Napola: Hitlerova elita (2004)

Mám rád tento druh filmů, ale Napola je ve výsledku nepřesvědčivým snímkem. Dvouhodinová stopáž je přetažená a čekal bych větší prohloubení vztahu mezi oběma chlapci, navíc je děj lehce předvídatelný. Výběr hlavního představitele je povedený, stejně jako námět, ale je to spíš film do televize. Šlo z toho vymačkat mnohem více.

Černá labuť (2010)

K Černé labuti jsem přistupoval poměrně skepticky, protože se o ní celkem hodně mluvilo a cítil jsem ve vzduchu další hype. Ale byl jsem překvapen, jak si se mnou film dokázal hrát. Pořád jsem tápal, v čem je zakopaný pes, hlavně při scénách z šatny. Baletní prostředí je neokoukané (momentálně si vybavím pouze Jak vytrhnout velrybě stoličku) a i když se v této oblasti mohu označit za kulturní hovado, film mne dokázal pohltit a trochu si balet proklepnout na wiki. Sice snímku něco do dokonalosti schází, ale tyto mezery zaplňuje jak bravurní Natálka (Oscar jistý), tak skvělá Mansellova hudba. Hodnotím tedy 4,5 a zaokrouhluji nahoru, protože jsem od filmu nic převratného nečekal a byl jsem příjemně překvapen.

Špinavá dohoda (1986)

Jeden z těch slabších filmů Arnolda, kdy neměl štěstí na lepší scénáře. Scénáristická klasika, nic co by překvapilo. Přesně to, co od béčkového akčňáku očekáváte, dostanete, ale ani o píď navíc. Režisérsky bych od Johna Irvinga čekal něco lepšího, když tento režisér obohatil svět o mé oblíbené filmy When Trumpets Fade a Hamburger Hill, ale asi nebylo z čeho vařit. Ačkoli je to podprůměrný film, mne v daný okamžik zabavil a mohl jsem vypnout mozek, což od takových filmů očekávám.

Rallye smrti 2 (2010)

Předně nechápu název filmu, když se jedná o prequel, proč ta číslovka 2? Potěšil mne Danny, ten děda se za posledních několik let objevil v tolika filmech, až je to úctyhodné. Děj není ničím výjimečný, ale scény mimo vězení byly zajímavé. Film poněkud trpí tím, že je nucen navázat na začátek původního snímku, proto jsou samotné závody občas nezajímavé, protože už jsme je někde viděli. Naopak Death Fight je příjemným zpestřením. Přes to všechno je Death Race 2 zábavné oddechové béčko, které neurazí a Luke Goss by si mohl někdy zahrát bráchu Jasona Stathama, ta podoba tam je :)

Odsun (2010)

La Rafle patří do žánru válečný/holocaust, který je mi velice blízký. Film má velkou konkurenci, ať už Schindlerův seznam, Pianista, Život je krásný, Šedá zóna, Chlapec v pruhovaném pyžamu a další a v té se prostě nechytá. Příběh je roztahaný a nezáživný, chybí explicitně vyjádřená krutost. Jean Reno nedostal absolutně žádný prostor, proto není jeho účinkování jakkoli přínosné. Holocaust je silné a hluboké téma, ale to neznamená, že každý snímek inspirován touto kapitolou našich dějin musí být nadprůměrně hodnocen. Nedokázal mne nějak chytit za srdce, dojmout, fandit těm dětem. Navíc ta eskapáda s Hitlerem je zde namontována násilně až směšně a vyznívá opravdu jako nepodařená karikatura. Jednu hvězdu dávám za to, že Němci mluví německy, Francouzi francouzsky. To je věc, kterou od válečných filmů očekávám a přidává snímku na autenticitě a prohlubuje výsledný dojem. Ta druhá hvězda je za výkony dětských herců. Film je možná působivý pro Francouze, ale nás ostatní nemá čím chytit. Proto zde nechápu vysoké hodnocení filmu, silné téma neznamená dobrý film.

Den D (2008) (pořad)

Naprostá kopie anglického originálu Dragon's Den, který BBC vysílá již osmou sezónu. Pořad se v různých obměnách vysílá asi ve 20 zemích po celém světě, tudíž je to formát celkem známý a bylo jen otázkou času, kdy se odhodlá některá z našich televizí. Zhostila se toho překvapivě ČT a nenechala nic náhodě - zkopírovala pořad do posledního detailu. Prostředí, složení investorů, scénář, kamera, střih, moderátor, hudba - to vše jako přes kopírák. Ale určitě to není na škodu, Den D je především o investorech a ty ČT vybrala velmi dobře. Co tam chodí za lidi je spíše nastavené zrcadlo národu, jako v každé reality show. Ale nebojte, jinde to není lepší. Začátkem letošního roku se ČT pustila do třetí série a určitě to byl dobrý tah. Pořad je zábavný, má spád a je vidět, že když britský model funguje, není třeba na něm cokoli měnit.

Česko Slovensko má talent (2010) (pořad)

> Nápad: Prima zakoupila licenci na světově velice úspěšnou reality show "Got talent", jejíž britská původní verze je opravdu povedená, originální a zábavná. Britain''s Got Talent sleduji pravidelně, takže mám s čím srovnávat. Geniální tah Primy a Jojky může potopit jen jedna věc - novácké ovečky bažící po nevkusu a kýči. > Moderátoři: Kuba Prachař je fajn herec, mladá krev. V roli moderátora je neokoukaný a krásně do konceptu zapadá. Je svěží, vtipný, živý. Jeho slovenský kolega Pyco mu dělá skvělého společníka, přesně po vzoru BGT. > Porota: Jan Kraus je pro mě obrovská osobnost a poslední dobou jeho hvězda stoupá velice strmě. Po úspěšné talk show na ČT 1 "Uvolněte se, prosím" se stěhuje na Primu, kde startuje jako porotce v ČSMT a bude zde mít i vlastní talk show. A vzhledem k tomu, kam se Prima poslední dobou ubírá, můžeme čekat zajímavý a ještě otevřenější pořad. Lucka Bílá je asi nejslabší článek poroty, ale někdo hodnější tam být musí. Akorát holka nic nevydrží, má dost slabý žaludek. No a neznámá tvář Jaro Slávik působí velice charismaticky a hlavně ví, o čem mluví. A od toho tam také je. > Prostředí & etc: Prima se držela originálu jak to šlo a není to chyba, naopak. Prostředí divadla působí na úrovni a prostorně, uvolněně. Celý koncept je převážně kopií originálu a na funkčním stroji není třeba nic měnit. > Resumé: TV Prima se poslední dobou dost zvedá ze stínu Novy. její program Prima Cool si udržuje nadprůměrnou úroveň výběrem úspěšných zahraničních seriálů, na které bysme jinak čekali dalších deset let. Vyvolenými nováckého Velkého bratra pěkně vyškolili a u Talentmánie očekávám ještě větší propadák. Už z důvodu, jak špinavou hru Nova hraje, viz mediální masáž v jednom nejmenovaném bulvárním denníku, která háže na ČSMT špínu všemi způsoby. Fandím vkusu, fandím originálu, fandím kvalitě = fandím Primě a ČSMT. A úplně závěrem: kvalitu pořadu nedělají vystupující, ale právě to všechno okolo.

Talentmania (2010) (pořad) odpad!

> Nápad: Fremantle nabízel soutěž "Got Talent" televizi Nova několik let. Ta ovšem byla se svými variacemi Superstar spokojená. Tak se příležitosti chopila Prima. A reakce Novy? Uděláme si svou kopii, budeme ji vysílat ve stejný čas jako Prima originál a pojistíme to tím, že ji do večerního programu nasadíme ještě do dalších 4 dnů. Originalita? Nulová. Připomíná vám to taky něco? Vyvolení vs. Big Brother? Správně. > Moderátor: Nevím jak přesně to má být s Marešovou partnerkou k moderování. zaregistroval jsem nějaké podivné a podvržené hlasování na stránkách novy. Dělají z nás debila. Opět. Mareš už je vyčerpaný nějakou tu dobu a nemá co nového nabídnout. Je dalece za zenitem a bez Adély je naprosto ztracen. Hloupé vtipy, kterým se směje jen on sám, trapnost, marnost. > Porota: No tohle je tragédie. Troška, který poslední dobrý film natočil před dvaceti lety a jehož úsudek kvality a zábavnosti vystupujících nemůže brát nikdo vážně (stačí si vzpomenout na Kameňáky, které se zde na čsfd z černých procent ...už nikdy nevyhrabou), má hodnotit na úrovni? Habera. Tomu to snad už nikdo po ČS Superstar nemůže žrát. Nemá co víc nabídnout, chce hrát zlýho hocha ale nevěřím mu ani prd. Banášová je na Slovensku jistě velmi populární, v Superstar Mareše krásně zašlapávala a zastiňovala. Byla i v porotě Slovesno má talent. Ale český divák ji má zafixovanou v trochu jiném světle. No a Šeredová... to je tak hloupá ženská, to už tam mohli dát Agátu a ušetřit za letenku z Itálie. > Prostředí & celkový vizuální dojem : Tohle má být co? vypadá to jak studio, kde se točil vysoce kvalitní pořad "Natočto" s Péťou Rychlým. Naprosto nevkusné, kýčovité, vtíravé a ještě jednou nevkusné, přeplácané a ošklivé. Jak se proslých...á, diváci měli dobře zaplaceno, aby se vtipům Mareše a poroty smáli, ale i přesto působí prkenně a nepřirozeně. Používaná hudba, jako třeba titulní píseň... co to má být? Výplod nějakého talentu? FUJ. > Resumé: Naprosto zoufalá napodobenina, převratně nevkusná, hnusná a idiotská. Vám z toho není špatně? Vám se to líbí? V tom případě jste cílovou skupinou TV Nova, která pro vás servíruje neméně kvalitní Ulice, Ordinace, Pojišťovny, Ptáka Loskutáka a jiné ohavnosti. Hanba vám :/ A dobře vám tak, obraze národa!!

Turnaj zabijáků (2009)

Nakonec čistých 50%. Od takového filmu se zřejmě moc inteligence čekat nemá, ani jsem ji nečekal, ale těch logických kiksů, hlavně ke konci filmu... jedna scéna odporuje druhé, pravidla hry se mění, jak se to tvůrcům hodí... to bylo i na mě moc. Herecké obsazení nevýrazné, herecké výkony nevýrazné, hudba nevýrazná. Scénář pitomý. Akční scény občas vykrádačky, občas kýčovité, občas brutální a velmi krvavé, avšak až zoufale nelogické a předvídatelné. Film je naprosto bez hlášek, bez vtipu, bere se moc cool a vážně, ale přitom není ani jedno. Žánrově podobný Smokin' Aces je o třídu lepší a zábavnější. Nelze filmu upřít snahu být brutální a krvavý, krev stříká všude kolem, končetiny a vnitřnosti se povalují široko daleko. Jediná scéna hodna zapamatování je ta ve strip baru. A jediná nad průměrem vyčnívající postava je ten týpek z Texasu. A to je na kvalitní akční jízdu nedostačující.

Poldové (2010)

Nadprůměrně zábavné. Willis prostě zůstává nad věcí, zajímá ho jen jeho kartička. Nesmí chybět pošahaný černošský parťák, plno hlášek, narážek na akční filmy, akce. Zvláštní plus za Sean William Scotta, to je prostě borec a jeho kecy mne bavily každou chvíli, kdy byl na obrazovce. Po příběhové stránce nic extra, ale to se po těchto filmech nechce. Je to určitě jeden z těch lepších buddy snímků, které jsem za poslední dobu měl možnost vidět, srovnatelné s Bad Boys. Jinak Kevin Smith... nejsem jeho oddaný fanoušek, takže nebudu film shazovat kvůli tomu, že by snad na něj byl průměrný. Je to zábava, čistá zábava a nuda nemá prostor. Hlavně proboha neberte ten film moc vážně, on sám se tak taky nebere.