlo zbúchaného filmu, keď si asi aj samotní tvorcovia kdesi v polovici uvedomili, že asi robia poriadnu blbosť. A ten taneček Michaela "Dextera" C. Halla na záver...WTF???