Exeter (2015)

No, tak Marcus Nispel se definitivně zbláznil a natočil totální sračku. Celý film je změť zoufalství a nepochopení toho, co právě točí. Chtěl Marcus natočit horor nebo komedii? Chtěl duchy, vymítání nebo slasher? Myslel to vůbec vážně? Postavy neustále pobíhají sem a tam, skáčou si na záda, v jednom kuse chlastají, fetují a mluví jak elitní jednotka z Predátora. Nikdo neví proč, co vlastně hledají, jestli mají vyvolávat duchy nebo honit vraha a tak je to pořád dokolečka. Tím se celé veledílo stává dokonce neuvěřitelně nudným. Závěrečný twist je stejně blbý jak celý film. Střih je dokonale zmatený, takže když se perou dva, vypadá to, jako kdyby se rvali čtyři a naopak. Jediný klad je dobře vypadající gore, kde jsem se nejednou pobavil (mrkající půlka ksichtu). Výsledek je ale těžká slabota, která jen dokazuje, kam až může kdysi nadějný hororový režisér klesnout.

Noční směna (2014)

Opravdu hodně muziky za málo peněz. Celý film se v podstatě nehneme z policejní stanice a já si myslel, že se budu nudit. Omyl. Film je napínavý snad od první minuty, žádný zbytečný kecy a jde se na věc. Hlavní hrdinka je vcelku sympatická a člověk by jí přál, aby z toho všeho vyvázla bez ztráty kytičky. Ono to totiž není vůbec jednoduchý. Lekaček a všemožného strašení je tady totiž tolik, že si vždycky říkáte, že toto je už vrchol, aby vám vzápětí vyrazil dech ještě děsivější moment. Atmosféra je dokonale hutná, takže kdo si koušete nehty, zrovna si nasaďte na začátku rukavice. Fakt jsem se regulérně bál a nemohl jsem se dočkat, až budou čtyři ráno a Jessica to nějak zvládne. Závěr je takový nejednoznačný, tak ať si ho každý vyloží po svém. Mě ale potěšil, takže úplná spokojenost a jedno z největších hororových překvapení letošního roku.

Kobry a užovky (2015)

Tak se musím přidat do zdejšího zástupu pochvalných komentářů, protože tento film se fakt povedl. Zásluhu na tom má perfektní scénář, který, ač lehce šablonovitý, někdy předvídatelný, je prostě napsaný dobře. Největší plus jsou ale herecké výkony, a to hlavně Hádkovci. Těm se povedlo vytvořit naprosto přesvědčivé duo bratrů, z nichž je každý jiný, ale přitom tak podobný. Je neuvěřitelné, že nápad, dát tyhle bráchy ve filmu dohromady nenapadl do teď ještě nikoho. Několikrát jsem si vzpomněl na Dům pro dva, který byl ale ještě o něco sugestivnější. Ostatní herci také potěší, obzvláště Jana Šulcová, která opravdu stojí za to. Nevím, jestli je to nejlepší český film za poslední dobu, ale mně se rozhodně zaryl pod kůži jak máloco. Proto lehce nadhodnocuji a dávám plnou palbu.

Brána temnoty (2015)

Starý dobrý Nicolas už chudák těch nabídek asi moc nemá, a tak vzal roli v tomto rodinném horrůrku, který nemá příliš velké ambice na velká plátna a moc neexperimentuje. Ovšem o to líp je natočený. Je vidět, že tvůrci přece jenom nějakou kačku na natáčení dostali a je to znát. Atmosféra halloweenského New Yorku je velice vydařená, temná zákoutí dostatečně temná, hudba na úrovni a herci se fakt snaží. Film je určený spíše širšímu publiku, takže se nedočkáme nějakých gore efektů, mindfucků ani twistů. Pro milovníky hororů je to takový bonbónek a pro ty, kteří tento žánr až zas tak nesledují je to důkaz, že horor nemusí být zrovna šokující, nechutný a nervydrásající, ale velice příjemná áčková podívaná.

All Hallows' Eve 2 (2015)

Nebylo to úplně zlý, ale většina příběhů se mi zdála prostě odfláknutých. I na blbých deseti minutách se dá vymyslet slušná věcička. Jakoby to bylo dělané v hrozném spěchu. Celkově ale spokojenost a většinu stopáže jsem se lehce usmíval. Na deštivé odpoledne, kdy je v televizi prd, je to solidní volba.

Šibenice (2015)

Neviděl to tak zle. Pochopitelně musíme brát v úvahu, že v žánru found footage se už moc vymyslet nedá, je to jednoduché, krátké, plné levných jump scarů a amatérských hereckých výkonů a ve výsledku je vidět celkem roztřepaný hovno. Ale když na to budete rezignovat, tak se můžete v klidu posadit, vypnout mozek, zhasnout světlo a nechat se zavřít do tohoto divadla, kde vám půjde o krk.

Dark Was the Night (2014)

Film, který sází spíše na atmosféru, než na komplikovanost děje a akční sekvence. Není to vyloženě na škodu, atmosféra je temná, lesy dostatečně pusté a městečko přiměřeně vystrašené. O to víc je škoda, že se tvůrci asi nechali platit od firmy na CGI, protože se v závěru rozhodli ukázat víc, než by si film s tak pečlivě budovanou atmosférou zasloužil a celé to v na konci sklouzne do jakéhosi survivalu s kladným hrdinou v čele. I tak je to ale celkem příjemná podívaná, na kterou se při zhasnutých světlech a o samotě dobře dívá.

Vánoční horor (2015)

Mám tyto typy filmů rád. Několik příběhů, člověk se nestihne nudit, všechno pěkně odsýpá. Tady je ale problém v tom, že příběhy jsou hrozně odlišné a celkem nahodile se střídají. To znamená, že když se vnoříte do nálady jednoho, přijde střih a musíte se orientovat v druhém, třetím či čtvrtém. Samotné příběhy jsou fajn, nejsou to sice žádné majstrštyky, ale mají hlavu a patu. Díky originálnímu závěru se mi asi nejvíc líbil Santa proti elfům. Film doporučuju vánočně naladěným fanouškům hororu a pro diváky, kteří si už chtějí vychutnat svátky klidu a míru. ;-)

Temné kouty (2015)

Až se vám bude zdát, že se děj poněkud komplikuje a že se těžko orientujete v množství postav, tak nezoufejte, bude hůř, ale na konci to do sebe zapadne. Naštěstí. Protože chvílemi jsem měl fakt obavy, jak to dopadne. Na celém filmu je fajn, že je celkem napínavý, dobře zahraný a podle kvalitní knižní předlohy. Tvůrci si mohli ale dát víc záležet. Výsledek působí jako delší verze kterékoliv epizody Odložených případů a přihrává k tomu i televizní look. Po skončení filmu si oddechnete, že to máte za sebou a že to zas tak blbý nebylo. Ale znovu bych si to nepustil.

Insidious 3: Počátek (2015)

Už to není to překvapení jako u prvního dílu a Wanova preciznost jako u druhého dílu, ale pořád se jedná o značně nadprůměrný horor, který by neměl žádnému fanouškovy temnějších příběhů ujít. Tvůrci museli přijít s něčím originálním, aby pouze nerecyklovali první dva díly. Povedlo se jim to spíše dobře. Za prvé jsou tady lekačky. A to taková spousta lekaček, že se po půlhodině filmu bojíte každého posunu záběru a čekáte, že zase někdo vybafne. Některé jsou velice zdařilé, jiné průměrné, ale vesměs fungují. Herecký ansábl je fajn, i když ve stínu Lin Shaye, která se na tuto roli prostě báječně hodí. Já jsem rozhodně spokojený a dalšímu dílu, pokud by byl podpořen nějakým dobrým scénářem, bych se nebránil.