Adrienne

• USA Adrienne

Dokumentární film se zabývá kontroverzní smrtí herečky, režisérky a scenáristky Adrienne Shellyové v roce 2006, a následnou snahou jejího manžela o dosažení spravedlnosti... Celovečerní dokumentární film HBO, který režíroval Andy Ostroy, manžel zesnulé Adrienne Shellyové, je oslavou života a díla této herečky, filmařky, manželky a matky a zároveň osobním zkoumáním zármutku. Shellyová hrála ve více než dvaceti filmech včetně nezávislých klasik Hala Hartleyho Neskutečná pravda a Vzájemná důvěra. Napsala a zrežírovala také několik krátkých i celovečerních snímků včetně oblíbeného komediálního dramatu Servírka. Bohužel jí nebylo souzeno dožít se uvedení tohoto filmu do kin a příznivého kritického ohlasu. V roce 2006 byla zavražděna a zanechala po sobě zdrceného manžela a dvouletou dceru Sophii. (HBO Europe)

Arsenal83

Skvelá vec ako medailón. Lenže, pardon, dokument láka na kontroverznú smrť. A tá bola kontroverzná, lenže dokument sa jej venuje tak z 10%. Takže, pri všetkej úcte k Adrienne Shelly, ktorá, povedzme si pravdu, žiadna hviezda nebola, dokument mal riešiť hlavne okolnosti jej zbytočnej smrti a nie robiť životopisný film, kde Servírka tvorí skoro pätinu materiálu. ()

gumolit

Po účinkovaní v dvoch jedinečných nezávislých filmoch Hala Hartleyho sa Adrienne Shelly stala populárnou . Ukázalo sa však, že mala oveľa väčšie ambície nakrútiť vlastné filmy zamerané na ženské skúsenosti v živote. Nejakým spôsobom, po rokoch a napriek všetkým očakávaniam, by získala financie na natočenie filmu s názvom „Waitress“ s Keri Russell v hlavnej úlohe spolu s Cheryl Hines a Shelly ako jej dve najlepšie priateľky a spolupracovníčky. Film, ktorý  Shelly napísala a režírovala,  mal byť veľmi dobre prijatý na nasledujúcom filmovom festivale Sundance. Potom sa však pred debutom odohrala najneočakávanejšia a NEPREDSTAVITEĽNÁ tragédia: talentovaná (a jej rodinou a priateľmi veľmi milovaná) Shelley bola zavraždená vo svojej kancelárii v New Yorku 1. novembra 2006. Asi o 13 rokov neskôr jej oddaný manžel Andy Ostroy sa rozhodol natočiť svoj vlastný film o nej, čiastočne preto, aby mu pomohol vyrovnať sa s mnohými nevyriešenými pocitmi z toho, čo sa stalo, ale najmä pre dobro jeho a Adrienninej dcéry Sophie, teraz ešte dospievajúcej dcéry Sophie, ktorá bola ešte len dieťa ked jej láskavá matka bola zabitá. Scéna kde sa Andy stretne zoči voči s jej vrahom vo väznici je silným mometom dokumentu, kde to chcelo aj odvahu. Je to jeden z najdojímavejších dokumentov, aké som kedy videl, a to nielen preto, že o Shelly nikto nepovedal nevľúdne slovo. Je to preto, že vidíme, aké nezmazateľné stopy môžu žena, sestra, umelkyňa, matka a manželka zanechať v životoch toľkých ľudí, ktorí majú to šťastie, že ju stretli, poznali a milovali. Tento film je krásnou poctou premyslenému kreatívnemu umelcovi, mame, manželke, Tento film ju oslavuje, pričom sa nevyhýba temnote a zlu, ktoré sa do nej vtrhlo a ukončilo jej život. Vytvorila veľmi dojímavé trvalé dielo o stave človeka, ktorý sa nedá nikdy vziať. Odpočívaj v pokoji Shelly! ()

Geometria

dokument o naplněném a smysluplném životě a absurdně náhodné, bezdůvodné a nesmyslné vraždě. taky svědectví o tom, jak se Andy Ostroy vyrovnává se svým traumatem, o jeho truchlení. jeho ztráta je tragická, stejně jako to, že se Adrienne Shelly nedožila úspěchu svého filmu. naprosto nejsmutnější mi ale přišla ztráta milující mámy, která postihla dcerku Sophii. ()