Vlna (2015)

Kterak se jednou Noři vysrali na svou poetiku, charismatické filmy a originální scénáře, aneb zahrajeme si na Ameriku. Naprosto profesionálně natočený, zahraný, nasnímaný a ohudbený katastrofický film z krásné norské přírody, který se bohužel snaží ze všech sil porovnávat se s hollywoodskými vysokorozpočtovými trháky. Zabíjí tím veškeré šance na originální, mrazivé severské drama, které z toho mohlo být. Chyběly akorát americké vlajky, afroameričani, hrdinský prezident a zachráněný pes na závěr. Škoda jak prase!

Přízrak zmizelé (2013)

Ne příliš zajímavý film, kterých tu už bylo dost a dost. Těhotná ženská s vidinami docha, který od ní pochopitelně něco chce, a tak se chudina dozví v jakože překvapivém závěru i to, co nikdy vědět nechtěla. Pár lekaček funguje, atmosféra taky celkem slušná, pointa zbytečně prodlužovaná díky tupým policajtům. Celé ale velmi lehce zapomenutelné a nevýrazné.

Dárek (2015)

Velice chytrý film, který si s divákem hraje do poslední chvilky. Teda pokud se vám nepodaří odhalit pointu dřív, což není až zas takový problém. Ústřední trio hraje výborně a hlavně Edgerton je teda spolužák za všechny prachy. Jako režisér se za svoji prvotinu vůbec nemusí stydět. Jen mohl trochu více přitlačit na pilu a nebýt až tak doslovný. Ale jinak opravdu povedený dárek!

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Revenant je bezesporu nádherná reklama na filmařské řemeslo. Atmosféra vycucaná až na Capriovu kost. Celý štáb včetně herců si šáhli při natáčení na dno a na výsledku je to vidět. Úžasná kamera, neuvěřitelně nasnímané scény (přepadení indiány, už teď legendární medvěd a závěrečný souboj) a hudba, která dokresluje drsnost a syrovost příběhu a jeho podání. Herci jsou perfektní a Caprio se snad pro svého Oscara konečně doplazí, ale i Tom Hardy je dokonalý. Během sledování jsem se přistihl, že je mi čím dál větší zima a měl jsem tendenci se přikrývat dekou. Co je ale pro mě nejdůležitější, příběh mě naprosto minul emocionálně. Nevím, čím to bylo, ale mně v podstatě nebylo líto ani Capriova synka a celá ta touha po pomstě se rozplynula v geniální vizuální stránce filmu. Zbyl "jenom" jeden z nejlíp natočených příběhů, kde pro mě ale vítězí forma nad obsahem.

Purpurový vrch (2015)

Čekal jsem trochu jiný film. Čekal jsem strašidelňácký, duchařský horůrek s nádherným vizuálem, kvalitním obsazením a údernou pointou. Výsledek je tak napůl. Nádherný vizuál a kvalitní obsazení je asi největší deviza Purpurového vrchu, spíš ale než klasický horor to ve mně evokovalo pohádku. Pravda, trochu drsnější pohádku, kde ke konci přijde řada i na gore, ale příběh je takový baladický až snový. Navíc těžce předvídatelný, bez jakéhokoliv zvratu s absencí závěrečného twistu a následné katarze. Je to taková reklama na horor pro diváky, kteří tento žánr moc nemusí. Celkový dojem je rozhodně pozitivní, byť jsem čekal trochu víc.

Les sebevrahů (2016)

Neuvěřitelně pitomý film, v kterém nefunguje nic, co by v hororu fungovat mělo. Herci přehrávají a jsou nesympatičtí, lekačky jsou k smíchu a pořád ty samé, překvapení žádné, pointa k smíchu. Pro mě velké zklamání a prodrbaný čas.

Old 37 (2015)

Dobře natočené a odehrané pár sympaťákama, ale dohromady dost blbovina. Teenagerovská hudba, střih, vizuál mě vůbec nebere. Naštěstí krapet kvalitního gore a svižný děj, při kterém si ani moc nestihnete uvědomit, že vlastně civíte na hovadinu.

The Veil (2016)

Celkem blbovina, kterou nezachrání ani lehce áčkové herecké obsazení. Tomas Jane totiž hraje úplnýho magora, kterýho mohl pojat jako démona zla a ne jako šíleného maniaka, který je posedlý nesmrtelností a bůhví čím ještě. Jessica je sice šikovná, ale na Oscara to taky nevidím. Námět je fajnový, ale těch zvratů, z nichž polovina moc nedává smysl je tam tentokrát až moc. Pro mě zklamání a promarněná šance.

V objetí ďábla (2015)

Zajímavý film na hranici thrilleru a lehčího hororu. Výborní herci, výborný režisér, pěkná kamera, hudba a výprava se marně snaží zamaskovat slabý scénář. Ten příběh totiž těžko utáhne takovou stopáž. Prostřední část (no skoro hodina) je sice akční, pořád se něco děje, ale vy máte chuť posunout film o půl hodinku dopředu, protože je to nuda. Hlavní vyšetřovatel jezdí z místa na místo, pořád prší a děj se nehýbe. Konec je fajn, ale málo úderný. Prostě pointa podaná hrozně vlažně a odtažitě. Nebyl to špatný film a asi si ho budu ještě nějakou dobu pamatovat. Otázkou je, jestli v dobrém, nebo ve zlém.

Hotel Transylvánie 2 (2015)

"Spinkej spinkej v hrobečku, krev ti stříká z mozečku. Zombíci tě žvýkají, s mrtvolkou tvou smýkají. Spinkej, spinkej teď už víš, že se nikdy nevzbudíš..." ..."Proč nezpívají třeba Já mám mrtvolku náramnou nebo Chodím po hřbitově hladov sem a tam?" Jako milovník hororů jsem se výborně bavil.